W dniach 30 września i 1 października 2024 r. w biurze Jednostki Krajowej PZD odbyło się posiedzenie Instruktorów ds. ogrodnictwa. Posiedzenie zostało zwołane przez Prezesa PZD w związku z powodzią, która dotknęła południowo-zachodnie rejony kraju, powodując znaczne zniszczenia indywidualnych działek oraz terenów ogólnych i infrastruktury ROD. W posiedzeniu uczestniczył Przewodniczący Komisji ds. oświaty i konkursów krajowych – Edward Galus, oraz Instruktorzy ds. ogrodnictwa: Anna Melska z Okręgu we Wrocławiu, Dominika Wojciechowska z Okręgu Śląskiego, Natalia Bomba z Okręgu w Opolu, Bożena Łupkowska z Okręgu w Legnicy, Izabela Mikołajewicz z Okręgu w Zielonej Górze, Piotr Chmielewski z Okręgu Warmińsko-Mazurskiego oraz Instruktor ds. ogrodniczych Jednostki Krajowej PZD.
Posiedzenie otworzył Prezes PZD omówieniem aktualnej sytuacji powodziowej w ROD, przekazywanej na bieżąco w raportach OZ PZD oraz działań, jakie dotychczas podjął w sprawie Krajowy Zarząd PZD oraz Krajowa Rada PZD. Omówiona została m.in. uchwała KZ PZD w sprawie zadań dla okręgowych zarządów PZD w związku z powodzią 2024 roku. Dokument systematyzuje działania konieczne do szybkiego usunięcia skutków powodzi, w tym ocenę sytuacji, działania porządkowe, eliminację skażenia wody i gleby, przywrócenie warunków agrotechnicznych i odbudowę infrastruktury ogrodowej. Zgodnie z uchwałą KR PZD w sprawie zasilenia Funduszu przeznaczonego na usuwanie klęsk żywiołowych w ROD w związku z powodzią z września 2024 roku, fundusz zasilony zostanie kwotą 10 mln zł. Środki te zostaną przeznaczone na pomoc poszkodowanym ROD, tak aby mogły one odbudować infrastrukturę i przywrócić normalne funkcjonowanie.
W kolejnej części posiedzenia Instruktorzy ds. ogrodniczych z terenów powodziowych przedstawili swoje doświadczenia związane z sytuacją powodziową w ich Okręgach. Omówili podejmowane dotychczas działania mające na celu minimalizowanie skutków powodzi, zwrócili uwagę na konkretne potrzeby działkowców i ROD, podkreślając konieczność wsparcia w zakresie odbudowy infrastruktury, poruszono także temat współpracy z lokalnymi władzami.
Debatowano także nad możliwymi formami pomocy oświatowej i instruktażowej dla ROD i działkowców uznając m.in., iż konieczne jest zintensyfikowanie wizyt w ROD dotkniętych powodzią. W opinii uczestników narady zasadne wydaje się sporządzenie listy kontaktów do instytucji prowadzących analizy gleby i wody na danym terenie oraz utrzymywanie kontaktu z jednostkami samorządu terytorialnego zaangażowanymi w pomoc ogrodom. Zgodnie stwierdzono, że sytuacja wymaga udzielania pomocy merytorycznej w zakresie postępowania na działkach po powodzi w formie szkoleń, konsultacji osobistych i telefonicznych oraz promocji i dystrybucji wydawnictw Związkowych. Instruktorzy ds. ogrodnictwa podczas posiedzenia opracowali konspekt plakatu i broszury informacyjnej dla działkowców z terenów powodziowych, oraz zaproponowali tematy do najbliższych i kolejnych numerów miesięczników „działkowiec” i „Mój ogródek”.
Posiedzenie podsumował i zakończył Prezes PZD, dziękując uczestnikom za przybycie i opracowane materiały. Prezes PZD podkreślił także, Krajowy Zarząd PZD będzie kontynuował działania mające na celu wsparcie poszkodowanych ogrodów i działkowców, a wypracowane rekomendacje do wydawnictw Związkowych zostaną jak najszybciej wprowadzone w życie.
Ewelina Skarzyńska