Dystrybucja grantowych narzędzi dla śląskich ROD!

Dystrybucja grantowych narzędzi dla śląskich ROD!

Z przyjemnością informujemy, iż trwa realizacja zadania związanego z dostawą na tereny ROD narzędzi ogrodowych sfinansowanych w ramach grantów otrzymanych przez ROD w projekcie ARiMR pn. „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych”.

Przypomnijmy, że Okręg Śląski PZD wychodząc naprzeciw potrzebom i sygnałom płynącym ze strony ROD postanowił przeprowadzić przez konkurs ARiMR dwa zbiorowe wnioski, które dostały się na listę rankingową konkursu i otrzymały granty w łącznej wysokości ponad 11 milionów złotych. W zbiorowych wnioskach uczestniczy 158 Rodzinnych Ogrodów Działkowych zlokalizowanych na terenie województwa śląskiego. W ramach projektu udało się uzyskać wsparcie dla zadań związanych z wykonywaniem planów zagospodarowania ROD – wypełniając tym samym statutowe i regulaminowe obowiązki, zakup sprzętu ogrodniczego wspomagającego kompostowanie, zakup defibrylatorów AED ratujących ludzie życie jak również organizację kampanii informacyjno – promocyjnej zachęcającej do kompostowania w tym organizację eventów na terenach ROD wraz z dystrybucją gadżetów i materiałów dotyczących akcji oraz wykonanie wybranych robót budowlanych.

Największym zadaniem w ramach prowadzonego projektu jest zakup nowego sprzętu ogrodniczego i jego dostawa na teren 158 ROD. W ramach tego przedsięwzięcia Zarządy ROD odbiorą prawie 800 sztuk różnego rodzaju sprzętu takiego jak rozdrabniacze do gałęzi, kosiarki, kosy, traktorki samojezdne, roboty koszące, łuparki do drewna, glebogryzarki oraz wertykulatory. Realizacja programu przebiega bez zakłóceń dzięki czemu pierwsze ROD mogą cieszyć się już z otrzymanego sprzętu.

Pozostałe już wkrótce trafią do następnych ROD. Wierzymy, że dobrze posłużą Zarządom i działkowcom w utrzymaniu pięknego wizerunku ROD.

Dyrektor biura Mateusz Macianty

Komunikat w sprawie funkcjonowania biura w czasie epidemii

Komunikat w sprawie funkcjonowania biura w czasie epidemii

Z powodu wzrostu zagrożenia epidemicznego oraz w trosce o zdrowie zarówno aktywu jak i kadry pracowniczej, PZD Okręg Śląski informuje, iż wprowadza się ograniczenia w sposobie funkcjonowania jego biura . W tym celu do minimum prosimy ograniczyć bezpośrednie kontakty z biurem Okręgu oraz biurami Delegatur Rejonowych. Prosimy o szersze wykorzystanie komunikacji telefonicznej bądź e- mailowej.

Kontakt osobisty będzie następował w sprawach ważnych i niecierpiących zwłoki z zachowaniem zasad ochrony osobistej – maseczki, zachowanie dystansu, dezynfekcja rąk. W tym celu prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny bądź e-mailowy celem umówienia dogodnego terminu spotkania.

Informujemy, iż biuro Okręgu będzie cały czas funkcjonowało i realizowało swoje obowiązki jednak przy uwzględnieniu ograniczonego kontaktu.

Kontakt telefoniczny: 32 255 16 30, 32 255 40 85, wew. 101

Kontakty do poszczególnych działów biura – tutaj.

Kontakt e-mailowy: slaski@pzd.pl

Ankieta dla Zarządów ROD w sprawie zadań inwestycyjnych

Ankieta dla Zarządów ROD w sprawie zadań inwestycyjnych

            W związku z zaistniałą sytuacją pandemiczną, w normalnej działalności Rodzinnych Ogrodów Działkowych zaistniały istotne przeszkody, także w planowanej działalności inwestycyjno-remontowej. Zdajemy sobie sprawę z tego, że po ustaniu przyczyn pandemii konieczny będzie szybki powrót do planowania i realizacji zadań w zgodności z obowiązującymi przepisami związkowymi.

            Dlatego, dla rozpoznania już w obecnej chwili zamierzeń inwestycyjno-remontowych  w Ogrodach, Okręgowy Zarząd Śląski, przygotował formularz informacyjny pozwalający na pewne działania przygotowawcze i choćby częściowe rozładowanie przewidywanego spiętrzenia wniosków z chwilą podejmowania uchwał przez przesunięte walne zebrania w ROD-ach oraz pełne wznowienie działalności przez wszystkie struktury związkowe.

            Formularz informacyjny dotyczy kwestii przygotowywanych inwestycji i remontów w ROD wraz z określeniem przewidywanego sposobu organizacji zadania i źródeł jego finansowania. Jeżeli ROD przewiduje realizację większej ilości zadań, dla każdego z nich należy wypełnić osobny formularz.

Informacji można udzielić w jednej z przewidywanych wersji:

  1. Wypełniając formularz elektronicznie w wersji Word i przesyłając go wyłącznie drogą mailową na adres: slaski@pzd.pl
  2. Wypełniając formularz pisemnie po wydrukowaniu i przesyłając go wyłącznie drogą mailową po zeskanowaniu na adres: slaski@pzd.pl
  3. Wypełniając formularz on-line pod adresem, który Zarządy ROD otrzymają odrębnym indywidualnym mailem w ciągu najbliższych dni.

Okręg Śląski wyraża nadzieję, że dzięki współpracy z ROD-ami w zaproponowanym działaniu łatwiej będzie później wrócić do normalnego funkcjonowania całego procesu zgłaszania i akceptacji zadań, a także przyznawania dofinansowań w zgodności z przepisami związkowymi.

Ankieta dla Zarządów ROD     

KOMUNIKAT Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie niezbędnych działań organów PZD w związku z zagrożeniem epidemiologicznym

KOMUNIKAT Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie niezbędnych działań organów PZD w związku z zagrożeniem epidemiologicznym

W związku z rozwijającą się sytuacją dotyczącą zachorowań na Koronawirusa COVID-19 oraz koniecznością zminimalizowania zagrożeń dla działkowców i ich rodzin, Krajowy Zarząd PZD uznał za pilne i konieczne podjęcie następujących zaleceń i decyzji:

Zarządy ROD powinny natychmiast przesunąć termin zwołanych walnych zebrań (konferencji delegatów) i poinformować o tym działkowców w sposób najbardziej stosowny do danej sytuacji (w tym zakresie należy zapoznać się z odrębną uchwałą Krajowego Zarządu);

Prezesi okręgowych zarządów natychmiast odwołają zwołane posiedzenia okręgowych rad PZD i niezwłocznie poinformują o tym zainteresowanych członków;

Właściwe osoby natychmiast odwołają wszystkie zaplanowane szkolenia, narady i inne imprezy oraz zgromadzenia organizowane w związku z działalnością PZD i niezwłocznie poinformują o tym zainteresowane osoby.

