27 czerwca wraz z grupą 36 działkowców wyruszyliśmy na pierwsze w tym roku szkolenie wyjazdowe tym razem do Muzeum fauny i flory morskiej w Jaworzu oraz Ogrodu Japońskiego w Pisarzowicach.


Takie Muzeum właśnie znajduje się na Śląsku kojarzonym głównie z węglem i kopalniami. To zasługa fantastycznego człowieka – bosmana Erwina Pasternego, którego pasja była niecodzienna, a mianowicie preparowanie fauny i flory morskiej. Bosman pływał jako marynarz na wielu okrętach, a chęć poznania fauny morskiej, zaowocowała wieloma eksponatami, które chętnie przekazywał do szkół.
Po 2020 roku eksponaty zostały przeniesione do nowej siedziby. Muzeum wzbogaciło się również kolekcje zwierząt oraz motylarnię. Po muzeum oprowadził nas przewodnik, który w sposób ciekawy przekazał informacje dotyczące życia morskiego, ale także opowiedział o owadach zapylających, nie tylko o przepięknych motylach fruwających po motylarni.


Po zakończonym zwiedzaniu nadszedł czas na kolejny punkt czyli Ogród Japoński w Pisarzowicach. To wyjątkowo zaaranżowana przestrzeń. Minimalistyczna, pełna harmonii i symboliki. Zaprojektowany z dbałością o detale, szanujący naturę.
Fascynacja aranżacji ogrodów w stylu japońskim zrodziła się u obecnego właściciela Pana Sebastiana Pudełko już w dzieciństwie. Po objęciu gospodarstwa postanowił zaaranżować część działki w stylu japońskim. Obecnie mieści się tam Herbaciarnia, a ogród jest otwarty dla zwiedzających.

Pan Sebastian opowiedział nam o powstaniu ogrodu oraz o założeniach jakie każdy ogród japoński powinien zawierać. Wchodząc do ogrodu japońskiego należy mieć świadomość symboliki jaką można tam spotkać. Na początku przechodzimy przez czerwony most, który symbolizuje oczyszczenie. Na pewno większości z nas ogród japoński kojarzy się z charakterystycznym prowadzeniem drzew w stylu bonsai. Oczywiście nie może tego zabraknąć, ale ciekawostką są wieloletnie nasadzenia z jedną bardzo długa gałęzią. Najczęściej znajdziemy je przy wejściu do ogrodu. To swojego rodzaju zaproszenie do ogrodu.
Kolejnym ważnym elementem w tego typu ogrodach są kamienie. Symbol trwania i wieczności. Ich kształt i forma nigdy przy takim założeniu nie jest przypadkowa. Woda natomiast wnosi dynamikę oraz jest symbolem życia. W ogrodach japońskich nie spotkamy wielu kolorów. Ważna jest estetyka oraz harmonia barw. Człowiek w takich ogrodach ma wypocząć, oddać się rozmyślaniu czy medytacji.
Uczestnicy byli pod wrażeniem aranżacji i prowadzenia nasadzeń. Na wszystkie pytania Pan Sebastian odpowiadał bardzo szczegółowo i wyczerpująco.
Mamy nadzieję, że szkolenie zainspirowało uczestników do innego spojrzenia na prowadzenie nasadzeń co zaowocuje nowymi aranżacjami na działkach w ROD.
Dominika Wojciechowska
instruktor ds. ogrodniczych