W związku z kryzysową sytuacją powodziową na południu Polski, która dotknęła ROD i spowodowała uszkodzenia, a nawet całkowite zniszczenia infrastruktury ogólnoogrodowej, zlokalizowanych na terenie województwa: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego oraz lubuskiego, PZD podejmuje następujące działania.
Na terenie OZ Opolskiego zalanych powodzią zostało 20 ROD na obszarze ok. 204 ha, na których znajduje się ponad 5020 działek rodzinnych.
Okręgowy Zarząd Opolski powołał zespoły do spraw oceny skutków powodzi w ROD. W skład zespołów wchodzą członkowie Okręgowej Rady PZD w Opolu, przedstawiciele Społecznej Służby Instruktorskiej oraz pracownicy biura Okręgu Opolskiego.Podjęta została uchwała w sprawie kierunków działania zarówno po stronie Okręgowego Zarządu, jaki i zarządów ROD.
Okręg zwrócił się do Stacji Chemiczno – Rolniczej w Opolu o objęcie ROD bezpłatnym badaniem gleby oraz uzyskanie bezpłatnie wapna do odkażania gleby i studni. Zwrócono się do Zakładu Przemysłu Wapienniczego w Tarnowie Opolskim o bezpłatne wapno do odkażania gleby dla działkowców, a także do burmistrzów zalanych terenów o objęcie działkowców bezpłatnym wywozem naniesionych i nagromadzonych odpadów wywołanych powodzią. Pierwsze transporty wapna już dotarły do działkowców.
OZ Opolski zwrócił się do Wojewody Opolskiego o pomoc w oddelegowaniu służb, które mogłyby pomóc w usuwaniu mułu i odpadów nagromadzonych na terenie ogrodów działkowych.
Na niektórych terenach, gdzie ogrody położone są w niecce, pojawił się problem z odprowadzeniem wody. Okręg zwrócił się do straży pożarnej o pomoc w wypompowaniu wody.Udało się pozyskać kilka zastępów, które przez parę dni odpompowywały wodę z terenu ROD.
Polski Związek Działkowców, jako ogólnopolska organizacja społeczna zrzeszająca działkowców, zobowiązany jest do niesienia pomocy swoim członkom oraz strukturom w trudnych i kryzysowych sytuacjach. Zarządy ROD organizują zbiórki pieniężne dla zalanych ROD, przekazują darowizny aby wspomóc ich w usuwaniu skutków wywołanych powodzią. Na terenie działalności Okręgu Opolskiego planowane jest zorganizowanie akcji, w której to zorganizowana grupa działowców wyruszy z pomocą do ogrodu, który najbardziej ucierpiał, w celu uprzątnięcia terenu ROD.
Okręg Opolski w najbliższym czasie będzie podejmował rozmowy z Wojewodą Opolskim oraz Marszałkiem Województwa w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla zalanych ogrodów działkowych. Organizowane będą posiedzenia kolegiów prezesów podczas, których omówiona zostanie sytuacja powodziowa zalanych ogrodów działkowych oraz podejmowane będą działania i poszukiwania przedsiębiorców, którzy będą mogli wspomóc ogrody czy to finansowo, czy rzeczowo.
Okręgowy Zarząd PZD we Wrocławiu informuje o podtopieniach i zalaniach na terenie 12 ogrodów. Podjął już działania polegające na przeprowadzeniu wizji terenowych we wszystkich ogrodach działkowych, które uległy podtopieniu. Zwrócono się do spółki Ekosystem, odpowiedzialnej za wywóz odpadów z terenów ROD, o podstawienie darmowych kontenerów w celu uporządkowania ogrodów działkowych. Dyrektor spółki Ekosystem, zadeklarował pomoc w tej sprawie. Po otrzymaniu akceptacji kontenery trafią do ROD, a Okręgowy Zarząd PZD we Wrocławiu będzie koordynował dalsze działania i pozyskiwanie kontenerów w zależności od potrzeb.
Ponadto, Okręg Zwrócił się do Urzędu Miejskiego we Wrocławiu o wskazanie podmiotu, który zajmuje się usuwaniem skutków powodzi, celem zwrócenia się do niego o objęcie terenów 7 ogrodów działkowych położonych we Wrocławiu darmowymi badaniami gruntów (biologiczne, chemiczne i mikrobakteryjne) oraz o dostarczenie do tych ROD wapna. Po uzyskaniu odpowiedzi podjęte zostaną działania w tej kwestii.
Okręg nawiązał kontakty z Okręgową Stacją Chemiczno – Rolniczą we Wrocławiu w celu przeprowadzenia darmowych badań gruntu. W tym zakresie zapytanie skierowano również do pracowni Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
W dniu 25 września 2024 r. rozstrzygnięty został przez Urząd Miejski konkurs na dofinansowanie inwestycji w ROD we Wrocławiu, w wyniku którego Okręgowy Zarząd PZD otrzyma środki w wysokości 510 tys. zł. Wobec powyższego po zawarciu umowy z Gminą Wrocław i otrzymaniu środków na konto, zostaną one uruchomione dla ROD objętych powodzią m. in. na naprawę infrastruktury, która uległa uszkodzeniu.
OZ Śląski wskazuje, iż najgorsza sytuacja powodziowa wystąpiła na terenie miasta Czechowice – Dziedzice, gdzie ochotnicza straż pożarna od samego początku przystąpiła do odpompowywania wody. Pozwoliło to na usunięcie wody z terenów ROD, co przyczyniło się do ograniczenia szkód. Udało się porozumieć z samorządami, które umożliwiły składowanie odpadów w wyznaczonych miejscach, a które następnie zostaną wywiezione do utylizacji.
Z uwagi na ogromną ilość śmieci, sztab kryzysowy skierował na tereny ROD służby wojska, które pomagają w usuwaniu odpadów z terenów ROD.
Na koszt miasta zapewniono ciężki sprzęt do usuwani pryzm śmieci, a także środki zarówno do odnowy mikrobiologicznej gleby, jak i płynów do dezynfekcji dla działkowców.
OZ Śląski odbył spotkanie w Urzędzie Marszałkowskim, którego celem było zwiększenie puli środków na zadania związane z melioracją terenów ROD. OZ Śląski PZD w Katowicach podjął decyzję o przekazaniu kwoty 500 tyś. zł na fundusz usuwania skutków klęsk żywiołowych. Powołał zespół ds. oceny skutków powodzi składający się z członków OR oraz pracowników biura. Ponadto, Okreg podjął decyzję o zakupie 3 osuszaczy dla ROD najbardziej dotkniętych skutkami powodzi.
Inicjatywy podejmowane przez PZD są bardzo cenne. Związek czeka jeszcze ogrom pracy aby wszystko wróciło do normy, szczególnie tam gdzie fala zniszczyła glebę i infrastrukturę. Mamy jednakże aktywnych przedstawicieli i działaczy, liczymy więc na to, iż szybko uda się pomóc ogrodom , które ucierpiały w wyniku powodzi.
Jednostka Krajowa PZD oczekuje na raporty z OZ PZD w Legnicy, OZ Sudeckiego oraz OZ PZD w Zielonej Górze, o czym będziemy informować w kolejnych komunikatach.
Prezes PZD