Szkolenia są bardzo ważne w gronie specjalistów każdej dziedziny nauki. Jest to znakomity czas do wymiany doświadczeń, spostrzeżeń czy myśli. Jak co rocznie Okręg Śląski organizował szkolenie dla Instruktorów SSI. 13 listopada do Sali konferencyjnej hotelu Agro w Mikołowie przy Śląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego, przybyło ponad 50 Instruktorów SSI ze wszystkich Delegatur Rejonowych Okręgu Śląskiego. Szkolenie poświęcone było „Uprawie ziół na działce”. Pierwszy wykład wygłosiła Pani Anna Śmietana dietetyk, dyplomowany zielarz, hirudoterapełta omawiając temat „Wpływu substancji aktywnych zawartych w ziołach na organizm człowieka” skupiając się na wykorzystaniu ich w leczeniu cukrzycy typu II. Ta choroba nazwana już chorobą cywilizacyjną dotyka co raz szerszą grupę ludzi. Sprzyja temu niewłaściwy tryb życia, otyłość czy nadwagą. Pani Anna szeroko omówiła substancje zawarte w ziołach i roślinach leczniczych mających zastosowanie w leczeniu tej choroby.

  

Temat ten został poszerzony o rośliny mające działanie wspomagające w leczeniu cukrzycy: Gryka zwyczajna, Fasola pospolita, Morwa biała czy Gorzki melon. Z racji wykonywania przez Panią Annę zawodu hirudoterapełty, przybliżyła słuchaczom też swoją pracę. Hirudoterapia czyli leczenie pijawkami lekarskimi. Te zwierzęta mają szerokie zastosowanie w leczeniu schorzeń: w leczeniu układu krążenia, chorobach płuc, w kuracjach odmładzających.

W drugiej części szkolenia Pani mgr inż. Elżbieta Czarnynoga Pracownik Śląskiego Ogrodu Botanicznego przedstawiła znaczenie użytkowe i pożyteczne ziół . Na pięknych zdjęciach przedstawiła przykładowe kompozycje ziół uprawianych w towarzystwie innych roślin. Ich wykorzystanie jest wszechstronne. Nie tylko można je uprawiać ze względu na walory lecznicze i przyprawowe. Dziś coraz częściej wykorzystywane są do tworzenia kompozycji dekoracyjnych. Wyhodowano już odmiany o pięknych barwach liści, które wykorzystywane są do nasadzeń na klombach czy skrzyniach. Nie można zapomnieć, o tym że kwitnące rośliny zwabiają owady zapylające: pszczoły, trzmiele czy motyle.

  

Jako wieloletni pracownik Technikum Ogrodniczego podzieliła się swoim oświadczeniem w uprawie roślin przyprawowych i leczniczych. Zwracając uwagę na prawidłowe przygotowanie stanowiska oraz pielęgnacji. W trakcie wykładu słuchacze mogli za pomocą zmysłów wzroku, dotyku i węchu przypomnieć sobie rośliny o których mowa była na wykładzie. Kończąc szkolenie Pani Czarnynoga z racji jesiennej aury zabrała słuchaczy w podróż do ogrodów Kapias przybliżają kompozycje rośli w wykładzie „Barwy jesieni”.

Przedstawiła własne zdjęcia wykonane podczas jednej z wizyt w tych ogrodach. Na ich przykładzie, nie tylko można było podziwiać pięknie kolory drzew i krzewów, ale również podpatrzeć jak komponować nasadzenia podczas planowanych zmian na naszych działkach  w przyszłym sezonie działkowym.

 

Dominika Wojciechowska

Instruktor ds. ogrodniczych