W dniu 10.03.2025r. w dniu pełnym słońca i bardzo ciepłym /poprzedzony zimnem i deszczową pogodą grupa bytomskich działkowców wyruszyła autokarem do Żor na szkolenie do pana Andrzeja Semika. Większość z uczestników brała już udział w szkoleniu u pana Andrzeja we wrześniu zeszłego roku. Wtedy mogliśmy zobaczyć ciekawe i różnorodne odmiany winorośli, a co
było wspaniałe, mogliśmy organoleptycznie skosztować winogron, pięknych soczystych gron, posiadających barwę od jasnozielonej przez barwę różową i czerwoną. Kształty też były różne, od małych okrągłych kuleczek po podłużne beczułkowate. Wszystkie były wyśmienite. I tym razem również instruktorzy SSI i działkowcy zostali serdecznie powitani przez gospodarzy. Chwila na zerknięcie na jeszcze nie zazielenioną winnicę i zajmujemy miejsca na tarasie. Był jeszcze moment na zrobienie kawy i herbaty oraz rozłożenie drożdżówek. Punktualnie o godz. 11.00 pan Andrzej rozpoczął szkolenie. Głównym tematem zajęć było cięcie i uprawa winorośli.  Wykladowca podał sposoby cięcia, na jakiej wysokości należy przycinać winorośl, ile oczek pozostawić na pędzie, które pędy zostawić, jak kształtować krzewy winorośli. Cięcie winorośli, jest bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Powinno ono być wykonywane corocznie, gdyż najlepsze zbiory uzyskuje się z tegorocznych pędów. Słowa szkolącego wzbudziły w słuchaczach wielkie zainteresowanie. Po zakończeniu omawianego tematu wykładowca zwrócił się do zebranych z pytaniem czy jeszcze mają jakieś uwagi i tematy, które chcieliby jeszcze poruszyć. Padło pytanie: jakie choroby atakują winorośl i jakich środków należy użyć, aby te choroby zwalczyć ? W związku z tym kolejnym omówionym tematem  były choroby grzybowe, do których należą: mączniak rzekomy, mączniak prawdziwy oraz szara pleśń. Wykładowca zapoznał nas ze środkami ochrony winorośli takimi jak: Switch, Miedzian, Siarkol oraz soda.

Po wyczerpaniu pytań pan Andrzej zaproponował przejście na teren winnicy, aby praktycznie pokazać w jaki sposób przycinać winorośl. Wszyscy uczestnicy chętnie ruszyli za wykładowcą do winnicy i otaczając go kołem z zaciekawieniem przyglądali się pokazowi cięcia. Nie zabrakło kolejnych pytań, na które z cierpliwością odpowiadał pan Andrzej. Padła również z ust pana Andrzeja propozycja zabrania przyciętych pędów i zasadzenia ich w naszych ogrodach. Co niektórzy dostali już ukorzenione sadzonki, wykopane z ziemi. Wskazał jak należy zasadzić przycięte pędy do ziemi, na jaką wysokość i z uśmiechem dodał, w którą stronę. 
Niestety wszystko co dobre szybko się kończy. Wszyscy uczestnicy mimo kilkugodzinnego szkolenia przeprowadzonego przez pana Andrzeja Semika, na którym panowała miła i sympatyczna atmosfera, wyjechali bardzo zadowoleni.
Przewodnicząca Delegatury pani Małgorzata Borysowskia oraz organizator szkolenia Ewa Neuman Przewodn. Rejonowego Ośrodka Szkolenia Delegatury Rejonowej oraz uczestnicy składają serdeczne podziękowania Okręgowi Śląskiemu w Katowicach za dofinansowanie zorganizowanego szkolenia.
Opracowała:
Ewa Neuman