18 września 2019 roku w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym "Aster" w Żorach gościła Pani mgr inż. Elżbieta Czarnynoga - Instruktor Krajowy PZD.

Pani instruktor przeprowadziła szkolenie dla działkowców. Tematem wykładu była bioróżnorodność na działce i w ogrodzie. Bioróżnorodność - modny temat, ale co to takiego? Bioróżnorodność to Ja i Ty i wszystkie formy życia, które nas otaczają. Bioróżnorodność, czyli zbiorowości roślin, zwierząt i mikroorganizmów oraz ich wzajemne oddziaływanie z otoczeniem.

Działkowcy poprzez wprowadzenie do ogrodu bioróżnorodności "zapraszają" pożyteczne owady i ptaki. Im więcej będzie gatunków roślin, tym łatwiej pożyteczne owady znajdą u nas na działce coś dla siebie i u nas zagoszczą. Rośliny wybierajmy takie, które są dobrze przystosowane do ogrodowego siedliska czyli rodzaju ziemi, nasłonecznienia i zimowych temperatur. Wówczas będą silniejsze i odporniejsze na niesprzyjające warunki wzrostu oraz choroby i szkodniki. Warto iść na spacer, rozejrzeć się po okolicy, zajrzeć do sąsiednich ogródków i lasu, zobaczyć jakie kwiaty rosną na miedzach. Podglądanie przyrody, obserwacja może być inspiracją w aranżacji działki - wiele „dzikich” gatunków ma efektowne ogrodowe odmiany. Chcąc przywabić owady na działkę posadźmy rośliny miododajne. Jednak należy pamiętać o każdej porze roku: na wiosnę w kwietniu, pojawiają się krokusy. Są bardzo chętnie odwiedzane przez pszczoły i trzmiele, ponieważ nie ma jeszcze zbyt wielu kwiatów. Cennymi miododajnymi roślinami są też te, które obficie i długo kwitną, na przykład facelia, macierzanka, mięta, hyzop, lawenda, szałwia, a jesienią – wrzosy. Specjalnie dla motyli warto posadzić na działce budleję Dawida, cynie i rozchodniki. Latem wabikiem dla owadów może okazać się woda – wystarczy wśród roślin ustawić niewielkie poidełko. A jesienią pamiętajmy aby nie wygrabiać wszystkich suchych liści i łodyg, bo znajdą w nich zimowe kryjówki biedronki, trzmiele i motyle. Oprócz ziół i kwiatów ważne są krzewy i drzewa. Gdy w naszym ogródku działkowym mamy mało miejsca na wiele drzew posadźmy krzewy miododajne jak: malina, porzeczka, a przede wszystkim kwitnące przez całe lato różne odmiany róż. Z kolei dla ptaków warto zawiesić budki lęgowe a dla owadów wykonajmy domki – hotele. Im w ogrodzie jest większa bioróżnorodność, tym rzadziej masowo pojawiają się w nim choroby i szkodniki. To jednorodne uprawy powodują, że infekcje mając doskonałe warunki wzrostu szybko się rozprzestrzeniają. Dbajmy o owady i pamiętajmy, że mniej pszczół, trzmieli, motyli oznacza mniej pokarmu dla nas i zwierząt, ponieważ 80 procent roślin zapylanych jest przez owady. Człowiek ma bardzo duży wpływ na zmiany bioróżnorodności. Dlatego tak ważne jest ciągłe i intensywne budowanie świadomości obecnych i przyszłych pokoleń.

Działkowcy otrzymali broszury i ulotki dotyczące omawianych tematów.

Lucyna Cyrek

  • 031
  • 040
  • 045
  • 047
  • 048

Simple Image Gallery Extended