Katowice są miastem kojarzonym przede wszystkim z przemysłem górniczym. Jest stolicą województwa, w której zamieszkuje ponad 290 tysięcy mieszkańców. Mało kto wie, że na jego terenie znajduje się 47 Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Działka w rodzinnym ogrodzie działkowym jest jego podstawowym elementem. Jej wygląd zależy od indywidualnego pomysłu działkowca na jej urządzenie. Dlatego ważne jest przestrzeganie obowiązujących przepisów związkowych w zakresie zagospodarowania i wyposażania działek. Celem wszystkich działkowców winno być znalezienie harmonii pomiędzy działką warzywną a rekreacyjną. Dobrze zagospodarowane działki są wizytówka nie tylko działkowca. Jako element składowy ROD są wizytówką Związku oraz miasta w którym się znajdują.

Dziś postanowiłam odwiedzić ROD „Olszynka”. Jest  to niewielki ogród, posiada 109 działek rodzinnych położonych w dzielnicy Stara Ligota. Działki położone są na dwóch terenach. Ogród graniczy z terenem leśnym, którego obecność daje wrażenie jakbyśmy wcale nie byli w mieście.

Po wejściu przez bramę ROD kieruje się na działkę Pana Andrzeja, który połączył swoje dwie ukochane pasje obcowanie z naturą oraz miłość do muzyki bluesowej. Działka jest usytuowana na skraju ogrodu gdzie graniczy z lasem. Obecnie jest działką rekreacyjną, ale nie zawsze tak było.
Pytam Pana Andrzeja kiedy zaczęła się jego przygoda z ogrodnictwem działkowym?

Jestem obecny na tym ogrodzie od 1982 roku. Początkowo działka należała do teścia. Po jego śmierci działkę w użytkowanie objęliśmy wraz z żoną. I zaczęliśmy ją urządzać po swojemu. Działka na przestrzeni lat zmieniała się razem z nami, obecnie jest typowo rekreacyjna. Zmieniła się lokalizacja altany, posadziliśmy krzewy ozdobne.

Pełni Pan funkcje Wiceprezesa, kiedy podjął Pan decyzje o włączeniu się w życie ROD?

Od samego początku zabiegałem o członkostwo w PZD. Chciałem pomagać w jego prowadzeniu, a tylko członek może brać czynny udział w WZ gdzie wybierane są władze ROD. Wraz z obecnym Zarządem dbamy o nasz ROD jak najlepiej umiemy.

Na działce dominują krzewy ozdobne azalie, rododendrony, róże które pięknie kwitną i są z pewnością ozdobą działki. Obok altany działkowej posadzone są krzewy agrestu z których właściciele robią pyszne nalewki.W altanie Pan Andrzej ukrył swoje „skarby”. Blues gra mu w duszy od dawna, na ścianach wiszą zdjęcia z gwiazdami bluesa polskimi i nie tylko, bilety z  koncertów z autografami i to nie całość kolekcji Pana Andrzeja. Stół na tarasie zdobią stare winylowe płyty.

Społeczność działkowa skupia ludzi o różnych zainteresowaniach. Łączy ich jedno zamiłowanie do roślin i obcowania z naturą. Na działce odpoczywają od zgiełku miasta i codzienności. W dobie pandemii działkowcy są szczęściarzami. Odpoczywają wśród zieleni, podziwiając piękno kwiatów, uprawiając warzywa i owoce. Dużo zależy od samych działkowców i dobrze pracującego Zarząd ROD. Dobrego gospodarza widać od wejścia. Porządek na alejkach, estetyczne działki. Te wszystkie aspekty złożone w jedną całość sprawia, że ROD stają się coraz piękniejsze.

D.Wojciechowska

Instruktor ds. ogrodniczych