W dniach  7, 13 i 14  listopada 2024 r. odbyły się 3 spośród 5 zaplanowanych konferencji przedzjazdowych z delegatami na XV Krajowy Zjazd Delegatów PZD, który został zwołany na 3-4 grudnia 2024 r.

Delegaci z Okręgów w Bydgoszczy, Toruńsko-Włocławskiego, Pomorskiego, w Elblągu, Warmińsko-Mazurskiego i Podlaskiego obradowali w Warszawie w dniu 7 listopada, delegaci z okręgów w Częstochowie, Śląskiego, Opolskiego oraz Małopolskiego – w dniu 13 listopada w siedzibie Okręgu Śląskiego w Katowicach, a delegaci z okręgów we Wrocławiu, Sudeckiego, Zielonej Góry i Legnicy – w dniu 14 listopada br. w siedzibie Okręgu we Wrocławiu. Konferencjom przewodniczył Pan Eugeniusz Kondracki – Prezes PZD.

Podczas konferencji Prezes PZD omówił projekty dokumentów zjazdowych, które częściowo zostały już przekazane delegatom wraz z zaproszeniem na XV Krajowy Zjazd Delegatów, czyli projekt sprawozdania KR i KZ za kadencję 2019-2024 oraz projekt sprawozdania za kadencję Krajowej Komisji Rewizyjnej PZD. Ponadto Prezes dokładnie omówił zebranym tematy, jakie zostały zawarte w projekcie programu Związku na kolejną kadencję, suplemencie do sprawozdania z działalności KR za kadencję, który obejmuje ostatnie 4 miesiące działalności przed Zjazdem oraz projekty stanowisk na zjazd. Prezes zapowiedział zebranym, iż te projekty dokumentów zjazdowych zostaną przekazane delegatom w kolejnych przesyłkach, aby umożliwić im zapoznanie się z projektami przed Zjazdem.

Na konferencji przedzjazdowej w Katowicach i Wrocławiu nieliczni delegaci przedstawili swoje uwagi i propozycje do regulaminu obrad, które zostaną rozpatrzone przez Krajowy Zarząd.

O wielu bardzo ważnych dokonaniach Krajowego Zarządu oraz Krajowej Rady w okresie mijającej kadencji przypomniał delegatom mec. Bartłomiej Piech, Dyrektor Biura Prawnego PZD. Omówił m. in. wywalczenie przez KZ dla ogrodów zwrotu nadpłaconych opłat za wodę, wywalczenie pozytywnych dla ROD i PZD przepisów nowelizacji prawa budowlanego w 2020 roku, działalność ROD i Związku w czasie pandemii, działania KZ w sprawie ochrony ROD przed wzrostem cen energii, realizację programu grantowego pn. Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie ogrodów działkowych, a także aktualną walkę, która rozpoczęła się już w roku 2023 o ujęcie ROD w planach ogólnych oraz zmianę rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie planów ogólnych gmin.

Mec. Tomasz Terlecki, Zastępca Dyrektora Biura Prawnego PZD szczegółowo przedstawił wypracowany przez Krajowy Zarząd PZD projekt regulaminu obrad zjazdu. Prace nad projektem regulaminu trwały wiele dni, bowiem intencją Krajowego Zarządu PZD było, aby dzięki stosownym zapisom regulaminu  zapisy uniknąć sytuacji problematycznych, jakie miały miejsce podczas niektórych Okręgowych Zjazdów Delegatów PZD.

Pan mecenas omówił także propozycje zmian do statutu PZD wypracowane przez Komisję ds. nowelizacji statutu PZD oraz Krajowy Zarząd PZD.

Zaznaczył, iż obowiązujący Statut jest dobrym i wszechstronnym dokumentem, odpowiadającym na potrzeby działkowców, Związku i jego struktur, jednak istnieje potrzeba ciągłego doskonalenia prawa związkowego celem wprowadzenia jeszcze lepszych rozwiązań prawnych wzmacniających status działkowców i usprawniających działalność całego Związku. Przedstawiając proponowane zmiany T. Terlecki zwrócił szczególną uwagę na propozycje:

1)    wprowadzenia Jednostek Rejonowych – jako nowego szczebla organizacyjnego pomiędzy ROD a okręgami, co ma na celu poprawę efektywności oraz wzmocnienie współpracy z administracją publiczną na poziomie lokalnym. Jednostki Rejonowe pozwolą na lepsze dostosowanie struktur PZD do lokalnych potrzeb oraz usprawnią nadzór nad działalnością ROD.

2)    Wprowadzenie obowiązkowych szkoleń dla nowych działkowców

3)    Zmniejszenia składów liczbowych organów ROD.

4)    Ułatwienia pozyskiwania środków publicznych

5)    Usprawnienie funkcjonowania organów komisarycznych.

Delegaci na konferencjach przedzjazdowych, szczególnie we Wrocławiu i Katowicach dyskutowali na temat niektórych proponowanych zmian.  Wszelkie  ich wątpliwości wyjaśniał Prezes PZD oraz mec. Terlecki. Delegaci wnieśli również kolejne propozycje, które zostaną przeanalizowane przez Krajowy Zarząd PZD.

Na konferencjach we Wrocławiu i w Katowicach, z uwagi na zniszczenie wielu ROD podczas wrześniowej powodzi, omówiony został także temat działań jakie podjął Krajowy Zarząd PZD w celu udzielenia pomocy tym ogrodom. W tej sprawie wypowiadał się Prezes PZD, a także Pani Mariola Kobylińska, Kierownik Wydziału Gospodarki Gruntami JK PZD.

(wszelkie działania dotyczące pomocy ROD, które zostały zniszczone podczas powodzi opisywane są na bieżąco w komunikatach Prezesa PZD zamieszczanych na stronie internetowej PZD)

Przed nami jeszcze dwie konferencje przedzjazdowe – w Poznaniu oraz druga konferencja w Warszawie, które zakończą się 20 listopada.

Zofia Rut-Skórzyńska

Biuro Jednostki Krajowej PZD