Jesień wokół nas! Jesień to taka dziwna, trochę sztucznie uczyniona pora roku, której przynależny latu początek zdecydowanie różni się od zimowego zakończenia.

W ogrodach kwitną w najlepsze znane nam doskonale nasturcje, aksamitki, begonie, maciejki, szałwie szkarłatne, petunie, nagietki, astry, a na krzewach i drzewach dojrzewają owoce, pięknie zdobiąc gałązki: berberys, jarzębina, kalina, róża.

     

Swoją barwę zmieniają również liście krzewów, żurawiny, wrzos, bluszcz wcale nie mają zamiaru tracić swoich młodzieńczych kolorów. Wszystko, zatem wciąż żyje, trwa i energicznie czyni przygotowania na przyszłość, w nadziei podtrzymania sztafety pokoleń, z myślą o przetrwaniu nadchodzącego czasu. Ale jednak daje się odczuć jakiś niepokój, jakieś wewnętrzne drżenie, jakieś przeczucie czegoś nieodwołalnie przemijającego w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym "Wiśnia" działkowcy korzystają z uroku jesieni, pośród tej krzątaniny zachodzi w przyrodzie kolejna poważna zmiana wizualna.

 

Już pod koniec października coraz liczniej zaczynają opadać liście z drzew i krzewów tworząc stopniowo barwny, szeleszczący kobierzec, który w następnym miesiącu straci wiele ze swego uroku, z nastaniem listopada kończą się powszechne przygotowania do zimowego spoczynku. Nikogo już nie zwiodą odporne na przymrozki szałwie szkarłatne, chryzantemy, astry i stokrotki pełniące wartę w ogrodach, ani też barwne owoce trwające na niektórych krzewach ozdobnych, jak np. kalina, róża, bez, jarzębina, berberys, do zobaczenia wiosną.