W miniony poniedziałek do biura Okręgu Śląskiego PZD przybyli członkowie Okręgowej Rady PZD oraz Przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pan Zenon Jabłoński, aby odbyć IV posiedzenie.
Obrady rozpoczął Prezes Leszek Bucki, witając wszystkich zgromadzonych w szczególności Pana Piotra Piątka Członka Krajowego Zarządu, Krajowej Rady PZD, Prezesa Okręgu Sudeckiego oraz Pan Kazimierza Chmiela wieloletniego działacza PZD.

W związku wygaśnięciem członkostwa w PZD Pan Kazimierz Chmiela Pan Prezes Leszek Bucki w imieniu całej społeczności działkowej podziękował Panu Kaźmierzowi za wieloletni wkład w rozwój i propagowanie ogrodnictwa działkowego. Pan Piotr Piątek w imieniu Prezesa Polskiego Związku Działkowców Pana Eugeniusza Kondrackiego wyraził wdzięczność za dotychczasową prace na rzecz PZD, sięgająca początków lat 80 ubiegłego wieku oraz przekazał pamiątkowy dyplom.
Następnie w wyniku zmian w składzie Okręgowej Rady, dokonano dokooptowania nowego członka OR PZD Pana Zdzisława Lisowskiego.
Pan Piotr Piątek w swoim wystąpieniu podkreślił, że przez 44 lata istnienia PZD związek walczy o ogrody działkowe. W ostatnich latach zmieniały się przepisy planistyczne, które nie były korzystne dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych. W tej kwestii podjęto szereg działań, aby wspólnie z Ogrodami występować ze stanowiskami, co pozytywnie zaowocowało informacjami przekazanymi na Krajowym Zjeździe Delegatów PZD przez Ministra Krzysztofa Paszyka. Ogrody działkowe znalazły się we wszystkich strefach planistycznych. Walka się nie skończyła, Polski Związek Działkowców nie zatrzymuje się w swoich działaniach, dziś borykamy się ze specustawą Ministerstwa Obrony Narodowej.



Na zakończenie Pan Piotr Piątek w imieniu Prezesa Polskiego Związku Działkowców podziękował działaczom za prace wykonywaną na rzecz Polskiego Związku Działkowców, w szczególności za dobrze wykonywane obowiązki statutowe.
Głos zabrał Pan Józef Noski Honorowy Prezes Okręgu Śląskiego PZD – w swojej wypowiedzi nawiązał do nieustannej walki o ogrody działkowe. Przekazał, że jedynie zjednoczeni działkowcy mogą zapewnić dalsze istnienie PZD. W ostatnim czasie przeczytać można artykuły w których działkowcy wypowiadają się negatywnie na temat PZD. Działkowcy przestali się interesować działalnością w Rodzinnych Ogrodach Działkowcy o czym może świadczyć niska frekwencja na Walnych zebraniach w bieżącym roku.
Pan Jan Kwiatkowski I Wiceprezes Okręgu Śląskiego PZD przedstawił temat szkoleń dla nowych działkowców w Okręgu Śląskim PZD. W przeprowadzonych 8 szkoleniach dla nowych działkowców udział wzięło 428 uczestników. Obecnie szkolenia będą się odbywać w każdej Delegaturze Rejonowej, zgodnie z uchwała Okręgowego Zarządu Śląskiego PZD.