Powyższe zalecenia i decyzje mają charakter nadzwyczajny ze względu na powagę sytuacji. Krajowy Zarząd ma w szczególności na uwadze fakt, że większość działkowców to seniorzy i osoby w podeszłym wieku, które są szczególnie narażone na zagrożenie związane z koronawirusem. Istnieje więc bezwzględna potrzeba zminimalizowania takiego ryzyka. Jak podał w swoim komunikacie Główny Inspektor Sanitarny „Duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Seniorzy, aby uniknąć zakażenia, powinni ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych”.

Jednocześnie Krajowy Zarząd apeluje do wszystkich struktur i działkowców o dużą wyrozumiałość oraz bezwarunkowe przestrzeganie i stosowanie się do nakazów i decyzji wydawanych przez władze centralne, lokalne i sanitarne. W tej wyjątkowej sytuacji wszyscy musimy wykazać się odpowiedzialnością i swoim rozsądnym zachowaniem wspomóc walkę z rozwijającą się epidemią. Nie wolno nam bagatelizować tej sytuacji – chodzi bowiem o zdrowie i życie nas wszystkich –działkowców, naszych rodzin i całego społeczeństwa.

KRAJOWY ZARZĄD

POLSKIEGO ZWIĄZKU DZIAŁKOWCÓW

Załącznik plikowy do pobrania

Zapytanie ofertowe Modernizację alejki nr 3 na terenie ogrodu ROD Krokus”

Zamawiający:

POLSKI ZWIĄZEK DZIAŁKOWCÓW

Rodzinny Ogród Działkowy “Krokus” w Jastrzębie Zdrój z siedzibą w Jastrzębiu Zdroju, 44-335 Jastrzębie-Zdrój, ul. Władysława Jagiełły bn.

Tryb udzielenia Zamówienia:

Zapytanie ofertowe związane jest z „Modernizacją alejki nr 3  na terenie ogrodu ROD Krokus” w Jastrzębiu Zdroju z siedzibą w Jastrzębiu Zdroju 44-335 ul. Władysława Jagiełły bn.

Opis przedmiotu zamówienia:

Przedmiotem zamówienia jest:

-zerwanie nawierzchni alejki -100 mb

-wymiana drenażu na długości -100 mb

-wyrównanie ,utwardzenie terenu -100 mb

-ułożenie płytki ażurowej obustronnie na długości -100mb

Termin Realizacji Zamówienia:

Wykonawca zobowiązany jest wykonać usługę do 30.10.2025r.

Warunki zamawiającego:

Kryteria oceny ofert – wybór najkorzystniejszej oferty nastąpi w oparciu o następujące kryteria:

Cena brutto zawierająca koszty materiałów oraz robocizny80%
Gwarancja20%

Przyjmowanie ofert:

Ofertę zawierającą dane firmy, umożliwiającą jej pełną identyfikację (NIP, Regon, podpisane/potwierdzone przez osobę upoważnioną do reprezentowania firmy) należy złożyć do dnia 21.07.2025r. na adres mailowy: rodkrokusjastrzebiezdroj@pzd.pl

Osoby do kontaktu w razie pytań:

Wojciech Lorek       tel. 698685026

Tomasz Sutkowski tel. 505001113

Złocień w Cieszynie modernizacja wewnętrznej sieci elektroenergetycznej

OGŁOSZENIE

W związku z zamiarem realizacji zadania inwestycyjnego polegającego na wykonaniu

Modernizacji wewnętrznej sieci elektroenergetycznej z przyłączami do poszczególnych działek ROD „ZŁOCIEŃ w Cieszynie ogłasza

PRZETARG

 na realizację robót wykonawczych na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego.

Przedmiot zamówienia :

 Przedmiotem przetargu jest wykonanie robót modernizacji wewnętrznej sieci elektroenergetycznej w ROD „ZŁOCIEŃ” w Cieszynie zgodnie z przedmiarem, w zakresie określonym w treści ogłoszenia.

Wykonawca obowiązany będzie do zatrudnienia na swój koszt Kierownika Robót z odpowiednimi uprawnieniami zawodowymi, zgodnie z zapisami zawartymi w Ogólnych Warunkach zamówienia i pozostałymi wymaganiami prawnymi oraz do spełnienia w ramach przedstawionej oferty cenowej wymagań realizowanych i powykonawczych.

Przewidywane prace obejmują wykonanie robót ogólnych zgodnych z załączonym przedmiotem robót (załącznik -przedmiar)

Ofertę należy złożyć w formie kosztorysu na bazie KNR na podstawie załączonego przedmiaru w kwocie brutto (z 23% VAT) z jednoczesnym potwierdzeniu terminu.

Przewidywany zakres przedstawiony w przedmiarze należy potwierdzić na miejscu wykonania robót.

Cel zamówienia :

Celem zamówienia jest wykonanie robót modernizacji wewnętrznej sieci elektrycznej przy zastosowaniu certyfikatów materiałów.

Ogólne warunki zamówienia :

– zamawiający nie wymaga wniesienia wadium.

– wykonawca przedstawi aktualny odpis z właściwego rejestru lub CEIDG, jeżeli odrębne przepisy wymagają wpisu rejestru lub ewidencji, w celu wykazania braku podstaw do wykluczenia, wystawiony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania wniosków (dokument uwiarygadniający należy dołączyć do złożonej oferty) ;

– nie dopuszcza się do realizacji robót objętych umową przez inne podmioty niż wybrany Wykonawca ( nie dopuszcza się podwykonawstwa );

– roboty zamienne mogą być realizowane wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Zamawiającego, pod rygorem nieważności, poprzedzonej uzasadnionym pisemnym zgłoszeniem przez Wykonawcę zakresu robót zamiennych. Dopuszczalne są roboty zamienne w zakresie zmian materiałów, technologii, urządzeń na materiały, technologie i urządzenia spełniające parametry techniczne lub o wyższych parametrach niż określone w dokumentacji technicznej i ofercie Wykonawcy.

