Nastała jesień, działkowcy przystąpili do sprzątania swoich działek z opadłych liści i uschniętych gałęzi. Pamiętajmy, że na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych obowiązuje zakaz spalania. Jest to zakaz ustawowy, który reguluje Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 roku z późniejszymi zmianami. Spalania na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych zabrania, również Regulamin ROD § 68 pkt.5.

Spalanie w ROD niesie za sobą ryzyko przeniesienia ognia przez wiatr na działkę sąsiednią, bądź budynki znajdujące się w pobliżu. Dym unoszący się w powietrze nie tylko zanieczyszcza środowisko, ale niekorzystnie wpływa na drogi oddechowe człowieka. Nadmierne zadymienie uniemożliwia korzystanie z działek innym, a jeżeli ROD znajduję się blisko drogi może spowodować zagrożenie w postaci kolizji drogowych. Ponadto spalanie wyjaławia glebę i niszczy faunę i florę.

Wielu z działkowców popierało palenie resztek pożniwnych oraz porażonych części roślin, ponieważ był to jeden ze sposobów walki z rozprzestrzenianiem się infekcji. Dziś niestety przepisy tego zabraniają. Co zatem można z nimi zrobić? Porażone części roślin, możemy zakopać na głębokości ok. 50 cm w nieużytkowych częściach działki. Warto wiedzieć, że działkowicz spalający odpady zielone, może zostać ukarany mandatem karnym w wysokości do 500 zł. Warto tego uniknąć, a suche liście można wykorzystać w postaci ściółki, bądź okrywając rośliny na zimę lub przeznaczyć na kompost. Gałęzie pozostałe z cięcia można rozdrobnić, a powstałe zrębki wykorzystać do ściółkowania.

Dominika Wojciechowska

Instruktor ds. ogrodniczych