W tym roku wiosna nas zaskoczyła, przyszła tak szybko do naszych ogrodów. Temperatury w lutym powyżej 10 stopni sprawiły, że już kwitnie forsycja, wierzba i leszczyna. Zielenią się żywopłoty i mienią kolorami wiosenne bratki, sasanki, zawilce, krokusy, szafirki. Czas zaplanować w swoim kalendarzu wyjścia na działkę w celu przygotowania gleby pod zasiewy, trawnika przed świeżą trawę oraz innych porządków po jesieni i zimie.
Pamiętajmy, że porządkowanie działki to nasz koszt własny, nie obciążamy tym kosztów ROD. Nie wynosimy tych odpadów do wspólnych pojemników na śmieci. To co może zostać na działce idzie do kompostownika, a to co chcemy wyrzucić załatwiamy swój transport i wywozimy na PSZOK w Zabrzu, ul. Cmentarna.
Pamiętajmy też, skoro mowa o śmieciach, że obowiązuje nas działkowców segregacja śmieci.  Im mniej wyrzucimy odpadów zmieszanych i bio tym mniejsze będą nasze opłaty za wywóz śmieci.  Zbliżają się Walne Zebrania na Ogrodach, podczas których najwięcej dyskusji dotyczy śmieci i kosztów z nimi związanych. Jeżeli masz uwagi na ten i inny temat, zgłoś to wcześniej by Zarząd mógł wnieść te tematy do porządku zebrania. ROD to nasza wspólną sprawa.  Naszą wizytówką nie jest tylko działka, ale też tereny wspólne. Dołóżmy wszelkich starań o porządek i estetykę naszego ROD.

Jak co roku organizowane są konkursy na najładniejszą działkę i najbardziej zadbany Ogród.  W ślad za nim idą nagrody pieniężne i rzeczowe. Warto zaznaczyć w nich swój udział.  Zdecydowałeś się być działkowcem – korzystaj z przywilejów członków PZD. Im więcej świadomych uczestników w życiu ROD tym milsze i radośniejsze jest nasze działkowanie.

PAMIETAJ: Wiosna nie może cię zaskoczyć.  Zrób już teraz porządki na swojej działce.
– zgrab jesienne liście,
– pobiel pnie drzew owocowych,
– przygotuj grządki pod wysiew warzyw,
– przytnij róże, hortensje, maliny,
– prześwietl drzewka owocowe i ozdobne,
– zrób oprysk przeciw chorobom grzybowym i szkodnikom,
– przygotuj miejsce na rabaty kwiatowe.
TERAZ JEST CZAS!
 
M. Pawłowska- Kierownik Ośrodka Szkoleniowego DR w Zabrzu