Bielenie jest zabiegiem chroniącym przed nadmiernym nagrzewaniem się konarów drzew w słoneczne zimowe dni. W związku z tym, przy dużej różnicy temperatur jaka występuje między dniem i nocą kora drzew pęka oraz powstają rany zgorzelinowe.

W konsekwencji tego drzewa są szczególnie narażone na infekcje w sezonie wegetacyjnym, co może nawet doprowadzić do ich zamierania. Najbardziej narażone na pęknięcia kory są drzewa o wysokich pniach.

Największe różnice temperatur zimą występują w lutym, dlatego do tego czasu zabieg powinien być wykonany. Jednak z moich obserwacji wynika, że działkowcy, nie znając powodu wykonywania bielenia drzew, robią to dopiero wiosną.

Najlepszym terminem bielenia jest początek zimy – druga połowa grudnia. Zabieg wykonujemy przed spodziewanymi mrozami.

Oczywiście zdarza się, że na skutek intensywnych opadów deszczu wapno zostanie zmyte. W tym wypadku zabieg powtarzamy w późniejszym terminie (styczeń, luty).

Drzewa bielimy mlekiem wapiennym, jest to mieszanina wapna palonego z wodą w proporcji 2 kg/10l. Możemy dodać także rozdrobnionej gliny, by mieszanina lepiej przywierała do kory. Mieszaninę nakładamy pędzlem na pień drzewa i jego dolne konary.

Jeśli ktoś jeszcze nie zabezpieczył drzew owocowych  na działce, bądź wapno zostało zmyte to jest to ostatni moment na wykonanie tego zabiegu.

M.N.