W wyjątkowych okolicznościach roku 2021 obchodzimy jubileusz 40-lecia Polskiego Związku Działkowców. To bardzo dobra okazja, aby świętować i chwalić się pięknymi działkami, ich użytkownikami oraz osiągnięciami.

Dnia 8 czerwca do ROD Aster w Żorach przyjechała ekipa TVP 3, żeby pokazać tutejszych działkowców i ich wyjątkowe działki. Dlaczego Żory i ROD Aster? Żory to piękne miasto na południu Polski, bogate aż w 12 ROD. Rodzinny Ogród Działkowy Aster to 42-letni ogród, w którym wielu działkowców ma swoje działki od samego początku, od jego założenia w 1979 roku. W ogrodzie przeważają działki uprawowo–wypoczynkowe, a działkowcy są  dumni ze swoich „ogródków” – bo tak nazywają rodzinne działki. ROD Aster liczy 180 działek i w krótkim reportażu nie dało się pokazać całego ich piękna. Trzeba było dokonać wyboru i zaprezentować działki uprawowe, uprawowo–rekreacyjne oraz szczególnie inne.

Państwo Krystyna i Zdzisław działkę użytkują od kwietnia 1979 roku, jest to działka uprawowa, bardzo zadbana. Działkowcy idąc alejką obok ich działki zatrzymują się podziwiają uprawy warzyw, wspaniałe krzewy porzeczek, agrestów, winorośli, drzewa owocowe i kwiaty, które na tej działce kwitną od wczesnej wiosny do późnej jesieni. To są efekty ich codziennej pracy, doświadczenia oraz upraw, rzecz jasna, wyłącznie ekologicznych. Takie grządki są wspaniałe, bierzmy z nich przykład.

Kolejna przedstawiona działka jest użytkowana od 1979 przez Edwardę i Aleksandra. Ma charakter uprawowo-wypoczynkowy, są tu warzywa, truskawki, jeżyny, winorośle, drzewa owocowe i mnóstwo kwiatów oraz kąciki ozdobne, wypoczynkowy. To działkowcy, którzy zawsze dbają nie tylko o własną działkę, ale także o nasz ogród – bardzo aktywnie uczestniczą w pracach i życiu ROD Aster.

Pani Irena i Jan, ich działka inna niż wszystkie. Tu są tajemnicze zakątki, kąciki ozdobne, duże efektowne  kompozycje, działka jest dla nich rajem, są na niej codziennie. Pani Irena służy zawsze radą i pomocą przy każdej uroczystości czy imprezie ogrodowej. Efekty jej prac- ozdoby – zachwycają działkowców i zaproszonych gości.

Działka Pani Stanisławy i Stefana. Altana i rustykalny charakter działki tworzą piękną całość. Uprawy w skrzyniach, drzewa i krzewy owocowe  i piękne róże – to wyróżnia tę działkę. Pani Stanisława znana jest w lokalnej społeczności z tego, że utrwaliła na kartach kroniki 42 lat historii ROD Aster oraz z tego, że tworzy wspaniałe kompozycje – ozdoby.

Dlatego takich ludzi oraz ich działki warto, a może nawet  i trzeba pokazywać. To oni tworzą Polski Związek Działkowców i są jego chlubą.

 

link do materiału:

https://katowice.tvp.pl/49713664/senior-na-fali

 

Lucyna Cyrek