Sytuacja działki rodzinnej po śmierci działkowca została uregulowana w art. 38 ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych. Gdy prawo do działki rodzinnej przypadało obojgu małżonkom, to w przypadku śmierci jednego z małżonków prawo to automatycznie przypada małżonkowi pozostałemu przy życiu. Natomiast jeżeli prawo do działki rodzinnej przysługiwało tylko zmarłemu małżonkowi, to drugi małżonek może w terminie 6 miesięcy od dnia śmierci małżonka złożyć oświadczenie woli o wstąpieniu w stosunek prawny dzierżawy działkowej. Oświadczenie takie składa się do Zarządu ROD i małżonek, któremu nie przysługiwało prawo dzierżawy działkowej staje się działkowcem bez potrzeby podpisywania umowy dzierżawy działkowej.

W przypadku gdy zmarły działkowiec pozostawał w związku małżeńskim, a współmałżonek pozostały przy życiu nie wstąpił w stosunek prawny dzierżawy działkowej, to wówczas osoba bliska zmarłego działkowca, np. syn, po upływie 6 miesięcznego terminu do złożenia oświadczenia przez małżonka, może w terminie kolejnych 3 miesięcy złożyć oświadczenie woli o wstąpieniu w stosunek prawny dzierżawy działkowej. Oświadczenie należy złożyć do Zarządu ROD, który po upływie powyższych 3 miesięcy podpisuje z osobą bliską zmarłego działkowca umowę dzierżawy działkowej.

W sytuacji gdy zmarły działkowiec nie pozostawał w związku małżeńskim, wówczas osoba bliska zmarłego, np. córka może w ciągu 6 miesięcy złożyć oświadczenie o wstąpieniu w stosunek prawny dzierżawy działkowej. Oświadczenie składa się do Zarządu ROD i należy podpisać umowę dzierżawy działkowej.

Gdy jest kilku uprawnionych do działki rodzinnej, o ustanowieniu prawa do działki rozstrzyga sąd, biorąc pod uwagę m.in. czy osoba uprawniona korzystała z działki ze zmarłym. Podstawą ustanowienia prawa do działki rodzinnej jest wówczas prawomocne orzeczenie sądu rozstrzygające której z osób uprawnionych przysługuje prawo do działki.

Robert Żychliński

Radca Prawny Okręgu Śląskiego PZD