Krajowy Zarząd PZD w dniu 8 maja 2025 r. pod przewodnictwem Eugeniusza Kondrackiego Prezesa PZD obradował na kolejnym posiedzeniu. Uczestniczyła w nim również Maria Fojt – Przewodnicząca Krajowej Komisji Rewizyjnej.

Prezes PZD rozpoczął posiedzenie od przekazania gratulacji I Wiceprezesowi PZD i Prezesowi Okręgu w Poznaniu Zdzisławowi Śliwie, Przewodniczącej KKR i Wiceprezes Okręgu w Pile Marii Fojt, którzy byli obecni na posiedzeniu oraz Prezesowi Okręgu w Kaliszu Romanowi Filipiakowi, w związku z podpisaniem porozumienia z Marszałkiem Woj. Wielkopolskiego, zgodnie z którym  ROD w tym województwie otrzymają łączną kwotę dotacji w wysokości 3 900 000 zł. Prezes podkreślił, że jest efekt aktywnych działań podejmowanych przez władze Okręgów PZD z Wielkopolski, którzy powinni być przykładem dla innych okręgów.

(Informacja na ten temat znajduje się w oddzielnym tekście na stronie internetowej www.pzd.pl)

O efektach starań władz okręgów w pozyskaniu znacznych środków z samorządów poinformowali także członkowie Krajowego Zarządu: Ewa Gaicka – Wiceprezes Okręgu we Wrocławiu oraz Leszek Bucki – Prezes Okręgu Śląskiego.

Prezes wyraził słowa uznania doceniając starania władz tych Okręgów, dzięki aktywności których ogrody otrzymają niezbędne dla swojego rozwoju wsparcie finansowe.

Pierwszym tematem merytorycznym na posiedzeniu KZ była informacja w badań przeprowadzonych w wybranych okręgach PZD w sprawie regulacji stanu prawnego gruntów ROD. Prezes PZD, tytułem wstępu przypominał, że temat regulacji stanu prawnego gruntów jest cyklicznie poddawany analizie przez Krajowy Zarząd i Krajową Radę.  KR PZD obradująca w dniu 6 lutego br. zapoznała się ze stanem regulacji prawnych gruntów ROD na podstawie art. 75 i 76 ustawy o ROD i uznała, że jest konieczne badanie w 7 okręgach, w których pozostało do uregulowania znaczna część gruntów. Mariola Kobylińska, Kierownik Wydziału Gospodarki Gruntami JK PZD przedstawiła wyniki badań w tych 7 okręgach. Prezes przedstawił wnioski płynące z tych badań wskazujące na przyczyny złej sytuacji, które niestety wynikają głównie ze zbyt mało aktywnych działań okręgów. Krajowy Zarząd podjął w tej sprawie uchwałę, a ponadto uznał, że ten temat jest na tyle ważny, że należy go przedstawić na posiedzeniu Krajowej Rady, ale wcześniej stan regulacji prawnej gruntów ROD we wszystkich okręgach poddać szczegółowej analizie.

Krajowy Zarząd PZD zapoznał się z wynikami badania dotyczącego ROD wyłączonych z PZD. Podsumowanie tematu przedstawiła Aleksandra Grunt-Mejer w WGG wskazując, że z PZD od wejścia w życie ustawy o ROD w 2014 r. wyodrębniło się 6% ROD. Prezes poinformował, że do PZD występuje wiele wyłączonych ogrodów oraz działkowców z tych ROD sygnalizując chęć powrotu  do Związku. Krajowy Zarząd PZD podsumował temat podejmując uchwałę, a Prezes zaproponował, aby temat wyłączeń został bardziej szczegółowo przeanalizowany i przedstawiony na posiedzeniu Krajowej Rady, co Krajowy Zarząd PZD jednomyślnie poparł.

Temat realizacji planów zagospodarowania ROD przez OZ PZD w 2024 r. przedstawiła Krajowemu Zarządowi PZD Sandra Dużmańska z WGG. Krajowy Zarząd PZD popierając propozycję Prezesa PZD zadecydował, że ta sprawa powinna stać się przedmiotem obrad Krajowej Rady. Jednak wcześniej należy opracować projekt uchwały z wytycznymi dotyczącymi opracowywania i pokrywania kosztów sporządzania planów zagospodarowania ROD.