Uzasadnienie zmian – prawidłowa realizacja przedmiotu umowy, zapewnienie optymalnych parametrów technicznych i jakościowych robót;

– prace powinny być wykonane w zakresie objętym umową najpóźniej do dnia

                                         20 października 2025r.

– Gwarancja na wykonane prace – 36 miesięcy od dokonania odbioru robót.

– Płatność – jednorazowa po zakończeniu i odbiorze prac z 14 dniowym terminem płatności.

– Wszelkie koszty związane z pozyskaniem materiałów, sprzętu i robocizny pokrywa Wykonawca.

– Zamawiający udostępni Wykonawcy informacje wyjaśniające do wykonania zadania.

– Zamawiający zastrzega sobie prawo odstąpienia od przetargu lub wydłużenia terminu składania ofert bez podania przyczyny.

Kryterium oceny ofert :

– Cena ( należy podać cenę brutto) – kryterium podstawowe.

–  Termin wykonania robót – kryterium potwierdzające wskazaną datę wykonania robót.

Oferty prosimy składać w siedzibie ROD „ZŁOCIEŃ” w Cieszynie w zaklejonych kopertach lub przesłać na adres ROD „ZŁOCIEŃ” 43-400 Cieszyn ul. Zamarska lub elektronicznie na e-mail rodzlociencieszyn@pzd.pl

z napisem : PRZETARG – SIEĆ ELEKTRYCZNA – ROD „ZŁOCIEŃ” Cieszyn

do dnia 31.07.2025 r.

Oferty powinny zawierać dane firmy umożliwiające jej pełną identyfikację (NIP, REGON, KRS/wpis do ewidencji) i powinny być podpisane przez osobę upoważnioną do reprezentacji firmy.

Dodatkowe informacje dotyczące szczegółów i umówienia terminu wizji oraz przeglądu dokumentacji, a także miejsca wykonania zadania można uzyskać bezpośrednio w Zarządzie ROD pod numerem telefonu : 604 614 044.

zlocien

Wykonanie elektrycznej instalacji wewnętrznej na terenie ROD „Górnik’’ na parcelach przy ul. Kopalnianej i Bytomskich Strzelców

OGŁOSZENIE O PRZETARGU

W związku  z zamiarem realizacji zadania budowlanego polegającego na wykonaniu elektrycznej instalacji wewnętrznej z wyprowadzeniem skrzynek elektrycznych na alejki ogrodowe ROD Górnik ogłasza przetarg na realizację robót wykonawczych na terenie Ogrodu Działkowego przy ul. Kopalnianej i Bytomskich Strzelców

                                       Cel zamówienia:

Celem zamówienia jest wykonanie budowy  układu  zasilania  w energię elektryczną ogródków działkowych wewnętrzną siecią elektryczną wraz z niezbędnymi pomiarami i odbiorami przy zastosowaniu certyfikowanych materiałów oraz przedstawieniu dokumentacji odbiorczo-powykonawczej

                                     Ogólne warunki zamówienia

Zamawiający nie wymaga wniesienia wadium.

Wykonawca przedstawi aktualny odpis z właściwego rejestru lub centralnej ewidencji informacji o działalności gospodarczej. Dokument należy dołączyć do złożonej oferty. Nie dopuszcza się realizacji robót objętych umową przez inne podmioty niż wybrany wykonawca. Roboty zamienne mogą być realizowane wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody Zamawiającego pod rygorem nieważności, poprzedzonej uzasadnionym pismem przez wykonawcę zakresu robót zamiennych. Dopuszczalne są roboty zamienne w zakresie zmian materiałów, technologii urządzenia i technologie spełniające parametry techniczne lub o wyższych parametrach niż określone w dokumentacji technicznej i ofercie wykonawcy.

Uzasadnienie zmian- prawidłowa realizacji przedmiotu umowy, zapewnienie optymalnych parametrów technicznych i jakościowych robót.

Wybrany wykonawca, w trakcie prowadzonych robót(szczególnie ziemnych) zobowiązany będzie do zabezpieczenia istniejącej infrastruktury ogrodowej ze szczególnym uwzględnieniem istniejącej sieci wodociągowej, łącznie z indywidualnymi przyłączami wodnymi do poszczególnych ogródków działkowych.

Dokumentacja powykonawcza musi być wykonana w trzech egzemplarzach. Prace powinny być wykonane w zakresie objętym umową do końca listopada 2025r. lub terminu uzgodnionego z Zarządem ze względu na nieprzewidziane warunki atmosferyczne.

Gwarancja na wykonane prace 60 miesięcy od zakończenia prac. Płatność po zakończeniu i odbiorze prac z 14 dniowym terminem płatności. Wszelkie koszty związane z pozyskaniem materiałów, sprzętu i robocizny pokrywa Wykonawca. Zamawiający udostępni wybranemu wykonawcy informacje wyjaśniające do wykonania zadania.

                  Zakres obejmuje:

Budowę kablowej sieci rozdzielczej niskiego napięcia na alejach ogrodowych wraz z szafkami złączowo-pomiarowymi. Zabudowanie zabezpieczeń przedlicznikowych, zabezpieczeń przepięciowych, kompletu szyn zbiorczych dla rozdziału mocy. Wykonanie uziemienia. Szczegółowe wytyczne techniczne zawarte są w projekcie budowlanym. Projekt budowlany dostępny do wglądu lub do skopiowania w biurze Zarządu ROD Górnik.

Wykonać dokumentacje powykonawczą wraz z kompletem pomiarów elektrycznych. W pomiarach wpisać rzeczywiste wartości zmierzone oraz podstawę orzeczenia. W przypadku stwierdzenia wartości pomiarów nie odpowiadającym normom lub niezapewniającej skutecznej ochrony przeciwpożarowej, należy wykonać dodatkowe instalacje uziemiające lub zastosować inną aparaturę ochronną.

Wykonawca założy dziennik budowy codziennych wpisów z przebiegu robót. Wykonawca dostarczy wszelkie certyfikaty konieczne do skutecznego odbioru robót obowiązujące na terenie UE. Wszelkie rozdzielnie muszą posiadać certyfikaty oraz tabliczki znamionowe producenta/prefabrykatora.

