Włóczka, nić co z tego zrobić? Zapytaj Panią Izę z ROD Słoneczne Wzgórze w Zabrzu. Kreatywna działkowiczka potrafi z nich zrobić cuda. W kolejnym z cyklu artykułów „Działkowcy z pasją” przedstawiam działkowiczkę, która kreatywnie spędza czas.

Działkowanie Pani Iza ma zakorzenione od dziecka. Już jako mała dziewczynka przychodziła na działkę wraz z rodzicami, właśnie w ROD Słoneczne Wzgórze. W 2006 roku postanowiła razem z mężem zakupić własną działkę w ogrodzie z dzieciństwa. Działka jak sama mówi, miał być odskocznią od pracy w biurze, betonu i stresu.

I tak się stało, działką stałą się jej oazą spokoju, na której nie tylko można uprawiać warzywa, ale i też rozwijać swoje zainteresowania. Otoczenie roślinnością, obcowanie z naturą przynosi właścicielce odprężeni, spokój, natchnienie do tworzenia życzy pięknych.

Pani Iza swoją przygodę z dzierganiem zaczęła ok. 10 lat temu. Wystarczyło trochę wolnego czasu, chęci oraz inspiracji. Dzierganie uspokaja i pozwala kreatywnie spędzać czas.
W sezonie działkowym działkowiczkę można spotkać na działce nie tylko podczas prac pielęgnacyjnych. Tam też powstają jej „robótki”. Z włóczki tworzy chusty, które otulą nie jedną kobietę w chłodne dni. Choć jest to pracochłonne zajęcie, bo stworzenie jednej zajmuję ok. 3 dni efekty są zniewalające. Potem przyszedł czas na szaliki, serwetki, torebki, zabawki i wiele innych dzieł.

W czasie Świąt Bożego Narodzenia Pani Iza przygotowuje piękne stroiki, bombki. Gdy nadchodzi Wielkanoc królują kolorowe pisanki i zawieszki.

Inspiracji szuka wszędzie, choć najwięcej znajduje w intrenecie. Jak sama twierdzi jest osobą skromną i nie lubi się zanadto chwalić. Jej prace można podziwiać na profilu na facebooku. Pokazała swoje prace, na dożynkach Okręgowych w Zabrzu w 2017 roku, Jarmarku Bożonarodzeniowym w Zabrzu i Targu Rzeczy Ładnych w Chorzowie. Dochód ze sprzedaży przeznacza na dom opieki nad bezdomnymi kotami. Sama przygarnęła już nie jednego do swojego domu.

Ciągle próbuje czegoś nowego. Uczęszcza na warsztaty ceramiczne i pokazy florystyczne. Lubi poznawać nowych ludzi, więc z pokazów wynosi nie tylko wiedze i zapał do nowych prac, ale też nowe znajomości.

Obecnie aktywnie włącza się w życie ogrodu pełniąc funkcje skarbnika, jak i Delegatury Rejonowej w Zabrzu. Jej prace są wręczane podczas oficjalnych spotkań z przedstawicielami administracji Samorządowej i nie tylko. Jest to znakomita promocja Polskiego Związku Działkowców poprzez własne unikatowe „robótki Izy”.

Dominika Wojciechowska

Instruktor ds. ogrodniczych

zdjęcia: archiwum prywatne Izabeli Frankiewicz