Biorąc pod uwagę kampanię społeczną zainicjowaną przez PZD, zaangażowanie struktur Okręgowych Zarządów PZD jak i działkowców, Krajowy Zarząd PZD stale monitoruje sytuacje związaną z nowelizacją rozporządzenia Ministra Rozwoju i Transformacji w sprawie planów ogólnych.

Mając na uwadze powyższe, jak również w celu umożliwienia bieżącej analizy działań i zaangażowania poszczególnych jednostek PZD, chcąc poznać skalę zjawiska, Krajowy Zarząd PZD już czterokrotnie przeprowadził badanie w zakresie sytuacji planistycznej w ROD.

Z informacji przekazanych przez Okręgowe Zarządy PZD (stan na dzień 13 września br.) wynika, że na 2477 gmin działających na terenie Polski, w  515 gminach przystąpiono do sporządzania planów ogólnych i ogłoszono termin składania wniosków.

W gminach, w których ogłoszono termin składania wniosków, położonych jest 3 954  Rodzinnych Ogrodów Działkowych co stanowi 86 % wszystkich ROD, obejmują one swoją powierzchnią 805 189 działek rodzinnych.

Zorganizowana kampania w ROD spowodowała złożenie znacznej ilości wniosków. W całej Polce rodzinne ogrody działkowe złożyły 2 661 wniosków do planów ogólnych. Ponadto działkowcy indywidulanie złożyli 118 022 wniosków.

W ocenie Krajowego Zarządu PZD, Zarządy ROD jak i indywidualni działkowcy winni jeszcze bardziej i intensywniej zaangażować się w składanie wniosków do planów ogólnych do organów władzy lokalnej, gdyż działania samych struktur PZD mogą okazać się niewystarczające, wspólnymi działaniami walczymy o swoje prawa.

Należy podkreślić, że jest to dopiero etap składania wniosków i nie wiadomo jak one zostaną uwzględnione w dalszej procedurze planistycznej.

Okręgowe Zarządy PZD podejmują szereg działań i inicjatyw na poziomie poszczególnych gmin. Zainicjowano procedury wewnętrzne umożliwiające nadzór nad działaniami ROD / gmin w zakresie planów ogólnych. Do takich działań należą między innymi:

– stałe monitorowanie stron internetowych urzędów gmin i miast o przystąpieniu do procedowania planów ogólnych,

– powołanie zespołów ds. zabezpieczenia planistycznego ROD,

– przygotowanie wzorów wniosków dla Zarządów ROD i działkowców,

– informacje na stronie internetowej o pojawiających się ogłoszeniach w danych gminach,

– organizowanie spotkań z władzami gmin i miast w celu omówienia sytuacji w ROD,

– narady szkoleniowe z Zarządami ROD,

Jednocześnie same Okręgowe Zarządy PZD  wykazują, iż najlepsze efekty przynoszą rozmowy, spotkania, a wręcz „nachodzenie” urzędników, przypominając im sytuacji planistycznej w ROD.  

Dlatego najważniejsze jest:

– aktywne działanie w procesie przyjmowania planów ogólnych przez gminy,

– stałe monitorowanie informacji i przystąpieniu gmin do sporządzania planów ogólnych,

– podejmowanie tematu sytuacji planistycznej w ROD z organami władzy lokalnej,

– przygotowywanie wniosków do projektu planu,

– realizacja uchwały nr 90/2024 KZ PZD z dnia 23 kwietnia 2024 r. w sprawie wdrożenia przez jednostki PZD działań na rzecz zabezpieczenia istnienia ROD w planach ogólnych gmin.

Krajowy Zarząd PZD