Działkowcy z ROD Aster świętowali Dzień Działkowca

Działkowcy z ROD Aster świętowali Dzień Działkowca

23 sierpnia 2025 roku, działkowcy z Rodzinnego Ogrodu Działkowego „ Aster” w Żorach spotkali się, aby wspólnie obchodzić Dzień Działkowca – Dożynki Ogrodowe. Lucyna Cyrek – prezes zarządu, przywitała działkowców oraz zaproszonych gości.

Tradycja, która łączy nas z naturą.

Dożynki są wyjątkowym świętem, to święto całego ogrodu, które łączy tradycję z nowoczesnością. To czas radości i zabawy, dziękczynienia i wspólnoty. Dzięki takim wydarzeniom jak dożynki pielęgnujemy nasze dziedzictwo i integrujemy społeczność lokalną.

Prezes zarządu, zawróciła się z podziękowaniem do działkowców za zaangażowanie w sprawy ogrodowe, dołączając życzenia „…Niech czas spędzony tu w ogrodzie, będzie dla Państwa odskocznią od zabieganej codzienności, chwilą wytchnienia, czerpania siły na kolejne dni i lata..”

Dożynki to obrzędy i ceremonie i tak było i u nas: kwiaty, owoce i kłosy zbóż.

Zabawy i konkursy zostały przygotowane z myślą o integracji i wspólnej zabawie. Panowie stanęli do współzawodnictwa w strzelaniu z procy. A wszyscy odważni mogli wypróbować swoje umiejętności wokalne w konkursie karaoke.

Uczta dożynkowa, to był czas wspólnej biesiady. Zarząd zadbał o przygotowanie smakowitych potraw. Przysmaków było co niemiara, był tradycyjny śląski kołacz, wyborna golonka, sałatki i sery.

Wieczór upłynął radośnie na rozmowach, konkursach, śpiewie i tańcach.

Lucyna Cyrek

Nowi działkowcy raciborskich  ROD na szkoleniu w ROD Powstańców Śląskich

Nowi działkowcy raciborskich  ROD na szkoleniu w ROD Powstańców Śląskich

W dniu 8 sierpnia 2025 roku w Domu Działkowca ROD „Powstańców Śląskich” w Raciborzu odbyło się szkolenie dla „Nowych Działkowców”.

Dom Działkowca w ROD „Powstańców Śląskich” to miejsce spotkań, szkoleń, szeroko rozumianej integracji w mieście Racibórz.

Szkolenie zostało dostosowane także dla osób z uszkodzonym słuchem, dla nich został zaproszony tłumacz języka migowego aby aktywnie mogli wziąć udział w szkoleniu.

Wykład dla adeptów prowadziła Lucyna Cyrek SSI PZD oraz mgr Bożena Detyna.

W szkoleniu uczestniczyło 80 nowych działkowców z raciborskich Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Edukacja została przeprowadzona w formie wykładu i prezentacji multimedialnej, obejmowała następujące zagadnienia:

Prawo i organizacja PZD:

  • Prawa i obowiązki działkowców. 
    • Zasady funkcjonowania organów PZD. 
    • Ustawa o Rodzinnych Ogrodach Działkowych z dnia 13 grudnia 2013 roku.
    • Statut PZD uchwalony 4 grudnia 2024 roku.
    • Regulamin Rodzinnych Ogrodów Działkowych (ROD). 
    • Zasady zagospodarowania działki i planowanie nasadzeń. 

Zagospodarowanie działki:

Podział działki ze względu na  funkcje.

  • Tworzenie estetycznego i funkcjonalnego otoczenia. 
    • Wykorzystanie różnych elementów małej architektury ogrodowej. 
    • Planowanie nasadzeń i aranżacja przestrzeni. 
    • Hodowla zwierząt na działce, pasieka.

Ekologiczne uprawy na działkach:

  • Podstawy uprawy warzyw, ziół, roślin sadowniczych i ozdobnych. 
    • Zasady nawożenia i pielęgnacji roślin. 
    • Gospodarowanie wodą na działce. 
    • Kompostownik i wykorzystanie kompostu.

