W dniu 28.04.2026 r. odbyła się narada szkoleniowa dla prezesów zabrzańskich ogrodów. Na wstępie przewodniczący przywitał wszystkich prezesów oraz Pana Kamila Żbikowskiego – Prezydenta Miasta Zabrze, Pana Jarosława Suszka – III wiceprezydenta Miasta Zabrze oraz Pana Michała Góździa – Naczelnika Wydziału Gospodarowania Odpadami Komunalnymi w Zabrzu.
Tematem wiodącym spotkania była propozycja włączenia ogrodów do systemu miejskiego gospodarki odpadami komunalnymi z terenu ogrodów. Podczas spotkania omówiono stan systemu gospodarowania odpadami, wskazując na główne problemy z nimi związane takie jak niewystarczająca ilość pojemników, nieprawidłowa segregacja odpadów oraz trudności z odbiorem wytworzonych odpadów. Spotkanie było bardzo owocne. Prezesi ogrodów przytoczyli szereg uwag i spostrzeżeń z którymi borykają się w swojej społecznej pracy na ogrodach.
Odbiory komercyjne które trwają już kilka lat, pozwoliły wypracować już wzajemny system, który działa bez większych kłopotów, natomiast wypracowana przez miasto uchwala dotycząca odbioru odpadów pozostawia sporo niejasności i zawiłych dokumentów które muszą być wypisane, dostarczone i opłacone, aby np. dodatkowy wywóz odpadów przyniósł zamierzony skutek. Ważne w tym wszystkim jest to, że zaproszeni goście rozumieją powstałe problemy i do końca nie zmuszają nas jako ogrody do obowiązkowego przejścia w gminny system wywozu odpadów.
W wyniku dyskusji ustalono konieczność dalszej współpracy oraz podjęcia działań zmierzających do poprawy funkcjonowania systemu w przedmiotowym zakresie.
Przewodniczący Delegatury Rejonowej PZD w Zabrzu – Piotr Witkowski
Dnia 25.04.2026 miała miejsce akcja pn. „Czyste stawy” z okazji Dnia Ziemi.
Mimo dużej ilości odpadów, dzięki wspólnej, ciężkiej pracy udało się uporządkować część terenu, a pełna paka śmieci została wywieziona do PSZOK.
Dopisała nam pogoda, co znacząco ułatwiło sprzątanie i wpłynęło na dobrą atmosferę podczas pracy.
Niestety padały słowa „Że nie warto tego robić, bo za chwilę będzie to samo” hm… Wierzymy, że tak nie będzie, my się nie poddamy i będziemy robić swoje
Jesteśmy zadowoleni z efektów, jakie udało się dzisiaj osiągnąć
A na zakończenie spotkania była integracja i obiecane ognisko z kiełbaskami i ziemniaki pieczone w popiele.
To nie była jednorazowa akcja, będzie ich więcej, miejmy nadzieję, że działkowców również
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. AkceptujPolityka Prywatności
Polityka Prywatności
Privacy Overview
This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.