24 lipca 2024 roku odbyło się wyjazdowe szkolenie dla działkowców Okręgu Śląskiego PZD do Lgoty obok Wadowic. Szkolenie zostało przeprowadzone na plantacji „Słoneczna lawenda”, poświęcone owadom zapylającym oraz roślinom miododajnym. Uczestników szkolenia przywitał Pan Leszek Bucki, członek Krajowej Rady PZD, I wiceprezes Okręgu Śląskiego w Katowicach.

 Podczas wykładu zostały zaprezentowane gatunki lawendy i nagietka oraz owady zapylające.

Rośliny miododajne (pożytkowe) – są to takie rośliny, które dostarczają pokarmu (tzw. pożytku) rodzinom pszczelim. Pokarmem tym może być nektar, pyłek kwiatowy lub spadź. Rośliny miododajne posiadają długo i intensywnie kwitnące kwiaty. Są one wykorzystywane przez pszczoły do wabienia tych owadów. Istotą procesu jest dostarczenie pożytecznym owadom składników pokarmowych. Kwiaty miododajne są dla pszczół źródłem surowca do produkcji miodu.

Na odwiedzanej plantacji posadzonych zostało 7 000 sztuk Lawendy wąskolistnej (Lavendula  angustifolia) różnych odmian. Lawenda to roślina – krzew zimozielony. Jej liście są wąskie, podłużne i szarozielone, pokryte kutnerem. Osiąga około 50-60 cm wysokości i odpowiednio przycinana tworzy gęste, poduszkowate kępy. Wytwarza wzniesione pędy, które stopniowo drewnieją od spodu.

Rozpoczyna kwitnienie między połową czerwca, a połową lipca i trwa do sierpnia. Kwiaty mają barwę fioletowoniebieskie, ale są również odmiany o kwiatach białych i różowych.

Lawenda ma niewielkie wymagania glebowe, dlatego może być sadzona na ubogich glebach, w okolicy budynków, na rabatach oraz terenach miejskich. Lubi gleby suche i przepuszczalne, o odczynie zasadowym, której pH będzie wynosiło między 6,5 a 7,5.

Uczestnicy szkolenia zostali zapoznani z uprawą, nawożeniem oraz cięciem rośliny.

Kolejnym tematem było rozmnażanie lawendy, którą można rozmnażać poprzez:  sadzonki z pędów wierzchołkowych, odkłady, podział oraz nasiona.

Właściciel plantacji opowiedział o produkcji olejków, mydełek oraz hydrolatu. Produktów, które na co dzień używamy w pielęgnacji ciała.

Ciekawostką na tej plantacji jest „Uloterapia”. Uczestnicy szkolenia mogli zaznać chwili relaksu w samym centrum pszczelego ula i wsłuchać się  w pracę pszczół.

 

Następną prezentowaną rośliną na tej plantacji były nagietki. Nagietek lekarski to także roślina miododajna (Calendula officinalis). Nagietek uprawiany jest zarówno jako roślina ozdobna i lecznicza. Jest to roślina jednoroczna należąca do rodziny astrowatych. Jej bogato ugałęziona łodyga rośnie do wysokości 50cm. Wymaga podłoża żyznego i wystarczająco nawilgoconego, odczyn obojętny. Kwiaty – płatki i koszyczki – nagietka są surowcem farmaceutycznym i kosmetycznym.

A na koniec szkolenia odbyła się  degustacja lemoniady lawendowej oraz lawendowych lodów.

 

Dominika Wojciechowska

Lucyna Cyrek