Wykonawca zobowiązany będzie do zatrudnienie na swój koszt Kierownika Budowy z odpowiednimi uprawnieniami zawodowymi zgodnie z zapisami zawartymi w ogólnych warunkach zamówienia i pozostałymi wymaganiami prawnymi oraz do spełnienia w ramach przedstawionej oferty cenowej wymagań realizacyjnych i powykonawczych.

Wykonawca powinien posiada zespół pracowników wykfalifikowanych (uprawnienia SEP grupy GI-E dla wszystkich pracujących oraz dla każdej brygady minimum jedna osoba z kategorią GI-D) Wszyscy pracownicy muszą posiadać aktualne badania lekarskie z orzeczeniem zdolności, uwzględniające wykonany charakter pracy.

Wszystkie maszyny i urządzenie muszą posiadać aktualne badania, certyfikaty UDT. Miejsce robót zabezpieczyć zgodnie z wymaganiami określonymi normą.

Ofertę należy złożyć w formie kosztorysu na bazie KNR w kwocie brutto z jednoczesnym potwierdzeniem terminu.

Zamawiający zastrzega sobie prawo od odstąpienia przetargu lub wydłużenia terminu składania ofert bez podania przyczyny.

              Kryterium oceny ofert:

cena należy podać cenę brutto – ( kryterium podstawowe)

doświadczenie, kryterium uzupełniające

 termin wykonania robót, kryterium potwierdzające wskazaną datę wykonania robót

wizja lokalna na terenie ogrodu przed złożeniem oferty

Oferty prosimy składać (biuro znajdujące się w Zabrzu ul. Bytomskich Strzelców 22 czynne w każdy w wtorek od godz.16:30-18:30 ) lub przesyłać na adres  ROD Górnik ul .Poległych Górników 5/2 w Zabrzu  41-807 Zabrze do dnia 15.08.2025r. lub adres e-mail rodgornikzabrze@pzd.pl

Oferty powinny zawierać dane firmy umożliwiające jej pełną identyfikację ( NIP , Regon, KRS/wpis do ewidencji) i powinny być podpisane przez osobę upoważnioną do reprezentowania firmy.

Osoby udzielające informacji na temat zadania i wizji lokalnej na terenie ogrodu

Prezes ROD Górnik Beata Kamińska     510 989 572

Skarbnik ROD Górnik Wioletta Grzyb   609 158 277

ROD-Gornik-branza-elektryczna-Przedmiar-robot
Dzień Dziecka ROD Szarotka w Zabrzu

Dzień Dziecka ROD Szarotka w Zabrzu

Radosny Dzień Dziecka w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym “Szarotka” w Zabrzu – mimo deszczu pełen uśmiechu!

Tegoroczny Dzień Dziecka w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym “Szarotka” w Zabrzu upłynął w wyjątkowo radosnej atmosferze – mimo deszczowej pogody! Choć chmury i opady mogłyby wydawać się przeszkodą, dzieci udowodniły, że do świetnej zabawy wystarczy dobra energia i odrobina wyobraźni.

Największą atrakcją była kolorowa, dmuchana zjeżdżalnia, z której mali uczestnicy korzystali z ogromnym entuzjazmem. Wesoły klaun rozbawiał wszystkich do łez – rozdawał balony, robił sztuczki i zapraszał dzieci do wspólnych zabaw. Deszcz nikomu nie przeszkadzał – wręcz przeciwnie, dodał wydarzeniu wyjątkowego uroku.

Śmiech i radosne okrzyki rozbrzmiewały po całym ogrodzie działkowym. Organizatorzy zadbali o każdy szczegół, aby ten dzień był dla dzieci niezapomniany. Dzięki wspólnemu wysiłkowi, nawet pochmurne niebo nie mogło przesłonić kolorów, jakie wniósł ten wyjątkowy Dzień Dziecka na “Szarotce”.

Prezes Zarządu ROD Szarotka – Marcin Skóra

Posiedzenie Krajowego Zarządu PZD w dniu 8 lipca 2025 r.

Posiedzenie Krajowego Zarządu PZD w dniu 8 lipca 2025 r.

W dniu 8 lipca 2025 r. odbyło się posiedzenie Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców, któremu przewodniczył Prezes Związku – Eugeniusz Kondracki. W posiedzeniu uczestniczyła również Przewodnicząca Krajowej Komisji Rewizyjnej – Maria Fojt.

Posiedzenie miało obszerny program, obejmujący szereg istotnych kwestii dla funkcjonowania Związku. Prace Krajowego Zarządu przebiegały sprawnie i merytorycznie – przyjęto stosowne uchwały oraz wytyczono kierunki dalszych działań.

Prezes Związku ocenił przygotowania i przebieg V posiedzenia Krajowej Rady PZD, które odbyło się 26 czerwca 2025 r., podkreślając, że należy je uznać za udane zarówno pod względem organizacyjnym, jak i merytorycznym.

Jednym z głównych tematów obrad była sytuacja rodzinnych ogrodów działkowych w kontekście tzw. „ustawy MON-owskiej”. Omówiono możliwe konsekwencje jej uchwalenia dla ROD oraz działania, jakie Związek powinien podjąć w związku z planowanymi pracami Senatu RP. Informacje w tej sprawie przedstawili Prezes Związku oraz radca prawny Tomasz Terlecki.

Przewodnicząca KKR przedstawiła wyniki kontroli Okręgowego Zarządu Mazowieckiego, po czym Krajowy Zarząd przyjął odpowiednie zalecenia dla tego Okręgu.

Kolejnym punktem obrad była kwestia sprawozdawczości finansowej Związku. Informację przedstawił Prezes Związku wraz z r.pr. Tomaszem Terleckim. Dyskusja dotyczyła obowiązku przekazywania rocznych sprawozdań finansowych PZD do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Kierując się zasadą należytej staranności i praworządności, Krajowy Zarząd przyjął stanowisko w tej sprawie.

W oparciu o uchwałę nr 2/V/2025 Krajowej Rady PZD z dnia 26 czerwca 2025 r., Krajowy Zarząd rozpoczął prace nad uchwałami określającymi szczegółowe zasady i tryb realizacji reformy struktury terenowej PZD. Po szerokiej dyskusji podjęto dwie uchwały wykonawcze w tym zakresie.

Krajowy Zarząd PZD podjął również uchwałę w sprawie monitorowania, analizowania i przeciwdziałania zjawisku budownictwa ponadnormatywnego oraz zamieszkiwania na działkach. Zobowiązano okręgi do przeprowadzenia badań w celu określenia skali problemu. Wyniki posłużą Krajowej Radzie do opracowania zadań dla okręgów i zarządów ROD, ukierunkowanych na eliminację nieprawidłowości.

