Na przełomie listopada i grudnia z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego miały miejsce się na dwie konferencje. W konferencji wzięli również udział przedstawiciele PZD Okręgu Śląskiego wraz z Prezesem Leszkiem Buckim.

W dniu 28 listopada Konferencja „Z ludźmi i dla ludzi. Od wiedzy do działania. Partycypacja w transformacji” miała na celu zaprezentowanie:

  • możliwości wzmocnienia procesu sprawiedliwej transformacji poprzez włączenie w niego mieszkańców,
  • sposoby aktywizacji społeczności lokalnych i wspólnych działań na rzecz zmian społeczno-gospodarczych,
  • okazji do wymiany doświadczeń i szukania pomysłów na nowe projekty,
  • zapoznania się z opiniami ekspertów z dziedziny socjologii, kultury, ekologii i ekonomii,

Natomiast w dniu 5 grudnia odbyła się konferencja pn. „Śląskie Forum Sprawiedliwej Transformacji”

Podczas konferencji zostały poruszone tematy odnośnie tego:

  • jakie są kierunki realizacji unijnej polityki przemysłowej, innowacyjnej i energetycznej?
  • na czym polega sprawiedliwa transformacja województwa śląskiego?
  • jak można nadać drugie życie terenom pogórniczym i poprzemysłowym?

W wydarzeniu wzięli udział marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, wicemarszałek Leszek Pietraszek, poseł do Parlamentu Europejskiego Borys Budka, były premier i Przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012 Jerzy Buzek oraz przedstawiciele samorządów i instytucji zaangażowanych w proces transformacji.

Wśród najważniejszych kwestii poruszanych w trakcie spotkania znalazły się m.in. bieżąca realizacja i przyszłość Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, środowiskowy wymiar transformacji, w szczególności sprawiedliwa transformacja energetyczna oraz zagospodarowanie terenów pogórniczych i poprzemysłowych.

Celem konferencji było upowszechnianie i wymiana wiedzy o procesie transformacji, a także budowanie sieci kontaktów oraz współpracy pomiędzy interesariuszami procesu. Pierwsza edycja forum zamyka cykl trzech konferencji dedykowanych debacie nt. procesu transformacji w regionie oraz inauguruje projekt „Regionalne Obserwatorium Procesu Transformacji 2.0 (ROPT 2.0)”.

W trakcie konferencji pozyskaliśmy wiele cennych informacji na temat bieżącej polityki europejskiej w naszym regionie, jego kierunków oraz jej znaczenia dla mieszkańców. Pamiętać należy również, że Rodzinne Ogrody Działkowe od dawna już wypełniają funkcje i zadania, które dzisiaj z punktu widzenia europejskich funduszy są cenne i wymagają wsparcia. Dlatego warto było uświadomić sobie, że jesteśmy w centrum tych wszystkich zmian i transformacji w regionie, a co więcej PZD i ROD wspiera te działania i może przyczyniać się do ich rozwoju.

MM

Źródło, zdjęcia: https://www.slaskie.pl/