Skutkami powodzi w sposób szczególnie dotkliwy objętych zostało 70 ROD o powierzchni łącznej ponad 745 ha, na której urządzonych jest ponad 17 tys. indywidualnych działek rodzinnych. Wszystkie struktury Polskiego Związku Działkowców zmagają się z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r.

Okręgowe Zarządy PZD funkcjonujące na tym terenie, tj.: Opolski, w Legnicy, Sudecki, we Wrocławiu, Śląski oraz w Zielonej Górze od czasu zaistnienia tej kryzysowej sytuacji, we współpracy z Zarządami ROD, dokonują oceny strat oraz szacują wartość poniesionych szkód.

Wszystkie ww. Okręgowe Zarządu PZD powołały zespoły do spraw oceny skutków powodzi w ROD. Podjęły liczne uchwały w sprawie kierunków działania zarówno po stronie Okręgowego Zarządu jaki i zarządów ROD. Zwróciły się do Stacji Chemiczno – Rolniczych o objęcie ROD bezpłatnym badaniem gleby oraz do wielu instytucji, organizacji i firm z prośbą o pomoc w pozyskaniu wapna do odkażania gleby i studni, a także do burmistrzów zalanych terenów o objęcie działkowców bezpłatnym wywozem naniesionych i nagromadzonych odpadów wywołanych powodzią oraz o środki do odkażania altan.

Ogrody mogły liczyć na pomoc Straży Pożarnej w wypompowaniu wody z ich terenu, a także wojska, które pomagało wywozić nagromadzone odpady powstałe w wyniku powodzi.

Podkreślić należy, iż wszystkie władze samorządowe z terenów objętych powodzią pomagały w wywiezieniu śmieci popowodziowych poprzez podstawienie darmowych kontenerów. Duża część ogrodów już otrzymała wapno do odkażenia gleby od władz samorządowych, firm prywatnych w formie darowizny lub od OZ PZD.

Na szczególną uwagę zasługują dowody solidarności wśród działkowców. Zarządy ROD i działkowcy, którzy nie ucierpieli w powodzi organizowali zbiórki pieniędzy i darów dla zalanych  ogrodów.  

 Straty będą znacznie wyższe niż obecne szacunki. W dalszym ciągu oczekujemy wycen zniszczonych instalacji elektrycznych oraz wodnych, które są inwestycjami bardzo kosztownymi i wymagają oszacowania przez specjalistów, którzy w pierwszej kolejności są zobowiązani w pomocy zniszczonej infrastruktury publicznej oraz mieszkań i domów jednorodzinnych.

Ogrody, które ucierpiały w tej powodzi, mierzą się z takimi problemami jak brak sprzętu niezbędnego do wywozu mułu, który bezwzględnie należy usunąć, gdyż zawiera substancje zagrażające zdrowiu. Informacji o miejscach składowania odpadów popowodziowych lub możliwości odbioru tych odpadów udzielają właściwe terytorialnie urzędy gmin.

Okręgowy Zarząd Opolski PZD w Opolu podjął rozmowy z prof. dr hab. inż. Jackiem Antonkiewiczem z Uniwersytetu Krakowskiego, który wraz ze studentami na wiosnę przeprowadzi bezpłatne badanie gleby w nyskich ogrodach działowych.

 Krajowy Zarząd PZD dostrzega konieczność wsparcia merytorycznego działkowców w zakresie zasad bezpieczeństwa oraz właściwego postępowania na zalanych działkach, w celu przywrócenia ich do pełnej użyteczności. W związku z powyższym KZ PZD wydał broszurkę pt. „Po powodzi – sprawdź co trzeba zrobić na zalanej działce” w nakładzie 20 tys. egzemplarzy, z przeznaczeniem dla działkowców i ROD dotkniętych powodzią oraz na wyposażenie OZ PZD położonych na terenach powodziowych.

W broszurce na 16 stronach opisane są najważniejsze czynności, które powinny być wykonane na działce zalanej przez wody powodziowe. Broszurka zawiera praktyczne porady dotyczące zasad bezpieczeństwa, postępowania z odpadami popowodziowymi, doprowadzenia do użyteczności altany działkowej, bezpiecznego korzystania z własnych ujęć wody po powodzi oraz rekultywacji gleby, m.in. analizy gleby, wapnowania i postępowania na działce w kolejnym sezonie.

Jednocześnie KZ PZD rozpatruje wnioski zarządów ROD o udzielenie dotacji na usunięcie skutków powodzi 2024, które uprzednio zostały pozytywnie zaopiniowane przez OZ PZD. W dniu 5 listopada 2024 r. KZ PZD podjął uchwałę, na mocy której udzielono już pierwszych dotacji przekazując środki w łącznej kwocie 223 536,00 zł dla 4 ROD. Ogrody otrzymały pomoc w pełnej wysokości.

Kolejne wnioski w miarę ich wpływu zostaną rozpatrzone na następnych posiedzeniach KZ PZD.

Temat jest na bieżąco monitorowany i oceniany oraz prezentowany na posiedzeniu Krajowego Zarządu PZD. ROD nie zostaną bez wsparcia i pomocy ze strony struktur Związku. Pomoc Zarządom ogrodów i działkowcom w tej trudnej sytuacji, zarówno w wymiarze materialno – rzeczowym, jak i merytorycznym jest zadaniem priorytetowym Związku.

PREZES PZD

Warszawa, dnia 22 listopada 2024 r.