Bioróżnorodność i ekologia na działce:

  • Ochrona środowiska i zasady zrównoważonego rozwoju.
    • Bioróżnorodność na działkach w ROD” i „Otwarty program klimatyczny”

Każdy z uczestników otrzymał certyfikat o ukończeniu szkolenia. Edukacja miała na celu podniesienie świadomości działkowców w zakresie Prawa w PZD, zasad funkcjonowania ROD, zasad uprawy roślin i dbania o środowisko. Liczę, że nowi działkowcy zostali przygotowani do aktywnego i odpowiedzialnego korzystania z działek w ogrodach działkowych, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i ekologii. 

Lucyna Cyrek

Nowe alejki na terenie zabytkowych ogródków działkowych w centrum Katowic są już gotowe

Nowe alejki na terenie zabytkowych ogródków działkowych w centrum Katowic są już gotowe

Zakończyły się prace na terenie zabytkowych ogródków działkowych pomiędzy ulicami Barbary i Kościuszki. Jedna z dwóch głównych alejek ma teraz nową, przepuszczalną nawierzchnię. Druga alejka została odnowiona w części. To realizacja projektu z Budżetu Obywatelskiego.

Ogródki działkowe im. Tadeusza Kościuszki to zielona enklawa w południowej części śródmieścia Katowic. Można wejść na ich na ich teren z czterech ulic: Kościuszki, Barbary, Zajączka i Kilińskiego. Układ alejek ROD jest objęty ochroną konserwatorską. W 2022 roku radni uchwalili miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, w którym teren ROD im. Kościuszki objęto strefą ochrony krajobrazu. 

Wejść na teren ROD może każdy, bo furtki są zawsze otwarte.

Zarząd ROD postanowił złożyć do BO wniosek o wybrukowanie alejek, ale dwa lata temu taki projekt nie uzyskał wystarczającej liczby głosów. Rok później koncepcja się zmieniła i zamiast kostki, we wniosku znalazła się przepuszczalna nawierzchnia mineralna. Tym razem projekt uzyskał wymagane poparcie i kilka tygodni temu rozpoczęły się prace ziemne. W minioną sobotę wykonawca przeprowadził ostatnie poprawki i alejki z nową nawierzchnią są już gotowe. Z kolei wejście od strony ul. Kilińskiego zostało wybrukowane. Jest tam też nowa metalowa poręcz.

Na razie odnowiona została alejka pomiędzy ulicami Zajączka i Barbary oraz częściowo ta pomiędzy ul. Kilińskiego i południową granicą ROD.

Łącznie nowa nawierzchnia została wykonana na powierzchni ok. 1000 m kw. Umowa z wykonawcą wybranym przez MZUiM w przetargu opiewała na 289.212,24 zł.

W tym roku prezes ROD przy ul. Barbary również złożył wniosek do Budżetu Obywatelskiego, dotyczący kontynuacji modernizacji nawierzchni na głównych alejkach. Jeśli projekt przejdzie weryfikację merytoryczną, będzie można na niego głosować we wrześniu.

Grzegorz Żądło

źródło:

https://katowice24.info

Narada Prezesów ROD – Ruda Śląska i Świętochłowice

Narada Prezesów ROD – Ruda Śląska i Świętochłowice

W dniu 19 sierpnia odbyła się narada prezesów Rodzinnych Ogrodów Działkowych z terenu Rudy Śląskiej i Świętochłowic. Gospodarzem wydarzenia był ROD Promień, a obrady odbyły się w nowo wyremontowanej sali Domu Działkowca. Sala ta – dzięki przychylności zarządu ogrodu – została zaadaptowana już jako stałe miejsce szkoleń i spotkań z działaczami działkowymi, co znacząco podnosi rangę tego obiektu na mapie ogrodnictwa działkowego w regionie.

Naradę szkoleniową otworzył przewodniczący delegatury Rejonowej PZD w Rudzie Śląskiej – Sławomir Barwiak. W swoim krótkim wystąpieniu powitał wszystkich obecnych prezesów, podkreślając znaczenie wspólnych spotkań dla integracji środowiska działkowców oraz wymiany doświadczeń. Następnie, przekazał głos– Prezesowi ROD Promień – Tadeuszowi Zmełty, który przybliżył uczestnikom bogatą historię dzielnicy Orzegów oraz samego ogrodu. Podkreślił przy tym, że ROD Promień to ogród z niezwykłą tradycją, który w przyszłym roku świętować będzie jubileusz 120-lecia!