W dalszej części posiedzenia przedstawicielki zespołu kontrolnego – Mirosława Marks (Główna Księgowa JK PZD) oraz Mariola Kobylińska (Kierownik Wydziału Gospodarki Gruntami) – zaprezentowały wyniki kontroli Okręgowego Zarządu Śląskiego.

Prezes Związku przedstawił także informację na temat funkcjonowania Ośrodków Finansowo-Księgowych w poszczególnych Okręgach.

Krajowy Zarząd rozpatrzył ponadto odwołania od uchwał okręgowych zarządów, a także podjął decyzję o przyznaniu:

  • pożyczki z Funduszu Samopomocowego PZD dla ROD „Nad Łynią” w Ciechanowie na realizację inwestycji pn. „Rozbudowa instalacji elektrycznej”;
  • dotacji z Krajowego Funduszu Rozwoju ROD w wysokości 15 060,00 zł na realizację zadania pn. „Wymiana złączy pomiarowych wraz z licznikami”.

Krajowy Zarząd podjął również uchwały w sprawach likwidacji i regulacji prawnych gruntów ROD, w tym:

  1. ROD „Tęcza” w Mysiadle (woj. mazowieckie) – likwidacja części ogrodu na podstawie specustawy drogowej,
  2. ROD „Wojska Polskiego” w Kołobrzegu – skreślenie ogrodu z rejestru ROD w związku z jego wyłączeniem się na podstawie ustawy o ROD,
  3. ROD „Jutrzenka” w Czernicy – zmiana w rejestrze uwzględniająca faktyczną powierzchnię ogrodu,
  4. ROD „Zakątek” w Poznaniu – zgoda na rozbiórkę budynków w ROD.

W dalszej części obrad Krajowy Zarząd przyznał łącznie 89 złotych odznak „Zasłużonego Działkowca” oraz 30 odznaczeń „Za Zasługi dla PZD”.

Na zakończenie, po zapoznaniu się z wynikami badań dotyczących realizacji zadań oświatowych, Krajowy Zarząd PZD podjął pięć uchwał w sprawie przyjęcia zaleceń dla Okręgów: Toruńsko-Włocławskiego, Śląskiego, Pomorskiego, Elbląskiego i Poznańskiego.

Alicja Pirogowicz

Biuro Jednostki Krajowej PZD

Działkowcy z Okręgu Śląskiego z wizytą w Muzeum Fauny i Flory Morskiej w Jaworzu oraz Ogrodzie Japońskim w Pisarzowicach

Działkowcy z Okręgu Śląskiego z wizytą w Muzeum Fauny i Flory Morskiej w Jaworzu oraz Ogrodzie Japońskim w Pisarzowicach

27 czerwca wraz z grupą 36 działkowców wyruszyliśmy na pierwsze w tym roku szkolenie wyjazdowe tym razem do Muzeum fauny i flory morskiej w Jaworzu oraz Ogrodu Japońskiego w Pisarzowicach.

Takie Muzeum właśnie znajduje się na Śląsku kojarzonym głównie z węglem i kopalniami.  To zasługa fantastycznego człowieka – bosmana Erwina Pasternego, którego pasja była niecodzienna, a mianowicie preparowanie fauny i flory morskiej. Bosman pływał jako marynarz na wielu okrętach, a chęć poznania fauny morskiej, zaowocowała wieloma eksponatami, które chętnie przekazywał do szkół.

Po 2020 roku eksponaty zostały przeniesione do nowej siedziby. Muzeum wzbogaciło się również kolekcje zwierząt oraz motylarnię. Po muzeum oprowadził nas przewodnik, który w sposób ciekawy przekazał informacje dotyczące życia morskiego, ale także opowiedział o owadach zapylających, nie tylko o przepięknych motylach fruwających po motylarni.

Po zakończonym zwiedzaniu nadszedł czas na kolejny punkt czyli Ogród Japoński w Pisarzowicach. To wyjątkowo zaaranżowana przestrzeń. Minimalistyczna, pełna harmonii i symboliki. Zaprojektowany z dbałością o detale, szanujący naturę.

Fascynacja aranżacji ogrodów w stylu japońskim zrodziła się u obecnego właściciela Pana Sebastiana Pudełko już w dzieciństwie. Po objęciu gospodarstwa postanowił zaaranżować część działki w stylu japońskim. Obecnie mieści się tam Herbaciarnia, a ogród jest otwarty dla zwiedzających.

Pan Sebastian opowiedział nam o powstaniu ogrodu oraz o założeniach jakie każdy ogród japoński powinien zawierać. Wchodząc do ogrodu japońskiego należy mieć świadomość symboliki jaką można tam spotkać. Na początku przechodzimy przez czerwony most, który symbolizuje oczyszczenie. Na pewno większości z nas ogród japoński kojarzy się z charakterystycznym prowadzeniem drzew w stylu bonsai. Oczywiście nie może tego zabraknąć, ale ciekawostką są wieloletnie nasadzenia z jedną bardzo długa gałęzią. Najczęściej znajdziemy je przy wejściu do ogrodu. To swojego rodzaju zaproszenie do ogrodu.

Kolejnym ważnym elementem w tego typu ogrodach są kamienie. Symbol trwania i wieczności. Ich kształt i forma nigdy przy takim założeniu nie jest przypadkowa. Woda natomiast wnosi dynamikę oraz jest symbolem życia. W ogrodach japońskich nie spotkamy wielu kolorów. Ważna jest estetyka oraz harmonia barw.  Człowiek w takich ogrodach ma wypocząć, oddać się rozmyślaniu czy medytacji.

Uczestnicy byli pod wrażeniem aranżacji i prowadzenia nasadzeń. Na wszystkie pytania Pan Sebastian odpowiadał bardzo szczegółowo i wyczerpująco.

 Mamy nadzieję, że szkolenie zainspirowało uczestników do innego spojrzenia na prowadzenie nasadzeń  co zaowocuje nowymi aranżacjami na działkach w ROD.

