Popyt na działki w ROD w obecnym czasie pandemii zadziwił każdego. Działkowanie stało się modne w każdej grupie społecznej, a największe zainteresowanie jest ze strony rodzin z małymi dziećmi. Działka stała się symbolem bezpiecznego wypoczynku wśród zieleni na świeżym powietrzu. Znaczenie działki jest bezcenne, pomaga utrzymać zdrowie fizyczne i psychiczne w dobrej kondycji, oraz cieszyć się owocami i warzywami z własnych ekologicznych upraw.
W dniu 17 lipca uchwałą 338/2020 Okręg Śląski PZD zgodnie z zaleceniami Krajowej Rady powołał Komisję ds. rozwoju ROD w skład której weszli: Leszek Bucki Przewodniczący DR w Zabrzu, Zygmunt Man Przewodniczący DR w Będzinie, Maciej Urbańczyk inspektor ds. inwestycji, Magdalena Madera-Kubasiak inspektor ds. terenowo-prawny.


Komisja w dniu 10 sierpnia odbyła swoje pierwsze posiedzenie w którym uczestniczył Pan Piotr Żelechowski inspektor ds. prawnych. Podczas posiedzenia poruszone zostały możliwości powiększenia ROD już istniejących o tereny przyległe np. nieużytki i stworzenie na tych terenach nowych działek. Członkowie Komisji jednoznacznie stwierdzili, że boom na działki jest w każdej Delegaturze Rejonowej, a popyt przewyższa podaż. Niestety działkę w chwili obecnej można tylko otrzymać poprzez zawarcie umowy przeniesienia praw do działki od innego użytkownika, nie ma wolnych działek czekających na nabywcę.
Omówiona została również współpraca z Samorządami lokalnymi oraz przedstawione dotychczasowe ustalenia z przedstawicielami Miast w oparciu o odpowiedzi na pisma i apele do Samorządów o wolne tereny. Jednak większość Miast nie posiada wolnych terenów do zagospodarowania na nowe Rodzinne Ogrody Działkowe. Ważne jest aby systematycznie monitorować sytuację i rozmawiać z Samorządem. Wiele z ROD ściśle współpracuje z właściwymi Samorządami, czego efektem są dotacje na inwestycje czy inne wsparcie dla działkowców.
W ramach pierwszego posiedzenia Komisji ustalono wstępny plan działania – Program Pilotażowy dla zakładania nowych i powiększania istniejących ogrodów działkowych. Stwierdzono, że ze względu na konieczność posiadania wiadomości specjalnych z zakresu prawa budowlanego, prawa rzeczowego, prawa zobowiązań, a także konieczności zajmowania się sprawami w sposób ciągły i zorganizowany, tworzeniem nowych i powiększaniem istniejących ogrodów działkowych zajmować się będą wyłącznie członkowie Okręgowego Zarządu Śląskiego PZD oraz pracownicy tego okręgu.
Postanowiono aby Programem Pilotażowym w pierwszym okresie funkcjonowania Komisji objąć Delegaturę Terenową dla Zabrza oraz Będzina. Na podstawie przyprowadzonego Programu Pilotażowego postanowiono wypracować skuteczne wzorce działania dla ogrodów posadowionych w pozostałych Delegaturach Terenowych, wchodzących w skład Okręgu Śląskiego PZD.
Program Pilotażowy zakłada następujące działania:
- Dla istniejących ogrodów działkowych przeprowadzone zostaną komisaryczne oględziny niezagospodarowanych terenów poszczególnych ROD.
- Wytypowane tereny o uregulowanym stanie prawnym zostaną następnie przystosowane do parcelacji na działki ROD. W ramach przystosowania do parcelacji zostaną przeprowadzone karczowanie i wyrównywanie terenu. Etap ten zawiera również pozyskanie odpowiednich zgód administracyjnych.
- Przeprowadzenie parcelacji terenu i dokonanie zmian w planie zagospodarowania ogrodu lub utworzenie nowego planu. Plan Zawierał będzie naniesione tereny wspólne, a w tym aleje ogrodowe, granice działek ROD oraz usytuowanie altan i uzbrojenie.
- Rozparcelowany teren zostanie uzbrojony na koszt Okręgu Śląskiego PZD. W celu minimalizacji przyszłych ewentualnych konfliktów pomiędzy działkowcami wszystkie działki będą miały tę samą powierzchnię.
D.Wojciechowska instruktor ds. ogrodniczych
P. Żelechowski inspektor ds. prawnych