14 listopada 2024 roku przedstawiciele zarządów Rodzinnych Ogrodów Działkowych uczestniczyli w debacie pt. „Jak wspierać bezpieczeństwo i przeciwdziałać przemocy”. Debata odbyła się na Komendzie Policji Miejskiej przy ulicy Wodzisławskiej w Żorach.

Komendę Miejską Policji w Żorach reprezentowali:

Komisarz Arkadiusz Muras— Naczelnik Wydziału Prewencji.

Aspirant Witold Lisiak — Profilaktyk Zespołu do spraw Profilaktyki Społecznej Nieletnich i Patologii.

Dzielnicowy Rejonu nr 4 – aspirant sztabowy Krzysztof Starowicz.

Żory, miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, w województwie śląskim. Liczą 61 tysięcy mieszkańców.  W Żorach znajduje się 12 Rodzinnych Ogrodów Działkowych: Aster, Bratek, Calineczka, Chemik, Irys, Jagódka, Jutrzenka, Józefa Kłapczyka, Pod Kasztanami, Stokrotka, Wrzos, Zielony Jar. 

To kolejne spotkanie z mundurowymi, na którym dyskutowano o bezpieczeństwie w miejscu zamieszkania i na ogrodzie. Bezpieczeństwo to element codziennego życia. Zapewnienie bezpieczeństwa, porządku publicznego, ochrony obywateli oraz reagowanie na różnorodne zagrożenia to kluczowe zadania, które mają na celu utrzymanie stabilności i spokoju społecznego. Uczestnicy spotkania rozmawiali z mundurowymi o zagrożeniach i sposobach im przeciwdziałania, a także policyjno-społecznych akcjach, które wpływają na jego poprawę i umożliwiają szybką reakcję odpowiednich służb.

W ramach spotkania policjanci przedstawili  działkowcom  metody działania oszustów m.in. metodę na wnuczka, oraz metody cyberprzestępców.

Część spotkania poświęcono również roli właściwego powiadamiania na wypadek zdarzeń kryminalnych, a także reakcji w ramach akcji „Nie reagujesz – akceptujesz”. Uwrażliwienie na ludzką krzywdę i kreowanie właściwych społecznych, to jeden z celów odbytej debaty. Mundurowi wspomnieli również o kampanii „Dzieciństwo bez przemocy”, której celem jest przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci w Polsce, a składają się na nią ogólnopolskie i lokalne działania edukacyjne oraz medialne, które mają na celu: uwrażliwianie społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci w Polsce, wspieranie ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci, promowanie idei uważnego rodzicielstwa, propagowanie systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem.

Uczestnikom debaty po raz kolejny zaprezentowano założenia programu dedykowanego policjantom pierwszego kontaktu, omówiono nowy model funkcjonowania dzielnicowych, a także wskazano na takie narzędzia jak aplikacja „Moja Komenda„, portal „Dzielnicowy bliżej nas„, czy funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Mundurowi przypomnieli, że w nagłych przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112.

Zaplanowano kolejne spotkanie, które odbędzie się ROD „Aster”, a będą to zajęcia z samoobrony.

Lucyna Cyrek