W celu analizy kolejnych 3 spraw objętych porządkiem obrad i przedstawienia Krajowemu Zarządowi propozycji decyzji, przed posiedzeniem Krajowego Zarząd pracowała komisja w składzie:

Ewa Gaicka                                      Członek KZ PZD

Piotr Piątek                                       Członek KZ PZD

Jan Miszkiel                                       Członek KZ PZD

Mariola Kobylińska                          Kierownik WGG  

Sandra Dużmańska                  St. Inspektor ds. terenowo – prawnych

Aleksandra Grunt – Mejer         St. Inspektor ds. terenowo – prawnych

Tadeusz Radłowski                             St. Inspektor ds. inwestycji

Prace komisji dotyczyły zbadania wniosku OZ Śląskiego PZD w Katowicach dotyczącego pozostawienia na Okręgowym Funduszu Rozwoju środków pochodzących z likwidacji ROD za utratę prawa do gruntu, w celu budowy nowego ROD, wykorzystania środków finansowych przez OZ PZD w Szczecinie pochodzących z likwidacji ROD „Ostrówek” w Szczecinie stanowiących kwotę odszkodowania z tytułu utraty prawa do gruntu oraz wniosku OZ PZD w Koszalinie dotyczącego zakupu budynku na siedzibę Okręgu. W sprawie wniosku OZ w Koszalinie została przeprowadzona lustracja budynku przez Tadeusza Radłowskiego, inspektora ds. inwestycyjnych JK PZD, który sporządził w tej sprawie opinię.

Krajowy Zarząd PZD po wysłuchaniu informacji na temat wyników prac komisji podjął stosowne uchwały uwzględniając propozycje decyzji zaproponowane przez komisję.

Krajowy Zarząd PZD  zapoznał się z sytuacją ROD powodziowych na terenie Okręgu Opolskiego. W tym celu, Prezes PZD powołał zespół, który w dniach 28-29 kwietnia 2025 r. dokonał lustracji ROD dotkniętych powodzią. W skład zespołu weszli: Aleksandra Grunt-Mejer i Tadeusz Radłowski z WGG JK PZD oraz Sebastian Felka z Biura Okręgu Sudeckiego. Zespół lustracyjny przedstawił Krajowemu Zarządowi dokumentację zdjęciową z prac, jakich już dokonano w tych ogrodach działkowych w drodze do przywracania stanu sprzed powodzi. Poinformowano także o pracach, które ogrody mają jeszcze zamiar przeprowadzić i ich planach na pozyskanie na te cele dotacji z Funduszu przeznaczonego na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Krajowy Zarząd PZD uznał, że temat dotyczących sytuacji ROD powodziowych będzie przedmiotem obrad najbliższego posiedzenia Krajowej Rady PZD.

Krajowy Zarząd PZD realizując swoje kompetencje wyraził zgodę na dokonanie zmian w rejestrze ROD w zakresie zmniejszenia zajmowanej powierzchni w odniesieniu do:

  1. ROD Wypoczynek w Poznaniu 
  2. ROD im. Marii Curie-Skłodowskiej w Poznaniu
  3. ROD „Albalen” w Łodzi
  4. ROD „Róża” w Łodzi
  5. ROD „Chemik” w Łodzi
  6. ROD „Flora” w Justynowie (Okręg Łódzki)
  7. ROD „Sobótka” w Wieluniu (Okręg Łódzki).

Ponadto KZ wyraził zgodę na dokonanie zmian w Rejestrze ROD w odniesieniu do ROD „Nadwiślański” w Płocku w związku z likwidacją części ROD na podstawie specustawy drogowej.

Kolejne procedowane tematy dotyczyły sprawozdań i preliminarzy finansowych Okręgów PZD, które są przekazywane do Krajowego Zarządu po zatwierdzeniu przez Okręgowe Rady celem przyjęcia. Zbadanie 6 sprawozdań i 7 preliminarzy Prezes PZD powierzył powołanemu zespołowi do przeprowadzenia analizy i oceny tych dokumentów oraz przedłożenia Krajowemu Zarządowi propozycji decyzji. Zespół w składzie:

1. Piotr Piątek       – Członek Krajowego Zarządu PZD

2. Jan Miszkiel      – Członek Krajowego Zarządu PZD

3. Barbara Mucha – Główna księgowa Okręgu w Lublinie

oraz Mirosława Marks, główna księgowa JK i Agnieszka Wasilewska zastępca głównej księgowej JK PZD. Krajowy Zarząd PZD uwzględniając wniosek zespołu przyjął preliminarz finansowy na rok 2025 Okręgu w Elblągu, a w stosunku do pozostałych Okręgów – przyjął uchwały zawierające zalecenia, które OZ muszą uwzględnić przed przyjęciem tych dokumentów przez Krajowy Zarząd.

