KOMUNIKAT
Krajowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców
z dnia 14 sierpnia 2020 r.
w sprawie wznowienia prac nad nowelizacją Statutu PZD
W dniu 13 sierpnia br. Krajowy Zarząd postanowił podjąć na nowo zawieszone prace nad nowelizacją Statutu PZD. Przypomnijmy, że do czasu ogłoszenia w Polsce stanu epidemii trwały w tym zakresie intensywne działania. W szczególności specjalna Komisja Statutowa rozpatrzyła większość wniosków zgłoszonych z terenu całego kraju i przygotowywała się do opracowania pierwszej wersji projektu zmiany Statutu. Początkowo bowiem planowano, że nowelizacja zostanie rozpatrzona przez nadzwyczajny Krajowy Zjazd Delegatów PZD do końca pierwszego półrocza 2020 roku. Jednak z oczywistych względów prace Komisji uległy zawieszeniu, co wstrzymało mocno zaawansowane prace.
Niezależnie od powyższego ostatnie miesiące w sposób niezwykle dobitny wykazały ogromną potrzebę wprowadzenia odpowiednich mechanizmów statutowych, które umożliwią Związkowi i jego poszczególnym strukturom sprawne funkcjonowanie w różnych okolicznościach, a zwłaszcza w sytuacjach nadzwyczajnych. Dotyczy to przede wszystkim walnych zebrań i możliwości podejmowania przez ten organ najważniejszych uchwał, które pozwalają ROD prowadzić podstawową działalność statutową. W konsekwencji – przy okazji niezakończonych jeszcze prac nad zmianą Statutu – nadarza się doskonała sposobność, aby opracować konkretne rozwiązania prawne odpowiadające na wyzwania, z którymi działkowcy i cały Związek muszą się mierzyć w ostatnich miesiącach. Jednocześnie – jak wspomniano – istnieją także inne niezwykle ważne zagadnienia do rozwiązania, które nie zostały do końca załatwione ze względu na ogłoszony stan epidemii.
Z tych względów, w celu wypracowania optymalnych propozycji statutowych, Krajowy Zarząd uznał za konieczne reaktywowanie prac Komisji Statutowej. Jednak ze względu na potrzebę rozszerzenia zakresu prac o propozycje dotyczące rozwiązań na wypadek istnienia sytuacji nadzwyczajnych, niezbędne są uprzednie konsultacje wewnątrzzwiązkowe w zakresie zagadnień wymagających nowej regulacji. Chodzi zwłaszcza o mechanizmy usprawniające funkcjonowanie ROD i innych struktur, aby nie doszło do paraliżu organizacyjnego jednostek PZD. W tym zakresie zatem wszystkie okręgi będą przeprowadzać na swoim obszarze konsultacje w sposób umożliwiający jak najszerszemu gronu osób wyrażenie swojej opinii na temat przyszłego kształtu statutu PZD. Krajowemu Zarządowi w szczególności zależy, aby okręgi uzyskały opinię z poszczególnych rodzinnych ogrodów działkowych. Bezpośrednie spostrzeżenia i wnioski organów ROD i członków PZD będą bowiem nieocenionym materiałem, który z pewnością pozwoli wypracować najbardziej optymalne rozwiązania statutowe.
KRAJOWY ZARZĄD PZ