Do grona działkowców ROD Raj w Rybniku w 2014 roku dołączyła nowa użytkowniczka, Pani Elżbieta Świeca. Od razu zaczęła się rewolucja na działce. Podzieliła działkę na części, odmienne przestrzenie tematyczne. Niby nic, a jednak jej zagospodarowanie, a raczej aranżacja tworzy piękną harmonijną całość. Na wszystko znalazło się miejsce: kącik wypoczynkowo – rekreacyjny, raj dla owadów-łączka kwietna, warzywnik „inaczej” oraz ozdoby.

Kobieta wyjątkowa, z duszą artystyczną, wrażliwa na piękno. Jej pasją jest malowanie obrazów. Maluje na płótnie, w większości są to motywy kwiatowe. Inspirację czerpie z otaczającej przyrody, działka jest dla niej zielonym azylem, miejscem wypoczynku i tworzenia.

To wspaniałe, ale wspanialsze jest to, co robi z tymi obrazami. Prace zdobią Domy Działkowca, umieszczone są na ścianach Delegatury Rejonowej w Rybniku. Upiększają wnętrza, dają innym dużo przyjemności. Pani Elżbieta mówi: „Lubię, jak ludzie się uśmiechają, cieszę się, gdy moje prace dają innym radość…”

Głowę ma przepełnioną coraz to nowszymi pomysłami, chce jak najwięcej dawać od siebie. Pokazać świat widziany z jej perspektywy, przelać na płótno piękno i podarować  je innym. Tak jak w ROD Raj, przygotowując dom działkowca na święto ogrodowe – dożynki, czy na co dzień, działkowcom, wykonując na placu przy domu działkowca i alei przyległej potykacze. Właśnie, te potykacze stały się elementem integracji działkowej. Przy nich zatrzymywali się działkowcy, podziwiając fotografie, szukając swoich fragmentów działki i tu toczyły się rozmowy sąsiedzkie ”… Widzi Pani te kwiaty, tu na tej fotografii, są z mojej działki, zrobię zdjęcie,  pokażę to rodzinie i znajomym, moje kwiaty …”

Każda pora roku jest dobra dla Pani Elżbiety do tworzenia nowych kompozycji i ozdób. Powstaje ich wiele. Przygotowuje ozdoby, aby nimi obdarować znajomych i przyjaciół. A z czego one powstają? Inspiracją są materiały z ogrodu, ze spaceru a czasem dawanie „drugiego życia” przedmiotom już posiadanym, takie działkowe „zero waste”.

Poezja towarzyszyła Pani Elżbiecie od dzieciństwa, najpierw czytanie wierszy,  a później przyszedł czas na pisanie własnych. Poezja to jej  ulubiona twórczość, bez której – jak mówi – nie byłaby spełniona.  Obecnie przygotowuje  materiały do książki o kobietach lat 60-tych.

Pani Elżbieta, kobieta z duszą artystyczną realizuje się wielowymiarowo, a to wszystko tworzy spójną całość.

 Kolejna działkowiczka, która swoja pasją wzbogaca PZD.

 Dziękujemy i prosimy o więcej 🙂

Lucyna Cyrek

zdjęcia: Lucyna Cyrek, Elżbieta Świeca.