Krajowy Zarząd PZD dokonał oceny przygotowania i przebiegu walnych zebrań sprawozdawczych w ROD na dzień 18 kwietnia 2025 r.  Podsumowanie tego tematu na podstawie informacji przekazanych z okręgów przedstawiła Alicja Pirogowicz z Wydz. Organizacyjnego PZD. Przekazała, że do tego dnia odbyło się 1 636 walnych zebrań, co stanowi 35,76% wszystkich ROD. Niestety podsumowanie pokazało także, że nie wszystkie zebrania, już na tym etapie, zostały obsłużone przez przedstawiciela OZ. Prezes PZD podkreślił, jak istotna jest obecność przedstawiciela OZ na walnym zebraniu w ROD, a powołanie w skład zespołu do obsługi walnych zebrań odpowiedniej ilości dobrze przygotowanych merytorycznie i odpowiedzialnych działaczy jest gwarancją obecności i dopilnowania przebiegu zebrań w każdym ROD. W tej sprawie  Krajowy Zarząd podjął Uchwałę nr 171/2025 w sprawie oceny dotychczasowego przebiegu walnych zebrań sprawozdawczych w ROD w 2025 r.

W celu rozpatrzenia odwołań od uchwał Okręgowych Zarządów, które wpłynęły do Krajowego Zarządu Prezes PZD powołał dwa zespoły, które przed posiedzeniem KZ analizowały sprawy i opracowały projekty uchwał.

W skład zespołów wchodzili: Jan Miszkiel – członek KZ, Piotr Piątek – członek KZ, Lucyna Cyrek – członek KR PZD oraz Jerzy Adamski – członek KR PZD oraz Izabela Ożegalska – Sekretarz PZD, Piotr Gadzikowski – Skarbnik PZD i Edward Galus – członek KZ PZD.

Przewodniczący zespołów przedłożyli Krajowemu Zarządowi PZD projekty uchwał proponując rozstrzygnięcia. Krajowy Zarząd PZD uwzględniając opinię zespołu nie uwzględnił wniosków o stwierdzenie nieważności uchwały OZ Mazowieckiego, w Zielonej Górze, stwierdził nieważność uchwały OZ w Słupsku, a ponadto nie uwzględnił 3 odwołań od uchwał OZ w Zielonej Górze złożonych przez 3 komisaryczne zarządy ROD.  Krajowy Zarząd PZD podjął także stanowisko dotyczące niepokojącej sytuacji, jaka ma miejsce w 3 ROD w  Żarach w Okręgu w Zielonej Górze. 

Powołany przez Prezesa zespół w składzie Jan Miszkiel – członek KZ, Piotr Piątek – członek KZ, Lucyna Cyrek – członek KR PZD oraz Jerzy Adamski – członek KR PZD,  pracował także nad projektem stanowiska w sprawie sytuacji w Okręgu Małopolskim w związku z podjętymi przez Krajowy Zarząd PZD decyzjami statutowymi. Zaproponowany projekt stanowiska został jednomyślnie przyjęty przez Krajowy Zarząd.

Prezes PZD powołał także zespół ds. weryfikacji regulaminów OZ i OR, przekazanych do rejestracji przez Krajowy Zarząd i Krajową Radę. Zespół w składzie: Izabela Ożegalska – Sekretarz PZD, Piotr Gadzikowski – Skarbnik PZD i Edward Galus – członek KZ PZD przeanalizował 4 regulaminy OZ i 7 regulaminów OR, z czego rekomendował Krajowemu Zarządowi do zarejestrowania tylko jeden regulamin – Okręgowego Zarządu Podkarpackiego w Rzeszowie. W tej sprawie Krajowy Zarząd podjął uchwałę.

Krajowy Zarząd w związku z wejściem w życie w dniu 15 kwietnia 2024 roku nowego Statutu PZD, uchwalonego przez XV Krajowy Zjazd Delegatów PZD w dniu 4 grudnia 2024 r. i zarejestrowanego przez Krajowy Rejestr Sądowy, zadecydował o wydruku broszury w formacie A6 nowego statutu w dużym nakładzie przeznaczonym dla wszystkich jednostek organizacyjnych PZD. 

W nawiązaniu do rejestracji statutu PZD, Krajowy Zarząd zadecydował również o konieczności rozpoczęcia prac nad nowym Regulaminem ROD. Będzie się to wiązało z powołaniem Komisji ds. opracowania projektu nowego Regulaminu Rod złożoną z przedstawicieli struktur i ekspertów oraz rozpoczęciem szerokich konsultacji wewnątrzzwiązkowych dotyczących założeń i projektu nowego Regulaminu.

Krajowy Zarząd PZD uwzględniając wniosek Komisji ds. odznaczeń, w imieniu której jej Przewodniczący Grzegorz Kurczuk przedstawił wyniki rozpatrywania wniosków złożonych przez 2 OZ, Krajowy Zarząd podjął uchwałę w sprawie przyznania 5 złotych odznak Zasłużonego Działkowca.

Na koniec Krajowy Zarząd  podjął dwie uchwały w sprawie wydruku plakatów pt. Łąki kwietne i pt. Najgroźniejsze szkodniki, które zostaną przekazane do wszystkich ROD w celu wywieszenia na tablicach informacyjnych.

Zofia Rut-Skórzyńska

Biuro Jednostki Krajowej PZD