Co to jest mikoryza.

Jest tozjawisko współżycia korzeni lub innych organów rośliny z grzybami, grzyby współpracują z rośliną, z czego i roślina i grzyb czerpią korzyści. Następuje obustronna wymiana substancji odżywczych. Dzięki temu rośliny otrzymują lepszy dostęp do wody i rozpuszczonych w niej soli mineralnych, co gwarantuje im szybszy wzrost i rozwój.

W ogrodzie możemy użyć szczepionki mikoryzowej, dzięki której roślina łatwiej pobiera z gleby azot, fosfor i mikroelementy. Roślina ma zapewnione dobre warunki wzrostu zwłaszcza w niekorzystnych warunkach środowiskowych, np. przy niewystarczającej ilości wody i składników pokarmowych w podłożu, niewłaściwym odczynie gleby, czy też występowaniu patogenów chorobowych w glebie. Rośliny u których zastosowano mikoryzę wyraźnie odznaczają się lepszym wzrostem, pokrojem, łatwiej znoszą wysoką temperaturę. Szybciej adaptują się na nowym stanowisku.

Mikoryza naturalnie nie występuje w ogrodzie. Z pomocą przychodzą różne preparaty mikoryzowe, które pomogą naszym roślinom ukorzenić się i pomogą w jej prawidłowym rozwoju. Mikoryza ze względu na swoje działanie jest polecana przy sadzeniu lub przesadzaniu roślin. Raz użyta mikoryza pozostanie już na zawsze w korzeniach rośliny. Po jej zaaplikowaniu nie powinniśmy do podlewania roślin stosować wody chlorowanej, ponieważ chlor wchodząc w reakcje z mikoryzą niszczy grzybnię. Po zastosowaniu szczepionki mikoryzowej należy zaprzestać nawożenia mineralnego na około 2 miesiące, aby grzybnia mogła się bezpiecznie rozrosnąć.

Zabieg powinno się wykonywać w sezonie wegetacyjnym, np. w czasie przesadzania. Szczepionka w postaci zawiesiny jest wygodniejsza w użyciu. Można wstrzykiwać ją do gleby za pomocą dużej strzykawki lub specjalnego aplikatura. W przypadku trawnika grzyby najlepiej wymieszać z piaskiem i rozsiać równomiernie na danym obszarze. Po zaaplikowaniu szczepionki rośliny (i grzyby) trzeba obficie podlać nie doprowadzać do wysuszenia podłoża.

W sklepach ogrodniczych można zakupić gotowe szczepionki mikoryzowe dla odpowiednich grup roślin, np. szczepionki uniwersalne, dla roślin wrzosowatych (rododendron, azalia, borówki) do drzew iglastych i liściastych, roślin pokojowych, balkonowych, storczyków, pomidorów i papryki. Poszczególne szczepionki różnią się składem, gdyż rośliny żyją w symbiozie z konkretnymi grzybami.

Ogromną zaletą grzybów mikoryzowych jest to, że nie mają one żadnych negatywnych skutków. W przeciwieństwie do syntetycznych nawozów, nie można ich  przedawkować, są w 100% naturalne i występują tylko na korzeniach roślin.

Irena Fijałkowska