Przygotowanie terenu:

  1. Rozpoczynamy od uporządkowania miejsca, czyli zbieramy kamienie, gałęzie, szkło, usuwamy zbędne elementy z terenu, na którym planujemy założyć rabatę lub klomb
  2. Następnie likwidujemy chwasty, czyli wszelką zbędną roślinność znajdującą się na danym terenie. Możemy to zrobić na dwa sposoby:

  • mechanicznie -  cierpliwie wyrywamy chwasty wraz z ich korzeniami (polecamy).
  • chemicznie - stosując dostępny w handlu herbicyd (najlepiej dolistny o działaniu systemicznym).
  1.  Przygotowując teren pod nowe nasadzenia powinniśmy określić właściwości gleby,  by dobrać gatunki drzew i krzewów zgodnie z ich potrzebami.

Sprawdzamy odczyn gleby przy pomocy ph-metra lub przyglądamy się roślinom rosnącym na naszej działce. Wiele z nich to rośliny wskaźnikowe.

  • gleby kwaśne: szczaw polny, fiołek trójbarwny, czerwiec roczny
  • gleby bogate w wapń: podbiał pospolity, ostróżeczka polna, mak polny

Sprawdzamy wilgotność gleby. Mechanicznie tj. bierzemy garść ziemi i ściskamy w dłoni. Jeżeli po otwarciu ziemia się rozsypuje, to mamy glebę suchą, piaszczystą. Jeżeli w dłoni zostanie zbity wałeczek ziemi, to mamy glebę wilgotną, ciężką, gliniastą. Możemy do tego celu wykorzystać również  rośliny wskaźnikowe:

  • gleby żyzne, bogate w azot: ostrożeń polny, pokrzywę zwyczajna
  • gleby ubogie, piaszczyste: mak polny, bylicę polną, babkę zwyczajną
  1. Sprawdzamy warunki klimatyczne. Powinniśmy wiedzieć, jaki jest stopień zacienienia terenu, aby roślin światłolubnych nie posadzić w miejscach cienistych, ponieważ przestaną kwitnąć albo będą bardziej podatne na choroby.

Sprawdzamy, skąd najczęściej wieją wiatry, by od tej strony posadzić żywopłot lub rośliny wytrzymałe na trudne warunki ponieważ wiatr wysusza rośliny, niszczy je i uszkadza.