Rodzinny Ogród Działkowy „Ruptawiec” z Jastrzębia Zdroju liczy 248 działek, powierzchnia ogrodu wynosi 10,2 hektara. Atutem tego ogrodu jest jego malownicze położenie, dwa duże zarybione stawy przedzielone groblą, lasek oraz utworzony w 2020r magiczny zakątek. Jednak jest coś, co w szczególny sposób wyróżnia ten ogród, a mianowicie „kurna chata” w kształcie wigwamu, zbudowana na zebrania i imprezy ogrodowe. Zarząd tego ogrodu w 2020 roku przedłożył wniosek na Walne Zebranie na budowę biura zarządu. Działkowcy jednomyślnie podjęli decyzję: tak będziemy partycypować w budowę siedziby, będziemy mieć nowoczesne biuro, aby prawidłowo przechowywać dokumentację ogrodową w zgodzie z przepisami RODO. Zarząd i działkowcy pracowali ze zdwojoną siłą: przygotowanie dokumentacji, konsultacje, prace i – w końcu – jest nowy obiekt, który dziś jest powodem do dumy.

Koszt budowy biura wyniósł 92 000 tysiące złotych. ROD „Ruptawiec” otrzymał na ten cel dotację w wysokości 30 000 złotych z Okręgowego Zarządu Ślaskiego PZD w Katowicach. Ogród wystąpił także do Krajowej Rady PZD o pożyczkę – wypłacono 63 000 złotych. Działkowcy zdeklarowali na  opłatę inwestycyjną po 91 złotych przez 3 lata.

Przed biurem został wykonany zadaszony taras, a biuro zostało wyposażone w nowoczesne funkcjonalne  meble, sprzęt komputerowy i nagłaśniający o wartości 12 000 złotych.

Życzymy temu zarządowi kolejnych świetnych pomysłów i wytrwałości w pracy.

Lucyna Cyrek.