Dominika Wojciechowska

instruktor ds. ogrodniczych

Działkowcy z Rudy Śląskiej uczestniczyli w szkoleniu Rośliny miododajne i owady zapylające

2 lipca w sali domu działkowca Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Irys” w Rudzie Śląskiej zgromadziło się ponad 40 działkowców, aby poszerzyć swoja wiedze na temat roślin miododajnych oraz owadów zapylających. Prelegentem była mgr Karina Krasoń – starszy specjalista Działu Technologii Produkcji Roślinnej i Doświadczalnictwa ŚODR Częstochowa o/Mikołów, która omówiła poszczególne gatunki roślin miododajnych zarówno ozdobnych jak i użytkowych oraz przybliżyła gatunki zapylaczy występujących w naszym kraju.

Owady zapylające są bardzo ważne dla zachowania bioróżnorodności w otaczającej nas przyrodzie. Ich wytężona praca wpływa na rozmnażanie wielu gatunków roślin zarówno uprawnych jak i dzikorosnących. Działkowcom w szczególności pomagają pozyskać plony warzyw i owoców. Wg. badań ok. 80% gatunków roślin zapylanych jest przez owady. W naszym kraju uprawianych jest ok. 60 gatunków roślin, których plony zależne są od zapylenia przez owady.

Najbardziej znanym zapylaczem jest pszczoła miodna. Pamiętajmy, że są również inne owady zapylające: motyle, muchówki, dziko żyjące pszczoły, muchówki czy chrząszcze.

Użytkując działki w rodzinnych ogrodach działkowcy, mogą podjąć wiele działań, które pozytywnie wpłyną na zachowanie bioróżnorodności oraz populacje owadów zapylających. Przed wszystkim należy zadbać o bazę pokarmowa.

W pierwszych dniach wiosny zaczynają kwitnąć rośliny cebulowe i bulwiaste, które dostarczają pierwszego pyłku i nektaru. Następnie kwitną drzew i krzewy owocowe np. śliwy, wiśnie i porzeczki. W lecie mamy kwitnące rośliny ozdobne i warzywa. Zadbajmy by na działkach znalazły się takie rośliny.

Warto również ograniczyć wielkość trawnika i posadzić rośliny np. jeżówki, bodziszki, kosmosy, malwy, galardie, zioła, lawendę lub założyć łąkę kwietna. Na żywopłoty wybierajmy gatunki krzewów kwitnących tawuły, pęcherznice czy krzewuszki. Zrezygnujmy z niemodnych już iglaków.

Częścią praktyczną szkolenia była możliwość obserwacji pracy pszczół w pasiece ogrodowej „Maja” Państwa Marii i Sławomira Barwiak, gdzie w sposób jasny i zrozumiały dla słuchaczy gospodarze (pasjonaci pszczelarstwa) przybliżyli wszystkie aspekty dotyczące pracy pszczół oraz pożytków uzyskiwanych z ich pracy. 

Wszystkim szkolenie bardzo się podobało. Mamy nadzieje, że zdobyta wiedza podzielą się na terenie swoich ogrodów, a bardziej ambitni spróbują swoich sił w samodzielnej hodowli tych pożytecznych owadów.

Dominika Wojciechowska

Instruktor ds. ogrodniczych

Narada szkoleniowa prezesów Rodzinnych ogrodów działkowych z Zabrza

Narada szkoleniowa prezesów Rodzinnych ogrodów działkowych z Zabrza

W dniu 26.06.2025 r. Delegatura Rejonowa PZD w Zabrzu zaprosiła na naradę szkoleniową wszystkich prezesów zabrzańskich ogrodów, gdzie na wstępie przewodniczący przywitał wszystkich zebranych.

Od kwietnia br. obowiązuje zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym nowy Statut PZD. Niesie on ze sobą wiele zmian, które dotyczyć będą pośrednio lub bezpośrednio zarządy ogrodów, struktur oraz samych działkowców. Na spotkaniu była okazja do przedstawienia nowości jakie wprowadzono do nowego Statutu. Są nimi niewątpliwie ułatwienie dostępu do środków publicznych, wprowadzenie obowiązkowych szkoleń dla nowych użytkowników działek, wydłużenie kadencji organów do 5 lat, możliwość zdalnych posiedzeń i głosowań elektronicznych, zmniejszenie składów liczbowych organów ROD, zniesienie obowiązku corocznego uchwalania opłat ogrodowych, usprawnienie funkcjonowania organów komisarycznych oraz wprowadzenie fakultatywnych Jednostek Terenowych. To najważniejsze aspekty i tematy wprowadzone do nowego Statutu. Niemniej przewodniczący wskazał jeszcze jeden ważny aspekt, a mianowicie dostosowanie numeracji zawartych paragrafów w Statucie do dokumentów które drogą służbową kierowane będą do działkowców i innych instytucji. To bardzo ważne, aby temat dokumentów odzwierciedlał tematykę pisma względem nowej numeracji. Każdy prezes ogrodu miał możliwość otrzymania nowego Statutu w celu wprowadzenia w życie i wyposażenie wobec wszystkich członków zarządu czy komisji rewizyjnych.

Za wprowadzonym Statutem, rozpoczną się prace nad nowelizacją regulaminu ROD. Utworzony zespół na szczeblu centralnym będzie miał za zadanie dopracować i znowelizować treści zawarte w regulaminie, aby dostosować go do wymogów dzisiejszych czasów. Poproszono wszystkich obecnych do włączenia się w proces wprowadzania zmian w regulaminie i podawania „nowości” do delegatury. Okres rozpoczętego sezonu letniego na ogrodach to okazja do przeprowadzenia kontroli na ogrodach pod względem użytkowania działek oraz infrastruktury panującej na działkach. Pan Leszek Bucki – członek Krajowego Zarządu PZD oraz Prezes OZ Śl. PZD w Katowicach przekazał na gorąco tematy zawarte na posiedzeniu Krajowej Rady PZD w Warszawie o zamieszkiwaniu i budownictwie ponadnormatywnym w ROD. Przygotowane projekty uchwał w tej sprawie stanowić będą zapowiedź do najnowszego ogólnopolskiego badania aktualnej sytuacji dotyczącej zamieszkiwania i budownictwa ponadnormatywnego w ROD. Tym bardziej przeprowadzona kontrola stanu infrastruktury posłuży do kompletnej wiedzy jaką materią dysponuje ogród w szeroko pojętym zakresie. Ze spraw dotyczących OFK, księgowa przytoczyła bardzo ważne tematy związane z ZUS, gdzie np. wypłata świadczeń, nagród oraz umów zleceń podczas L-4 jest bardzo poważnym zaniedbaniem i nieprawidłowością.

Na zakończenie poproszono o podawanie terminów organizacji dożynek na ogrodach w 2025 roku.