Kolejnym punktem było przedstawienie nowej dyrektor biura Okręgu Śląskiego PZD – pani Anny Kujon, która została niezwykle życzliwie przyjęta przez wszystkich uczestników narady. Jej otwartość i gotowość do odpowiadania na pytania spotkały się z dużym uznaniem i sympatią zebranych.

Podczas obrad omówiono szeroki zakres tematów istotnych dla bieżącego funkcjonowania ogrodów:

  • Sprawy organizacyjne oraz aktualne kwestie dotyczące ROD i działkowców,
  • Ankiety związane z infrastrukturą ogrodową
  • Problem zamieszkiwania i budownictwa ponadnormatywnego w ROD,
  • Płatności i zobowiązania wobec PZD oraz OFK,
  • Podsumowanie i omówienie przebiegu walnych zebrań,
  • Realizowane inwestycje i prace remontowe,
  • Sprawy ogrodniczo-szkoleniowe,
  • Kontrole w ROD,
  • Informacje Okręgowej Komisji Rewizyjnej,
  • Przygotowania do Okręgowego Dnia Działkowca,
  • Dyskusję i pytania.

W trakcie całego spotkania prezesi mieli możliwość uzyskania wyczerpujących odpowiedzi oraz wskazówek, których udzielała pani Anna Kujon – nowa dyrektor biura Okręgu Śląskiego PZD.

Narada przebiegła w bardzo konstruktywnej i przyjaznej atmosferze. Była okazją do wymiany doświadczeń, podsumowania dotychczasowych działań, a także wyznaczenia kierunków rozwoju na kolejne miesiące. Spotkania takie pokazują, jak ważna jest współpraca pomiędzy ogrodami, a także integracja całego środowiska działkowców z Rudy Śląskiej i Świętochłowic.

Sławomir Barwiak

Konkurs Najpiękniejsza działka ROD w Raciborzu pod patronatem Prezydenta Miasta Racibórz

Konkurs Najpiękniejsza działka ROD w Raciborzu pod patronatem Prezydenta Miasta Racibórz

W dniach od 4 sierpnia 2025 r. do 6 sierpnia 2025 r. w terenie odbył się przegląd działek ROD, które w terminie do 20 lipca 2025 r. zgłosiły się do konkursu Najpiękniejsza działka ROD w Raciborzu. Do Konkursu zgłosiło się 17 działek ROD.  Niebawem poznamy 3 laureatów i 2 wyróżnienia.

Organizatorem konkursu na „Najpiękniejszą działkę ROD w Raciborzu” jest Miasto Racibórz.  Komisja Konkursowa składała się z 6 osób w tym 4 z Urzędu Miasta Racibórz i 2 osoby z ROD – Detyna Bożena ROD Prezes  im. Powstańców Śląskich i Malik Irena ROD Metalowiec.

Celem konkursu było:

  • propagowanie działań służących dbaniu o bioróżnorodność – uprawa w ogródkach: owoców, warzyw i ziół, a także kwiatów i drzew różnorodnych gatunkowo;
  • budzenie świadomości mieszkańców na temat ekologicznych rozwiązań, np. stosowanie kompostu jako naturalnego nawozu, podlewanie deszczówką;
  • aktywizacja mieszkańców do zakładania ogródków i spędzania czasu na świeżym powietrzu
  • weryfikacja przestrzegania regulaminu ROD i Statutu PZD.

Sporządziła: Detyna Bożena  

IX spływ kajakowy działkowców ROD 1 Maja z Łazisk Górnych

IX spływ kajakowy działkowców ROD 1 Maja z Łazisk Górnych

To już IX spływ kajakowy doliną Małej Panwi. Ta impreza wpisała się już na stałe w grafik działkowców ROD 1 Maja. Dzień tegorocznego spływu 2 sierpnia zapisze się szczególnie w naszej pamięci. Dni przed jak i po sobocie były niestety zimne i mokre, a sobota 2-go sierpnia, wymarzony przepiękny, słoneczny ciepły dzień od rana do wieczora. Relaks na kajaku, podziwianie w ciszy flory i fauny a potem wspólne biesiadowanie. W przyszłym roku na X jubileuszowy spływ zapisali się już wszyscy. To dopiero będzie …

E. Pucher