18 czerwca 2025 roku w Domu Działkowca ROD Powstańców Śląskich odbyło się szkolenie z zakresu inwazyjnych gatunków obcych ( skrót: IGO), które prowadziła Dyrektor Arboretrum Bramy Morawskiej w Raciborzu Pani Elżbieta Skrzymowska. W szkoleniu też uczestniczyła Pani Katarzyna Mikieta inspektor ds. ochrony zieleni Urzędu Miasta Racibórz.
Na początku Pani Marzena Mikieta zaprosiła do wzięcia udziału w konkursie „Najpiękniejsza Działka ROD w Raciborzu” zorganizowanego przez środowisko raciborskie PZD ROD pod patronatem Prezydenta Miasta Raciborza. Omówiła też regulamin i zasady udziału w konkursie, a następnie rozdała przygotowany przez Urząd Miasta plakat informujący o konkursie i inne dokumenty dot. konkursu.
Następnie rozpoczęło się szkolenie, które prowadziła Pani Dyrektor Arboretrum Bramy Morawskiej. Na terenie Raciborza funkcjonuje 8 rodzinnych ogrodów działkowych. Szkolenie było zorganizowane dla zarządów, komisji rewizyjnej i gospodarzy ogrodów raciborskich.
Podczas szkolenia zostały zaprezentowane na slajdach inwazyjne gatunki obce np.
- barszcz Sosnowskiego– ma sile olejki eteryczne i powoduje silne uczulenia na skórze,
- barszcz Mantegazziego -zawiera substancje, które po kontakcie ze skórą mogą powodować poważne oparzenia chemiczne,
- niecierpek drobnokwiatowy -wypiera rodzime rośliny z runa leśnego
- niecierpek gruczołowaty – może powodować alergię oddechową,
- rdestowiec czeski – szybko rozrasta się, wypierając rodzime rośliny i powodując degradację siedlisk naturalnych oraz osłabienie struktur gleby,
- klon jesionolistny – ma szeroką tolerancję ekologiczną, zdolność do szybkiego rozmnażania i adaptacji,
- inne.


Omówiono ich negatywny wpływ na środowisko, a także na gospodarkę i zdrowie ludzi. Ich obecność zakłóca naturalne ekosystemy, zagraża różnorodności biologicznej i może prowadzić do wyginięcia rodzimych gatunków. Pani Dyrektor wspominała też o nowelizacji Ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 roku i Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 16 grudnia 2022 roku poz. 2649 , które zawierają listę roślin inwazyjnych i zwierząt oraz jak zwalczać gatunki obce oraz gdzie należy zgłosić, gdy stwierdzi się ich obecność na terenie Miasta Raciborza np. do Prezydenta Miasta Raciborza.
Pani Dyrektor poinformowała, że na 1 ha ziemi może być obecnych 200 różnych gatunków i jeśli wejdzie 1 owad to stopniowo będzie niszczył eko system. Dlatego tak ważne jest likwidowanie roślin inwazyjnych, bo żadna nieinwazyjna roślina nie będzie miała racji bytu z tymi roślinami, które zmieniają całe środowisko naturalne. Ustalono, że kolejne szkolenie zostanie zorganizowane w sierpniu 2025 roku, które też będzie prowadzić Dyrektor Arboretrum Bramy Morawskiej Pani Elżbieta Skrzymowska.
Sporządziła: Detyna Bożena