Przewodniczący Delegatury Rejonowej PZD w Zabrzu – Piotr Witkowski

Obradowała Śląska Okręgowa Rada PZD

Obradowała Śląska Okręgowa Rada PZD

W miniony poniedziałek do biura Okręgu Śląskiego PZD przybyli członkowie Okręgowej Rady PZD oraz Przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pan Zenon Jabłoński, aby odbyć IV posiedzenie.

Obrady rozpoczął Prezes Leszek Bucki, witając wszystkich zgromadzonych w szczególności Pana Piotra Piątka Członka Krajowego Zarządu, Krajowej Rady PZD, Prezesa Okręgu Sudeckiego oraz Pan Kazimierza Chmiela wieloletniego działacza PZD.

W związku wygaśnięciem członkostwa w PZD Pan Kazimierz Chmiela Pan Prezes Leszek Bucki w imieniu całej społeczności działkowej podziękował Panu Kaźmierzowi za wieloletni wkład w rozwój i propagowanie ogrodnictwa działkowego. Pan Piotr Piątek w imieniu Prezesa Polskiego Związku Działkowców Pana Eugeniusza Kondrackiego wyraził wdzięczność za dotychczasową prace na rzecz PZD, sięgająca początków lat 80 ubiegłego wieku oraz przekazał pamiątkowy dyplom.

Następnie w wyniku zmian w składzie Okręgowej Rady, dokonano dokooptowania nowego członka OR PZD Pana Zdzisława Lisowskiego.

Pan Piotr Piątek w swoim wystąpieniu podkreślił, że przez 44 lata istnienia PZD związek walczy o ogrody działkowe. W ostatnich latach zmieniały się przepisy planistyczne, które nie były korzystne dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych. W tej kwestii podjęto szereg działań, aby wspólnie z Ogrodami występować ze stanowiskami, co pozytywnie zaowocowało informacjami przekazanymi na Krajowym Zjeździe Delegatów PZD przez Ministra Krzysztofa Paszyka. Ogrody działkowe znalazły się we wszystkich strefach planistycznych. Walka się nie skończyła, Polski Związek Działkowców nie zatrzymuje się w swoich działaniach, dziś borykamy się ze specustawą Ministerstwa Obrony Narodowej.

Na zakończenie Pan Piotr Piątek w imieniu Prezesa Polskiego Związku Działkowców podziękował działaczom za prace wykonywaną na rzecz Polskiego Związku Działkowców, w szczególności za dobrze wykonywane obowiązki statutowe.

Głos zabrał Pan Józef Noski Honorowy Prezes Okręgu Śląskiego PZD – w swojej wypowiedzi nawiązał do nieustannej walki o ogrody działkowe. Przekazał, że jedynie zjednoczeni działkowcy mogą zapewnić dalsze istnienie PZD. W ostatnim czasie przeczytać można artykuły w których działkowcy wypowiadają się negatywnie na temat PZD. Działkowcy przestali się interesować działalnością w Rodzinnych Ogrodach Działkowcy o czym może świadczyć niska frekwencja na Walnych zebraniach w bieżącym roku.

Pan Jan Kwiatkowski I Wiceprezes Okręgu Śląskiego PZD przedstawił temat szkoleń dla nowych działkowców w Okręgu Śląskim PZD. W przeprowadzonych 8 szkoleniach dla nowych działkowców udział wzięło 428 uczestników. Obecnie szkolenia będą się odbywać w każdej Delegaturze Rejonowej, zgodnie z uchwała Okręgowego Zarządu Śląskiego PZD.

Natomiast Pani Lucyna Cyrek Wiceprezes Okręgu Śląskiego przedstawiła przebieg kontroli w ROD. Kontrolę w ROD są bardzo ważne, pozwalają wykryć błędy oraz podjąć działania naprawcze. Zgodnie z uchwała Okręgowego Zarządy Śląskiego, w każdej Delegaturze Rejonowej należy kontrolą objąć 10 % ROD.

Niektóre Walne Zebrania, które odbyły się po rejestracji nowego Statutu PZD tj. po dniu 15 kwietnia 2025 r., zostały przeprowadzone zgodnie z postanowieniami nowego Statutu Polskiego Związku Działkowców, zarejestrowanego w Krajowym Rejestrze Sądowym. W takich sytuacjach Zarządy zadbały o dostosowanie treści uchwał, porządku obrad oraz procedur do aktualnych regulacji wynikających z nowego Statutu, a członkowie organów ROD zostali poinformowani o zmianach. Przydatne i ułatwiające organizację zebrań były materiały i wytyczne przygotowane przez jednostki wyższego szczebla Polskiego Związku Działkowców.

W dalszej części posiedzenia Pani Anna Kujon inspektor ds. terenowo-prawnych przedstawiła podsumowanie kampanii WZ. W Okręgu Śląskiem PZD odbyło się 575 Walnych Zebrań Sprawozdawczych oraz 3 Konferencje Delegatów. Walne Zebrania zostały zwołane zgodnie ze Statutem PZD, w trakcie których zatwierdzano sprawozdania Zarządów Ogrodów i Komisji Rewizyjnych za 2024 rok, podejmowano uchwały o opłatach ogrodowych, uchwały o realizacji zadań inwestycyjno- remontowych oraz przyjmowano plany pracy i preliminarze finansowe.

4 Walne Zebrania Sprawozdawcze odbyły się, za Zgodą Okręgowego Zarządu, po 15 maja 2025 r. Działacze Okręgu Śląskiego Polskiego Związku Działkowców obsłużyli łącznie 518 Walnych Zebrań (90%), a pracownicy merytoryczni OZ Śląskiego obsłużyli 8 Walnych Zebrań. Najniższa frekwencja w Walnym Zebraniu została zanotowana w Delegaturze Rejonowej w Bytomiu i wyniosła 5,59 %.Najwyższa frekwencja w Walnym Zebraniu została zanotowana w Delegaturze Rejonowej w Tychach i wyniosła 83,35 % (Ogród składający się z 25 dziełek rodzinnych). Frekwencja w Konferencji Delegatów w Zabrzu wyniosła aż 89,83%.Uśredniona wartość frekwencji to 24,17%.

W 310 Rodzinnych Ogrodach Działkowych Walne Zebrania podjęły uchwały inwestycyjne.

