2 lipca w sali domu działkowca Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Irys” w Rudzie Śląskiej zgromadziło się ponad 40 działkowców, aby poszerzyć swoja wiedze na temat roślin miododajnych oraz owadów zapylających. Prelegentem była mgr Karina Krasoń – starszy specjalista Działu Technologii Produkcji Roślinnej i Doświadczalnictwa ŚODR Częstochowa o/Mikołów, która omówiła poszczególne gatunki roślin miododajnych zarówno ozdobnych jak i użytkowych oraz przybliżyła gatunki zapylaczy występujących w naszym kraju.

Owady zapylające są bardzo ważne dla zachowania bioróżnorodności w otaczającej nas przyrodzie. Ich wytężona praca wpływa na rozmnażanie wielu gatunków roślin zarówno uprawnych jak i dzikorosnących. Działkowcom w szczególności pomagają pozyskać plony warzyw i owoców. Wg. badań ok. 80% gatunków roślin zapylanych jest przez owady. W naszym kraju uprawianych jest ok. 60 gatunków roślin, których plony zależne są od zapylenia przez owady.

Najbardziej znanym zapylaczem jest pszczoła miodna. Pamiętajmy, że są również inne owady zapylające: motyle, muchówki, dziko żyjące pszczoły, muchówki czy chrząszcze.

Użytkując działki w rodzinnych ogrodach działkowcy, mogą podjąć wiele działań, które pozytywnie wpłyną na zachowanie bioróżnorodności oraz populacje owadów zapylających. Przed wszystkim należy zadbać o bazę pokarmowa.

W pierwszych dniach wiosny zaczynają kwitnąć rośliny cebulowe i bulwiaste, które dostarczają pierwszego pyłku i nektaru. Następnie kwitną drzew i krzewy owocowe np. śliwy, wiśnie i porzeczki. W lecie mamy kwitnące rośliny ozdobne i warzywa. Zadbajmy by na działkach znalazły się takie rośliny.

Warto również ograniczyć wielkość trawnika i posadzić rośliny np. jeżówki, bodziszki, kosmosy, malwy, galardie, zioła, lawendę lub założyć łąkę kwietna. Na żywopłoty wybierajmy gatunki krzewów kwitnących tawuły, pęcherznice czy krzewuszki. Zrezygnujmy z niemodnych już iglaków.

Częścią praktyczną szkolenia była możliwość obserwacji pracy pszczół w pasiece ogrodowej „Maja” Państwa Marii i Sławomira Barwiak, gdzie w sposób jasny i zrozumiały dla słuchaczy gospodarze (pasjonaci pszczelarstwa) przybliżyli wszystkie aspekty dotyczące pracy pszczół oraz pożytków uzyskiwanych z ich pracy. 

Wszystkim szkolenie bardzo się podobało. Mamy nadzieje, że zdobyta wiedza podzielą się na terenie swoich ogrodów, a bardziej ambitni spróbują swoich sił w samodzielnej hodowli tych pożytecznych owadów.

Dominika Wojciechowska

Instruktor ds. ogrodniczych