Aby do wiosny, tak często mówią działkowcy, oczekując po zimie powrotu na swoją działkę. I już przyszła, rośliny budzą się z zimowego letargu, a my przygotowujemy rozsady i planujemy co będzie w warzywniku. A może tym razem inaczej go urządzimy?

Dlatego też w Delegaturze Rejonowej PZD w Rybniku, w dniu 28 marca 2023 roku  przeprowadzono szkolenie dla Społecznej Służby Instruktorskiej.

To spotkanie podzielono na dwa etapy:

  • szkolenie – uprawy warzyw w skrzyniach,
  • warsztaty – wykonanie ozdób świątecznych.

Lucyna Cyrek przedstawiła prezentację – uprawy warzyw w skrzyniach.

Podwyższone rabaty warzywne to doskonały pomysł na urządzenie praktycznego warzywnika. Podwyższone grządki pozwalają uprawiać warzywa na niewielkiej powierzchni, ułatwiają pielęgnację warzyw czy ziół i wprowadzają porządek w ogrodzie. Dobre rozwiązanie dla osób starszych i mniej sprawnych fizycznie. Dodatkową zaletą warzywnika na podwyższonych grządkach jest jego funkcja ozdobna.

Omówiono sposoby wykonania skrzyń, kolejność prac przy zakładaniu podwyższonej grządki oraz prawidłowe przygotowanie podłoża- warstwy w skrzyni.

Kolejnym  punktem spotkania SSI były warsztaty – wykonanie ozdób świątecznych. Święta Wielkanocne już za dwa tygodnie, dlatego to dobry czas, aby pobudzić zmysły do przygotowania świątecznych dekoracji. Piętnaście Pań ze Społecznej Służby Instruktorskiej i dwóch odważnych Panów, pod kierunkiem koordynatorki warsztatów, Pani Moniki, przez 2 godziny tworzyło świąteczne kompozycje. Co wykonano? Ile Pań, tyle pomysłów na świąteczne dekoracje i tyle też kompozycji.

Prym wiodły własnoręcznie zdobione stroiki, które pięknie będą się prezentować na świątecznych stołach.

Na szkoleniu wykonano także różnego rodzaju świąteczne figurki – zajączki, baranki, ozdobne koszyczki. Każda z Pań przygotowała wielkanocna pisankę. Tak wykonane ozdoby mają wyjątkową zaletę – będą niepowtarzalną ozdobą w naszym domu. Ale na tym nie koniec. Kolejną zachwycającą propozycją przedstawioną przez Panią Monikę była choinka i wieniec, wykonane z jajek. Piękne ozdoby, bardzo pracochłonne i wymagające cierpliwości.

Nieszablonowe spotkanie, oryginalne i niecodzienne, prawie w damskim gronie. Miła atmosfera, współpraca, rozmowa i śmiech. Liczę na to, że po tych warsztatach, Panie w swoich ogrodach będą organizować szkolenia i zintegrują społeczność ogrodową. A dziś wspólnie przygotowane ozdoby świąteczne pogłębią świąteczną atmosferę.

Lucyna Cyrek