Drodzy Działkowcy!

Okręgowa Rada PZD obradując w dniu 21 grudnia 2021 r. oceniła sytuację w Rodzinnych Ogrodach Działkowych i biurach jednostek terenowych Związku w czasie pandemii. Okręgowa Rada Polskiego Związku Działkowców zwraca się do wszystkich działkowców i Zarządów ROD o przestrzeganie obowiązujących restrykcji i zapobieganiu rozprzestrzenianiu się wirusa.

APEL

Okręgowej Rady Polskiego Związku Działkowców
w sprawie przestrzegania zasad i obostrzeń w ROD w czasie czwartej fali pandemii

Wkrótce minie kolejny rok walki z pandemią koronawirusa, która nie zwalnia. Obowiązujące ograniczenia epidemiczne są wyzwaniem dla każdego z nas. Docierające do nas wszystkich informacje o kolejnych falach epidemii oraz o nowych wariantach COVID-19 nie napawają optymizmem, ale działając razem, dbając o siebie i o bliskich jesteśmy w stanie przezwyciężyć kryzys i szybko wrócić do tak utęsknionej przez nas wszystkich normalności.

Dlatego też Polski Związek Działkowców Okręg Śląski w Katowicach apeluje o odpowiedzialne zachowanie i stosowanie się do zaleceń. Przede wszystkim pamiętajmy, że jednym z najefektywniejszych sposobów na walkę z obecną sytuacją jest przyjęcie szczepienia przeciw Covid-19. Jak wskazuje Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii jest to najskuteczniejszą ochroną przed zachorowaniem i wystąpieniem ciężkiego przebiegu zakażenia. Dodaje, że szczepionki są bezpieczne, a przewaga korzyści z ich stosowania nad potencjalnymi efektami niepożądanymi jest ogromna. Przyjmowanie szczepionek pozwoli uniknąć lockdownów i uzyskać stopniową kontrolę nad chorobą, ale nie zapominajmy także o przestrzeganiu podstawowych zasad sanitarnych. Musimy w dalszym ciągu stosować zalecenia sanitarne i rządowe.  

W związku z tym pamiętajmy o przestrzeganiu przez działkowców zasad „DDM” – dystans, dezynfekcja, maseczki. W szczególności w przestrzeniach zamkniętych używajmy maseczek zakrywających usta i nos i zachowujmy bezpieczny dystans społeczny. Dbajmy o dezynfekcję rąk i przestrzeganie zasad higieny, a także o unikanie dotykania oczu, nosa i ust. Unikajmy witania się poprzez pocałunek w policzek czy podawanie rąk. Miejmy na uwadze fakt, że wirus przenosi się drogą kropelkową, dlatego, w sytuacji, gdy męczy nas katar lub kaszel, pozostańmy w domu. Unikajmy dużych skupisk ludzi, ograniczmy korzystanie ze wspólnej infrastruktury oraz powstrzymajmy się od aktywności, które narażają nas na zarażenie.

Przestrzegajmy obostrzeń i zasad sanitarnych dla dobra swojego i swoich bliższych, a także w trosce o tych wszystkich, którzy z różnych przyczyn mają osłabioną odporność, są przewlekle chorzy, i wszystkich innych, dla których za chwilę w szpitalach może zabraknąć miejsca.

Wspólnym wysiłkiem możemy powstrzymać wzrost czwartej fali pandemii i uratować życie wielu osób. Bądźmy odpowiedzialni i dbajmy o siebie!

OKRĘGOWA RADA

OKRĘG ŚLASKI PZD W KATOWICACH

Katowice, dnia 21 grudnia 2021 r.