Pod przewodnictwem Prezesa PZD Eugeniusza Kondrackiego w dniu 29 października br. obradował Krajowy Zarząd PZD. W posiedzeniu uczestniczyła również Przewodnicząca Krajowej Komisji Rewizyjnej Maria Fojt.
Krajowy Zarząd PZD w pierwszym rzędzie zajął się sprawami dotyczącymi organizacji zbliżającego się Krajowego Zjazdu Delegatów PZD. Prezes PZD omówił kwestie związane z aktualnym stanem przygotowań do tego wydarzenia. Prezes Związku przekazał również informacje o postępie prac nad przygotowywaniem suplementu do sprawozdania z działalności KR i KZ, który będzie obejmował swoim zakresem okres od lipca do października 2024 r. W okresie tym, jak podsumował Prezes PZD, miało miejsce wiele istotnych dla Związku spraw, przede wszystkim kontynuowane były działania Związku dotyczące zmiany niekorzystnego dla działkowców rozporządzenia w sprawie planów ogólnych gmin. We wrześniu wiele ogrodów działkowych zostało dotkniętych powodzią. Ilość szkód i wysokość strat, które poniosły ROD a także kwestie udzielanej im przez Związek pomocy również zostanie szeroko omówiony w suplemencie. Ponadto szeroko został omówiony proponowany projekt regulaminu obrad Krajowego Zjazdu Delegatów PZD oraz projekt programu PZD na nadchodząca kadencję, które będą przekazane do zatwierdzenia przez KR PZD na najbliższym posiedzeniu. KZ PZD omówił również kwestie organizacji 5 konferencji przedzjazdowych z delegatami na XV Krajowy Zjazd Delegatów PZD, które odbędą się w dniach 7-20 listopada 2024 r.
Kolejno KZ PZD podjął uchwałę w sprawie przyjęcia planu wydawniczego na rok 2025. Plan ten obejmuje broszury z zakresu uprawy warzyw i owoców, ale znalazły się w nim również porady dotyczące postępowania dla działkowców, których działki uległy zalaniu przez powódź, a także kwestii związane z bieżącymi trendami: np. nowoczesnym nawadnianiem działek, wykorzystywaniem wody deszczowej, porady w sprawie zmian klimatu lub choćby broszura w popularnym obecnie trendzie zero waste, który w tym przypadku będzie dotyczył działek.
Dyrektor Biura Prawnego JK PZD – Mecenas Bartłomiej Piech przedstawił informacje na temat działań podejmowanych w gminach w sprawie wniosków składanych przez działkowców do planów ogólnych. Stwierdził, iż mimo pozytywnego nastawienia Ministerstwa Technologii i Rozwoju do realizacji postulatów Związku dotyczących zmiany rozporządzenia, zarówno działkowcy, jak i struktury Związku nie powinni zaprzestawać składania wniosków, jako że umieszczenie ROD w strefie zieleni i rekreacji, to w dalszym ciągu cel do jakiego dążymy.
Ponadto KZ PZD podjął uchwały w zakresie likwidacji i regulacji prawnych dotyczących:
– dokonania zmian w rejestrze ROD dotyczących ROD „Pod lasem” w Pawlikowicach oraz ROD „Rajski Ogród” w Zgierzu oraz ROD „Słoneczny” w Bełchatowie (Okręg Łódzki);
– wyrażenia zgody na wygaszenie prawa użytkowania do nieruchomości przynależnej do ROD „Dobry Plon” w Lipianach;
– skreślenia ROD „Urzędowy” w Drawsku Pomorskim oraz ROD „Kalina” w Kalinie z rejestru ROD.
KZ PZD przyznał dotacje na inwestycje i remonty z Funduszu Rozwoju KR PZD dla następujących ROD:
– z Okręgu Świętokrzyskiego: dla ROD im. Jana Kilińskiego w Staszowie na wymianę wodociągu, oraz dla ROD „Witaminka” w Skarżysko-Kamiennej również na wymianę ogrodzenia;
– z Okręgu Małopolskiego dla ROD „Tęcza” w Krzeszowicach na modernizację instalacji wodnej oraz dla ROD „Góra Zabełecka” na wykończenie budynku biura zarządu ROD.
– z Okręgu Pomorskiego: dla ROD Wzgórze Mickiewicza” w Gdańsku na II etap remontu świetlicy, dla ROD im. A. Mickiewicza w Sopocie na modernizację sieci energetycznej, dla ROD Im. gen. Wł. Sikorskiego w Tczewie na drugostronne, dodatkowe zasilanie elektryczne działek oraz dla Im. Gen. Wł. Sikorskiego w Gdańsku na II etap wykonania przyłącza wody.
– z Okręgu w Kaliszu: ROD „Zgoda” w Krotoszynie na założenie drenażu wokół ścian budynku świetlicy.
Ponadto KZ podjął uchwałę w sprawie przyznania dotacji na budowę siedzib dla zarządu ROD w ramach programu „Budowa siedzib dla zarządów ROD” ROD: „Relaks” w Rostkach Wielkich (Okręg Mazowiecki) oraz ROD „Wiarus” w Brodnicy (Okręg Toruńsko-Włocławski).
Kolejno Zastępca Dyrektora Biura Prawnego – mecenas Tomasz Terlecki omówił i przedstawił etap prac, na których znajduje się procedowanie przez komisję ds. nowelizacji do Statutu PZD proponowanych zmian. Część najważniejszych propozycji zostało już omówionych i uzgodnionych, kolejne spływających wnioski i propozycje Komisja będzie jeszcze rozpatrywać.
Krajowy Zarząd PZD przyjął również informację na temat szkoleń dla zarządów i komisji rewizyjnych ROD, które odbywają się w Okręgach.
Ponadto KZ PZD podjął uchwały wydawnicze w sprawie wydania broszur: „Rozmnażamy ozdobne”, „Owocowe hity”, „Nowalijki” a także wydania książek „Działka – moja pasja” oraz „Jak działka zmieniła życie moje i mojej rodziny”. Pozycje książkowe zawierają wybrane prace konkursowe oraz prace laureatów konkursów ogłoszonych przez KZ PZD w 2024 roku, pod takimi samymi nazwami jak tytułu publikacji.
Ponieważ porządek obrad został wyczerpany Prezes Związku podziękował członkom KZ za udział i zakończył posiedzenie Krajowego Zarządu PZD.
Joanna Jędrzejewska