Racibórz – miasto w południowej Polsce. Tu, w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym “Powstańców Śląskich” działkę od 1987 roku użytkuje Piotr Holewa, któremu pomaga żona Weronika. Zaczęło się zwyczajnie. Ot, zwykła uprawa warzyw i owoców, których nadwyżkami dzielono się z sąsiadami. Piękna pasja, zdrowe zbiory, jednak to – samo w sobie – nie byłoby tematem na dobry artykuł. Lecz gigantyczne warzywa i gigantyczne owoce to już coś – duży temat, bo i duże rośliny. Zaczynajmy więc.

W 2013 roku Pan Piotr nawiązał kontakt z miłośnikami wielkich warzyw, wówczas postanowił spróbować swoich sił w ich uprawie, zapewniając nam – zapewne z dedykacją – temat do zrelacjonowania. Koniec końców posiał zwykłe nasiona rzodkiewki i odpowiednio pielęgnując je, osiągnął niebywały efekt. Rzodkiewki uprawiane w kubku przybrały na wadze do 250-300 gram. W tym samym czasie udało się mu wyhodować 7,5 kg kalarepę, która jednocześnie okazała się największą w Polsce, a Pan Piotr został „warzywnym” Mistrzem Polski Chapeau bas.

W 2014 roku raciborzanin wyhodował najdłuższą tykwę w Europie, mierzącą 3,14 metra, co jednocześnie dało mu mistrzostwo „Starego Kontynentu” na konkursie w Niemczech, gdzie samotnie – bo jako jedyny Polak – reprezentował nasz kraj. Pan Piotr może też pochwalić się rekordową – jak na Polskę – cebulą (1,6 kg) zaprezentowaną na „Święcie cebuli”. Chwalić może się długo, np. dyniami (366 kg – 8 miejsce w Polsce) i największą w Polsce (a 4 w Europie) kalarepą – 10,2 kg. A wszystko to wyhodowane na raciborskiej ziemi!

Rok 2015 – zbiory działkowca znowu zachwycają. Ogórek Pana Piotra liczy 67,2 centymetra! To oficjalny rekord Polski. Co więcej, na jego działce urosły też najdłuższe w Polsce warzywa: “buraczek” (69,01 cm), pasternak (63,02 cm) i marchew (53,5 cm). Działkowiec informuje, że te pomiary są – oczywiście – wykonane bez naci.

W 2016 roku działkowcowi udało się pobić kolejne rekordy. Pasternak z Raciborza był największy w Polsce. Inne warzywa na międzynarodowym konkursie znalazły się w ścisłej czołówce. Swoje okazy prezentował na konkursach w Klaistow (Niemcy) i w Krapkowicach.

Rok 2017 stał pod znakiem dożynek miejskich. Rzecz jasna, Pan Piotr wziął w nich udział i zaprezentował swoje gigantyczne warzywa na raciborskiej ziemi. A raciborzanie mogli je – pełni zachwytu – podziwiać na żywo. Racibórz obchodził wówczas zacny jubileusz, jakim jest 800-lecie nadania praw miejskich. Przy okazji Pan Piotr świętował z żoną 30-lecie posiadania działki w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym. Piękne rocznice.

Rok 2020 przyniósł kolejny sukces. Udało się! Ogórek, który wyhodował raciborzanin trafił na podium – drugi najdłuższy na świecie! i to nie wszystko… Kabaczek Pana Piotra osiągnął w tym samym roku 54 kg zdobywając tym samym drugie miejsce w Europie.

Na tym osiągnięcia Pana Piotra się nie kończą, co roku dochodzi nowe, konkursowe warzywo. Pan Piotr ma tzw. rękę do roślin. Codziennie dogląda swoje uprawy i sam dokonuje zapylenia kontrolowanego. Działkowiec nie stosuje chemii w swoich uprawach. Warzywa hodowane są na naturalnym oborniku i kompoście, który częściowo sam produkuje, jak informuje Pan Piotr, 60% pod uprawy stanowi kompost. Jednak nad wszystkim trzeba mieć kontrolę i zastosować pewne triki. Dla przykładu, przy uprawie kabaczka, ogórka, czy dyni ważną sprawą jest zapylenie kontrolowane. Nie pozwalamy pszczołom i trzmielom, by dokonały zapylenia kwiatów żeńskich – robimy to sami. Kolejną ważną kwestią jest pozostawienie pojedynczego owocu na krzaku, dzięki czemu cała roślina „pracuje” na ten właśnie jeden owoc.

W przypadku pomidorów, sekretem na uzyskanie dużego owocu jest posiadanie nasiona pomidora z gatunku „malinowy”, bądź „mięsisty” oraz znalezienie kwiatu „staśmionego”.  Po jego zapyleniu wszystkie pozostałe kwiaty są na bieżąco usuwane i tak jak w przypadku kabaczka, ogórka i dyni cały krzak skupia się na jednym pomidorze.

Rekordowe warzywa Piotra Holewy:

  • Słonecznik o średnicy 55,1 cm to rekord Polski w średnicy
  • Korzeń pietruszki o długości 116 cm to najdłuższy korzeń pietruszki w Polsce
  • Kabaczek o wadze 54 kg – to rekord Polski,
  • Ogórek o długości 97 cm – to rekord Polski i wicemistrzostwo świata,
  • Pomidor o wadze 880 g – 2 miejsce w Polsce,
  • Tykwa wężowa – 214,7 cm – 1 miejsce w Polsce,
  • Dynia trombolina – 114,9 kg – 3 miejsce w Polsce,
  • Ogórek na wagę – 3,3 kg – 2 miejsce w Polsce w wadze,
  • Czosnek – 280 g – 2 miejsce w Polsce.

Pasja Pana Piotra Holewy jest szczególna, wymaga bardzo dużo cierpliwości, uporu a przede wszystkim miłości do tego, co robi. Jego działka jest wyjątkowa, inna niż wszystkie a działkowiec, to niezwykły działkowiec z oryginalnym hobby. Olbrzymie warzywa Piotra Holewy budzą respekt i podziw. Gratulujemy!

 tekst: Lucyna Cyrek – Sekretarz Okręgu Śląskiego PZD

zdjęcia: archiwum prywatne Piotra Holewy