W trakcie Walnych Zebrań Działkowcy wykazywali szczególne zainteresowanie takimi kwestiami jak: konsekwencje zmian Statutu PZD i wpływ zmian przepisów na funkcjonowanie ROD, sprawy inwestycyjne na Ogrodach, możliwość otrzymania zwiększonej dotacji z PZD, wysokości opłat ogrodowych i przyczyn podwyżek, gospodarka odpadami komunalnymi, zwłaszcza problemem wywozu opadów zielonych i związanymi z tym wysokimi opłatami, wysokie koszty utrzymania domów działkowca, wykorzystywania w nadmierny sposób możliwości wjazdów pojazdami mechanicznymi na teren ROD, szeroko rozumiane sytuacje konfliktowe na terenach ROD czy modernizacje sieci wewnątrz ogrodowych.

Podsumowując, Walne Zebrania w bieżącym roku przebiegły sprawnie i stanowiły ważny element życia ogrodowego, wzmacniając dialog wewnątrz wspólnot Działkowców i pozwalając na wyznaczenie kierunków dalszego rozwoju ROD.

Pan Artur Olczyk główny specjalista ds. inwestycji przedstawił sprawy przeprowadzenia inwestycji i remontów w ROD. Natomiast Pani Agnieszka Dudar inspektor ds. inwestycji pozyskanie pożyczek przez ROD z funduszu samopomocowego.

Pani Magdalena Madera – Kubasiak kierownik działu terenowo-prawnego przedstawiła stan regulacji gruntów z art. 75 i 76. Powierzchnia regulacji w Okręgu Śląskim jest największa w całym PZD. Okręg uzyskał najwięcej decyzji w drodze ww. postępowań na podstawie art. 75 i 76 ustawy o ROD uregulował największą powierzchnię ROD.

Aktualnie regulacją objętych jest 456 ROD (304 ROD w całości i 152 ROD w części) – regulacją objęto teren 58 268 działek rodzinnych. Łączna powierzchnia do regulacji wynosi aż 2361,6695 ha. Do dnia dzisiejszego udało się uzyskać decyzje dla 422 ROD obejmujące powierzchnię 2072,0462 ha. Stanowi to 87,81 % całej powierzchni podlegającej regulacji na podstawie art. 75 i 76.

W dyskusji głos zabrali Monika Knap, Piotr Świenty, Andrzej Twardowski, Dorota Cholewińska, Bożena Detyna, Zdzisław Kowalik, Sławomir Barwiak.

Okręgowa Rada Śląska PZD podczas posiedzenia przyjęła następujące uchwały:

  • Uchwałę nr 1/IV/2025 w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu członka Okręgowej Rady Okręgu Śląskiego PZD Pani Grażyny Strużyńskiej,
  • Uchwałę nr 2/IV/2025 w sprawie dookoptowania do składu Okręgowej Rady Okręgu Śląskiego PZD Pana Zdzisława Lisowskiego,
  • Uchwałę nr 3/IV/2025 w sprawie zatwierdzenia rocznego zbiorczego sprawozdania finansowego ROD za rok 2024,
  • Uchwałę nr 4/IV/2025 w sprawie zatwierdzenia zbiorczego preliminarza finansowego na rok 2025.
  • Uchwałę nr 5/IV/2025 w sprawie oceny kampanii Walnych zebrań sprawozdawczych w Rodzinnych Ogrodach Działkowych w Okręgu Śląskim Polskiego Związku Działkowców w 2025 roku.
  • Uchwałę nr 6/IV/2025 w sprawie przyjęcia „Programu w przedmiocie zakończenia regulacji stanu prawnego gruntów ROD na podstawie art. 76 i 75 ustawy o ROD”,
  • Uchwałę nr 7/IV/2025 w sprawie zmiany regulaminu Okręgowej Rady Okręgu Śląskiego PZD.

Dominika Wojciechowska

Nowi działkowcy z jastrzębskich ROD na szkoleniu w ROD Irys

Nowi działkowcy z jastrzębskich ROD na szkoleniu w ROD Irys

W dniu 28 czerwca 2025 roku w Domu Działkowca ROD „Irys” w Jastrzębiu Zdroju odbyło się szkolenie dla „Nowych Działkowców”.

Jastrzębie Zdrój, to 80- tysięczne miasto na prawach powiatu, położone na Górnym Śląsku w południowej części województwa śląskiego. W mieście  funkcjonuje 17 Rodzinnych Ogrodów Działkowych zrzeszonych w Polskim Związku Działkowców.

Wykład dla adeptów prowadziła Lucyna Cyrek, przewodnicząca Delegatury Rejonowej PZD w Rybniku.

W szkoleniu uczestniczyło 68 nowych działkowców z Jastrzębskich Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Edukacja została przeprowadzona w prezentacji multimedialnej i obejmowała następujące zagadnienia:

Prawo i organizacja PZD:

  • Prawa i obowiązki działkowców. 
    • Zasady funkcjonowania organów PZD
    • Ustawa o Rodzinnych Ogrodach Działkowych z dnia 13 grudnia 2013 roku
    • Statut PZD uchwalony 4 grudnia 2024 roku
    • Regulamin Rodzinnych Ogrodów Działkowych (ROD)
    • Zasady zagospodarowania działki i planowanie nasadzeń. 

Zagospodarowanie działki:

Podział działki ze względu na  funkcje.

  • Tworzenie estetycznego i funkcjonalnego otoczenia. 
    • Wykorzystanie różnych elementów małej architektury ogrodowej 
    • Planowanie nasadzeń i aranżacja przestrzeni
    • Hodowla zwierząt na działce, pasieka.

Ekologiczne uprawy na działkach:

  • Podstawy uprawy warzyw, ziół, roślin sadowniczych i ozdobnych. 
    • Zasady nawożenia i pielęgnacji roślin
    • Gospodarowanie wodą na działce
    • Kompostownik i wykorzystanie kompostu.

Bioróżnorodność i ekologia na działce:

  • Ochrona środowiska i zasady zrównoważonego rozwoju.
    • Bioróżnorodność na działkach w ROD” i „Otwarty program klimatyczny”

Każdy z uczestników otrzymał certyfikat o ukończeniu szkolenia. Edukacja miała na celu podniesienie świadomości działkowców w zakresie Prawa w PZD, zasad funkcjonowania ROD, zasad uprawy roślin i dbania o środowisko. Liczę, że nowi działkowcy zostali przygotowani do aktywnego i odpowiedzialnego korzystania z działek w ogrodach działkowych, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i ekologii. 

Lucyna Cyrek