Natomiast Pani Lucyna Cyrek Wiceprezes Okręgu Śląskiego przedstawiła przebieg kontroli w ROD. Kontrolę w ROD są bardzo ważne, pozwalają wykryć błędy oraz podjąć działania naprawcze. Zgodnie z uchwała Okręgowego Zarządy Śląskiego, w każdej Delegaturze Rejonowej należy kontrolą objąć 10 % ROD.
Niektóre Walne Zebrania, które odbyły się po rejestracji nowego Statutu PZD tj. po dniu 15 kwietnia 2025 r., zostały przeprowadzone zgodnie z postanowieniami nowego Statutu Polskiego Związku Działkowców, zarejestrowanego w Krajowym Rejestrze Sądowym. W takich sytuacjach Zarządy zadbały o dostosowanie treści uchwał, porządku obrad oraz procedur do aktualnych regulacji wynikających z nowego Statutu, a członkowie organów ROD zostali poinformowani o zmianach. Przydatne i ułatwiające organizację zebrań były materiały i wytyczne przygotowane przez jednostki wyższego szczebla Polskiego Związku Działkowców.
W dalszej części posiedzenia Pani Anna Kujon inspektor ds. terenowo-prawnych przedstawiła podsumowanie kampanii WZ. W Okręgu Śląskiem PZD odbyło się 575 Walnych Zebrań Sprawozdawczych oraz 3 Konferencje Delegatów. Walne Zebrania zostały zwołane zgodnie ze Statutem PZD, w trakcie których zatwierdzano sprawozdania Zarządów Ogrodów i Komisji Rewizyjnych za 2024 rok, podejmowano uchwały o opłatach ogrodowych, uchwały o realizacji zadań inwestycyjno- remontowych oraz przyjmowano plany pracy i preliminarze finansowe.
4 Walne Zebrania Sprawozdawcze odbyły się, za Zgodą Okręgowego Zarządu, po 15 maja 2025 r. Działacze Okręgu Śląskiego Polskiego Związku Działkowców obsłużyli łącznie 518 Walnych Zebrań (90%), a pracownicy merytoryczni OZ Śląskiego obsłużyli 8 Walnych Zebrań. Najniższa frekwencja w Walnym Zebraniu została zanotowana w Delegaturze Rejonowej w Bytomiu i wyniosła 5,59 %.Najwyższa frekwencja w Walnym Zebraniu została zanotowana w Delegaturze Rejonowej w Tychach i wyniosła 83,35 % (Ogród składający się z 25 dziełek rodzinnych). Frekwencja w Konferencji Delegatów w Zabrzu wyniosła aż 89,83%.Uśredniona wartość frekwencji to 24,17%.
W 310 Rodzinnych Ogrodach Działkowych Walne Zebrania podjęły uchwały inwestycyjne.
W trakcie Walnych Zebrań Działkowcy wykazywali szczególne zainteresowanie takimi kwestiami jak: konsekwencje zmian Statutu PZD i wpływ zmian przepisów na funkcjonowanie ROD, sprawy inwestycyjne na Ogrodach, możliwość otrzymania zwiększonej dotacji z PZD, wysokości opłat ogrodowych i przyczyn podwyżek, gospodarka odpadami komunalnymi, zwłaszcza problemem wywozu opadów zielonych i związanymi z tym wysokimi opłatami, wysokie koszty utrzymania domów działkowca, wykorzystywania w nadmierny sposób możliwości wjazdów pojazdami mechanicznymi na teren ROD, szeroko rozumiane sytuacje konfliktowe na terenach ROD czy modernizacje sieci wewnątrz ogrodowych.
Podsumowując, Walne Zebrania w bieżącym roku przebiegły sprawnie i stanowiły ważny element życia ogrodowego, wzmacniając dialog wewnątrz wspólnot Działkowców i pozwalając na wyznaczenie kierunków dalszego rozwoju ROD.
Pan Artur Olczyk główny specjalista ds. inwestycji przedstawił sprawy przeprowadzenia inwestycji i remontów w ROD. Natomiast Pani Agnieszka Dudar inspektor ds. inwestycji pozyskanie pożyczek przez ROD z funduszu samopomocowego.
Pani Magdalena Madera – Kubasiak kierownik działu terenowo-prawnego przedstawiła stan regulacji gruntów z art. 75 i 76. Powierzchnia regulacji w Okręgu Śląskim jest największa w całym PZD. Okręg uzyskał najwięcej decyzji w drodze ww. postępowań na podstawie art. 75 i 76 ustawy o ROD uregulował największą powierzchnię ROD.
Aktualnie regulacją objętych jest 456 ROD (304 ROD w całości i 152 ROD w części) – regulacją objęto teren 58 268 działek rodzinnych. Łączna powierzchnia do regulacji wynosi aż 2361,6695 ha. Do dnia dzisiejszego udało się uzyskać decyzje dla 422 ROD obejmujące powierzchnię 2072,0462 ha. Stanowi to 87,81 % całej powierzchni podlegającej regulacji na podstawie art. 75 i 76.
W dyskusji głos zabrali Monika Knap, Piotr Świenty, Andrzej Twardowski, Dorota Cholewińska, Bożena Detyna, Zdzisław Kowalik, Sławomir Barwiak.
Okręgowa Rada Śląska PZD podczas posiedzenia przyjęła następujące uchwały:
- Uchwałę nr 1/IV/2025 w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu członka Okręgowej Rady Okręgu Śląskiego PZD Pani Grażyny Strużyńskiej,
- Uchwałę nr 2/IV/2025 w sprawie dookoptowania do składu Okręgowej Rady Okręgu Śląskiego PZD Pana Zdzisława Lisowskiego,
- Uchwałę nr 3/IV/2025 w sprawie zatwierdzenia rocznego zbiorczego sprawozdania finansowego ROD za rok 2024,
- Uchwałę nr 4/IV/2025 w sprawie zatwierdzenia zbiorczego preliminarza finansowego na rok 2025.
- Uchwałę nr 5/IV/2025 w sprawie oceny kampanii Walnych zebrań sprawozdawczych w Rodzinnych Ogrodach Działkowych w Okręgu Śląskim Polskiego Związku Działkowców w 2025 roku.
- Uchwałę nr 6/IV/2025 w sprawie przyjęcia „Programu w przedmiocie zakończenia regulacji stanu prawnego gruntów ROD na podstawie art. 76 i 75 ustawy o ROD”,
- Uchwałę nr 7/IV/2025 w sprawie zmiany regulaminu Okręgowej Rady Okręgu Śląskiego PZD.
Dominika Wojciechowska