Znowu zacznę opowieść w Poradach Ogrodowych od stwierdzenia „przyroda nas zaskoczyła”. Kiedy już uwierzyliśmy, że przyszła ciepła wiosna i bez oporów robiliśmy wysiewy do gruntu oraz nowe nasadzenia kwiatów i warzyw – przyszło kilku- dniowe ochłodzenie.  Minusowa temperatura w nocy i nad ranem przyniosła nam wiele szkód.

Pomarzły: na drzewach i krzewach owocowych kwiaty i zalążki, nowe pędy: winorośli i krzewów ozdobnych, funkie i inne kwiaty jednoroczne. Niską temperaturę przyjął też na siebie orzech włoski.  Nie zakwitną nam ponownie wiśnie, jabłonie i inne drzewa owocowe, nie będzie plonów.  Tam, gdzie ukształtowały się zalążki owoców – odnieśliśmy stratę.

Pamiętaj, ta aura nie zniszczyła całego drzewka czy krzewu, lecz tylko świeże, młode pędy.  Rośliny dalej będą cieszyć nasze oczy tylko usuń przemarznięte części. 

Bądź ostrożny, bo według tradycji czekają nas jeszcze tzw. zimni ogrodnicy i zimna Zośka (do 15 maja).

Przy porządkowaniu działki z części roślin, które przezimowały, z przycinki drzew i krzewów, z pierwszego koszenia trawy mamy dużo materiału który z powodzeniem możemy i powinniśmy składować na naszych kompostownikach lub na podwyższonych grządkach. Ułożone warstwami, przysypane ziemią i wzbogacone środkiem przyspieszającym rozpad roślin (komposter), sprawi, że sami będziemy producentami najbardziej Eco materiału dla naszych roślin.  Dobry działkowiec ze swojej działki wynosi tylko śmieci, wszystko inne wędruje na kompostownik i jest przetwarzane.

Maj – najpiękniejszy miesiąc wiosenny już jest!

Zaczęliśmy go w tym roku „długą i ciepłą majówką”. Ten czas dla większości działkowców stanowił wypoczynek od pracy i hałasu. Nie hałasuj rozpoczynając sezon grillowy głośną muzyką a swoich gości zapoznaj z obowiązującymi na Ogrodzie zasadami.

PAMIETAJ:

– byliny to rośliny dwu lub wieloletnie które ułatwią ci zapełnić miejsca na rabatach i pod drzewami,

– nie wykopujemy jeszcze roślin cebulowych, tylko przycinamy łodygi kwiatowe pozwalając zmagazynować energię w cebulkach tulipanu, hiacynta czy narcyza,

– siejemy do gruntu: pietruszkę, koper, buraki, rzodkiewki,

– pikujemy seler i por,

– jeżeli chcesz przynieść na działkę wyrośnięte już w domu pomidory, pamiętaj o ich hartowaniu. Pomidor i papryka lubią ciepło,

– spróbuj kosić trawę nie stosując kosza – zobaczysz efekt gęstego trawnika i nie będziesz martwić się co zrobić ze skoszoną trawą,

– nie pozwól by ślimaki i mszyce opanowały twój ogród,

– sądzimy już wszystkie kwiaty jednoroczne.

TERAZ JEST CZAS

Z pozdrowieniami 

M. Pawłowska – Kierownik Ośrodka Szkoleniowego Delegatury Zabrze