Działkowcy pokochali lawendę i coraz częściej spotkać można ją na działkach.  Aby lawenda obficie kwitła i utrzymywała piękny pokrój należy jej zapewnić optymalne warunki do wzrostu. Rośliny dobrze rosną na przepuszczalnym podłożu o zasadowym odczynie. Doskonale będą się czuły na stanowisku słonecznym, ponieważ źle znoszą zalewanie.

Warto o nią zadbać wykonując cięcie, by co roku pięknie kwitła i zachowała atrakcyjny wygląd.

Rośliny można ciąć w dwóch terminach wiosną i latem. Odpowiednim terminem do cięcia wiosennego jest III – IV. Skracając pędy o połowę długości, starajmy się zachować kształt kuli co zapewni, odpowiedni dostęp światła do wnętrza i zapobiegnie podgniwaniu gałązek wewnątrz rośliny. Pamiętajmy, aby usunąć wszystkie uszkodzone pędy po zimie.

Natomiast cięcie letnie powinniśmy wykonać od końca VII do IX. Wówczas ścinamy przekwitłe kwiatostany, aby pobudzić rośliny do ponownego kwitnienia. Zabieg w tym okresie, ma również wpływ na zagęszczenie się krzewów lawendy.

Lawenda zalicza się do roślin miododajnych, dzięki swojemu zapachowi zwabiają pożyteczne owady: pszczoły, trzmiele i motyle. Warto mieć ją w swoim ogrodzie.

D.Wojciechowska