W dniu 11 lipca 2024 roku, obradował Krajowy Zarząd PZD. Posiedzeniu przewodniczył Prezes PZD Eugeniusz Kondracki. W posiedzeniu brała również udział Przewodnicząca Krajowej Komisji Rewizyjnej Maria Fojt oraz pracownicy merytoryczni Biura Jednostki Krajowej PZD odpowiedzialni za opracowanie poszczególnych tematów.
Pierwszym bardzo istotnym punktem posiedzenia było omówienie przez Panią Magdaleną Kondracką założeń uchwały w sprawie projektu „Transformacja cyfrowa w Polskim Związku Działkowców”. Projekt ten został przedstawiony już na poprzednim posiedzeniu KZ PZD, zakłada on przeprowadzenie transformacji cyfrowej Związku w celu wzmocnienia pozycji organizacji, usprawnienia jej działania, w szczególności w zakresie zaspokajania potrzeb działkowców. W celu umożliwienia rozpoczęcie tego procesu i przystąpienia do działań KZ podjął stosowną uchwałę w tym zakresie. Uchwała przewiduje, iż w pierwszym etapie transformacja będzie następowała poprzez: utworzenie repozytorium wiedzy czyli centralnej bazy wiedzy będącej w zasobach PZD dostępnej dla pracowników, elektronicznego obiegu dokumentów, dostosowanie i integrację z Krajowym Systemem e-faktur a także wykorzystanie nowoczesnych narzędzi komunikacyjnych do bezpośredniego kontaktu z działkowcami co umożliwi szybszą komunikację.
Kolejno Krajowy Zarząd wyraził zgodę na dwie likwidację prawne części ROD: „Pionier” w Lublinie oraz „Elmont” w Lublinie, obydwie w związku z decyzją Starosty Lubelskiego orzekającą zwrot nieruchomości prawną, a także na nabycie na rzecz PZD własności nieruchomości zajmowanej przez część ROD „Bratek” we Franciszkowie.
Ponadto Krajowy Zarząd PZD przyznał pożyczki i dotacje Udzielono pożyczek z funduszu Samopomocowego PZD dla: ROD „Kolejarz” w Lesznie na budowę sieci wodociągowej, ROD „Gaj” w Poznaniu na budowę sieci energetycznej, ROD „Polanka” w Kutnie na wykonanie przyłączy kablowych na terenie ROD, ROD „Lasy Państwowe” w Wadągu na budowę domu działkowca, ROD „Ziemowit” w Łodzi na modernizację ogrodzenia zewnętrznego, ROD im. Twardowskiego w Krakowie na wymianę ogrodzenia zewnętrznego.
Krajowy Zarząd przyznał również dotacje z Funduszu Rozwoju Krajowej Rady PZD dla ROD” „Nad Białką” w Częstochowie na modernizacje sieci wodociągowej, ROD „Polanka” w Kutnie na wykonanie przyłączy kablowych na terenie ROD, ROD „Zimowit” z Łodzi na Modernizacje ogrodzenia zewnętrznego, ROD „Pod lasem” w Pawlikowicach na budowę sieci wodociągowej.
Następnie Krajowy Zarząd rozpoznał dwa odwołania od uchwał Okręgowych Zarządów PZD w Poznaniu i Warszawie. Jedna sprawa dotyczyła odwołania z funkcji członka zarządu ROD, druga dotyczyła stwierdzenia nieważności uchwały zarządu ROD w sprawie przyjęcia w poczet członków. KZ w obu przypadkach nie uwzględnił odwołań i utrzymał w mocy uchwały Okręgowych zarządów.
Ponadto Krajowy Zarząd zapoznał się z projektem konspektu sprawozdania Krajowej Rady PZD za kadencję 2019-2024. Projekt został ceniony dobrze, jako zwierający wszystkie tematy, którymi zajmowała się KR w ubiegłej kadencji
i decyzją KZ został przekazany do realizacji.
Krajowy Zarząd dyskutował również i omawiał propozycje dotyczące zmian do Statutu PZD oraz reformy przestrzennej Związku. Dyskutowany był temat funkcjonujących obecnie delegatur a także ewentualnego utworzenia nowej jednostki rejonowej, która zwiększyłaby dostęp działkowców do Związku ale i umożliwił strukturom Związku lepszą zarządzanie i współpracę z zarządami ROD i działkowcami. KZ postanowił, a także o prowadzeniu dalszych dyskusji nad koncepcja reformy przestrzennej Związku.
W posiedzeniu KZ wzięli również udział zaproszeni przedstawiciele Okręgu Mazowieckiego. Omówiona została bieżąca sytuacja w ROD „Obrońców Pokoju” w Warszawie. KZ rozpatrzył również sprawę ogrodu im. 30- lecia PZD w Budach Strzyże i przekazał jej dalsze procedowanie wraz z zaleceniami do Okręgu Mazowieckiego PZD.
Kolejnym omawianym tematem była organizacja tegorocznych Krajowych Dni Działkowca. Uroczystość odbędzie się Warszawie w dniu 30 sierpnia 2024 r. KZ zaakceptował program uroczystości. Podczas wydarzenia tradycyjnie wręczane będą odznaczenia związkowe, nastąpi ogłoszenie laureatów krajowych konkursów a także odbędzie się konkurs na najpiękniejszy kosz dożynkowy i wiązankę.
Na koniec posiedzenia omówione zostało pierwsze posiedzenia Komisji ds. Socjalnych, które odbyło się w Warszawie w dniu 9 lica. Wzięło w nim udział dziewięć działaczek wytypowanych przez Okręgi PZD. Panie wykazały się dużym entuzjazmem, zgłaszały ciekawe pomysły w zakresie programu działania komisji w sferach takich jak edukacja, oświata, integracja, działania prozdrowotne czy sportowe.
Joanna Jędrzejewska