Czas świąteczny zbliża się wielkimi krokami. Większość z nas planuję już wystrój świątecznego stołu i wnętrz. Gwiazda betlejemska to jedna z roślin z którą kojarzą się święta Bożego Narodzenia.

Wilczomlecz piękny (Euphorbia pulcherrima) popularna poinsecja czy gwiazda betlejemska pochodzi z Meksyku i należy do rodziny wilczomleczowatych. Poinsecja – to nazwa pochodząca od nazwiska ambasadora USA w Meksyku J. R. Poinsetta, którego pasją była botanika. W 1925 r. sprowadził on do swego ogrodu w Charleston właśnie krzew Wilczomlecza pięknego.

Dzień Poinsecji obchodzimy 12 grudnia jest to święto międzynarodowe.

Pamiętajmy, że jest to roślina trująca. Sok mleczny wydobywający się ze skaleczonych tkanek może być szkodliwy zarówno dla dzieci i dorosłych, ale również i zwierząt.

Obecnie uprawiane jest około 2 tysiące odmian tej rośliny. Dekoracyjne są przede wszystkim liście przykwiatkowe znajdujące się pod kwiatostanem. Ich barwa może być czerwona, biała, różowa czy łososiowa. Można również spotkać egzemplarze o nakrapianych przykwiatkach czy zielonych liściach z białym brzegiem.

Kupując rośliny pamiętajmy, że są one wrażliwe na niskie temperatury. Nawet krótka ekspozycja na temperaturę poniżej 100C, może zakończyć się zrzuceniem liści przez Poinsecję. W warunkach domowych roślina potrzebuję dużo światła oraz temperatury między 18-210C. Wyższe mogą doprowadzić do wczesnego zżółknięcia i opadania liści. Aby zachować dłuższą dekoracyjność rośliny ważne jest również utrzymanie stale wilgotnego podłoża. Można to zrobić wlewając wodę do podstawki, po nawilżeniu ok. ¾ bryły korzeniowej wodę należy zlać, aby nie doprowadzić do przelania. 

Aranżacje stworzone z Poinsecją z pewnością ożywia nasze wnętrza i stworzą atmosferę Świąt.

Dominika Wojciechowska

Instruktor ds. ogrodniczych