Dobiegł grudzień, czas w którym nie tylko czas rozpocząć przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, ale też czas podsumowań minionego roku.
W miniony piątek do biura Okręgu Śląskiego PZD przybyli członkowie Okręgowej Rady PZD oraz członkowie Okręgowej Komisji Rewizyjnej w Katowicach, aby odbyć ostatnie w tym roku, jakże uroczyste posiedzenie.
Obrady rozpoczął Prezes Józef Noski, witając wszystkich zgromadzonych. W wyniku zmian w składzie OR, dokonano dokooptowania nowego członka OR Pana Piotra Pawszoka oraz wybrano II Wiceprezesa Okręgu Śląskiego, Pana Zbigniewa Paliana.
W swoim wystąpieniu Prezes OZ poruszył ważne dla Związku tematy. Kończący się 2023 rok jak i cała wydłużona kadencja to okres wielkich zmian w naszym Związku, okres trudny i stresujący, obfitujący w wydarzenia, które w dużym stopniu utrudniały statutową działalność Związku ponieważ wymagały mobilizacji i zaangażowania wszystkich jego ogniw. Zmieniające się przepisy planistyczne, które nie są korzystne dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych. W tej kwestii podjęto szereg działań aby wspólnie z Ogrodami występować ze stanowiskami w których już dzisiaj licznie sprzeciwiono się zapisom projektu rozporządzenia.


Podsumowując upływający czas kadencji, należy podkreślić pozytywne aspekty i osiągnięcia okręgu i struktur ROD, nie pomijając trudności i problemów, z którymi się borykamy. W codziennej pracy zarządy ROD wskazują na możliwości rozwiązania i poprawy sytuacji, proponują cele i zadania na przyszłość, dlatego bardzo ważne jest zaangażowanie i współpraca wszystkich struktur. Działalność ruchu ogrodnictwa działkowego w Polsce i naszym okręgu, zawsze były i będą naszą dumą. Dotychczasowe osiągnięcia stwarzają pomyślną perspektywę oraz stanowią bogaty zasób motywacji dla realizacji niełatwych, ale ambitnych zadań w nowej kadencji.
W dalszej części wystąpienia wskazał, iż obrady odbywają się 2 dni po przypadającej 10-tej rocznicy uchwalenia ustawy o ROD, nie mogło również zabraknąć podkreślenia, że jest to bardzo ważny dokument dla działkowców zabezpieczający funkcjonowanie ROD w całej Polsce. To głębokie uznanie dla roli, jaką ogrody działkowe odgrywają w życiu naszego kraju. Ustawa została złożona do Sejmu jako projekt obywatelski opracowany przez samych działkowców.
W obu niezaprzeczalnie istotnych sprawach Okręgowa Rada Śląska PZD podjęła stanowiska:
- Stanowisko Okręgowej Rady Okręgu Śląskiego PZD w sprawie zmian przepisów w ustawie z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
- Stanowisko Okręgowej Rady Okręgu Śląskiego PZD w sprawie uczczenia 10-lecia Ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.


Prezes nawiązał do przyszłorocznej kampanii sprawozdawczo-wyborczej w ROD. Okręg Śląski PZD będzie, również odbywał Rejonowe Konferencje Przedzjazdowe. Ważnym Przedsięwzięciem będzie zorganizowanie Okręgowego Zjazdu do którego przygotowania już rozpoczęliśmy.
Nie zabrakło słów o roli szkoleń dla nowych działkowców i organów Statutowych, oraz roli inwestycji i remontów na terenach ROD.
Prezes Polskiego Związku Działkowców Pan Eugeniusz Kondracki skierował do członków OR słowa uznania za dotychczasową prace na rzecz PZD. Podkreślił, że uchwalenie ustawy o ROD było sukcesem wszystkich działkowców i struktur związku. W świetle ostatnich wydarzeń, gdzie dokonano zmian w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym , należy w dalszym ciągu bronić ROD, ale również doceniać osiągnięty dorobek Związku. Członkom Okręgowej Rady złożył najlepsze życzenia świąteczne oraz z okazji Nowego Roku.
W 2023 roku ogrody działkowe mogły skorzystać z programu ARiMR „Rozwój zielonej infrastruktury poprzez wsparcie Ogrodów działkowych”. Program podsumował Dyrektor Biura Pan Mateusz Macianty. Cały projekt cieszy się dużym zainteresowaniem dzięki czemu łącznie w konkursie udział wzięło 190 ROD. W 34 projektach przeprowadzono wiele cennych inwestycji i przedsięwzięć na łączną kwotę ponad 14 mln złotych takich jak zakup narzędzi wspomagających kompostowanie, tworzenie i odnowienie zieleni, wymiany betonowych podłoży na przepuszczalne, utworzenie łąk kwietnych, budowę instalacji odwodniających, montaż tablic edukacyjnych, czyszczenie i rekultywacja zbiorników wodnych, budowę monitoringów, remonty domów działkowca, wykonywanie planów zagospodarowania i wiele wiele innych.

Pani Magdalena Madera-Kubasiak kierownik działu terenowo-prawnego podsumowała realizację regulacji gruntów ROD w naszym Okręgu. Powierzchnia regulacji w Okręgu Śląskim jest największa w całym PZD. Okręg uzyskał najwięcej decyzji oraz w drodze ww. postępowań na podstawie art. 75 i 76 ustawy o ROD uregulował największą powierzchnię ROD.
Aktualnie regulacją objętych jest 456 ROD (304 ROD w całości i 152 ROD w części) – regulacją objęto teren 58 268 działek rodzinnych. Łączna powierzchnia do regulacji wynosi aż 2361,6695 ha. Do dnia dzisiejszego udało się uzyskać decyzje dla 403 ROD obejmujące powierzchnię 1884,9089 ha. Stanowi to 80 % całej powierzchni podlegającej regulacji na podstawie art. 75 i 76. Na dzień dzisiejszy do uregulowania pozostaje 476,7606 ha.
W kolejnym punkcie posiedzenia Główny specjalista ds. inwestycji Pan Artur Olczyk omówił świeżo podjętą nowelizację uchwały Krajowej Rady PZD w sprawie zasad prowadzenia inwestycji i remontów w ROD. Wyjaśniono konieczność dostosowania przepisów uchwały do panujących uwarunkowań prawnych i rynkowych. Nowa uchwała pozwoli sprawniej przeprowadzać procesy inwestycyjne w ROD.
Wyniki przeglądów ROD przedstawiła Pani Dominika Wojciechowska instruktor ds. ogrodniczych. Na podstawie uchwały 309/2023 KZ z dnia 7 września w naszym Okręgu odbyły się 29 przeglądy zagospodarowania ROD. Dzięki pracy Zarządu ROD udało się wyeliminować wiele nieprawidłowości. Ogrody zmieniły się na lepsze, choć wiele jest jeszcze do zrobienia.
W trakcie przebiegu posiedzenia na każdy temat odbywała się szeroka dyskusja.
Na zakończenie Pan Prezes Józef Noski w imieniu swoim oraz Prezesa PZD złożył wszystkim życzenia z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku.
Mateusz Macianty
Dominika Wojciechowska