Zgodnie z art. 42. 1 ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych z dnia 13.12.2013r. (Dz.U. 2014 poz. 40) w razie wygaśnięcia prawa do działki, działkowcowi przysługuje wynagrodzenie za znajdujące się na działce nasadzenia, urządzenia i obiekty stanowiące jego własność. Wynagrodzenie nie przysługuje za nasadzenia, urządzenia i obiekty wykonane niezgodnie z prawem.

W razie przeniesienia praw do działki warunki zapłaty i wysokość wynagrodzenia określa umowa przeniesienia prawa do działki. W razie rozwiązania umowy w przypadku wypowiedzenia umowy dzierżawy działkowej, warunki zapłaty i wysokość wynagrodzenia ustala się w drodze porozumienia pomiędzy stowarzyszeniem ogrodowym, za którego działa Zarząd ROD, i działkowcem. W ramach takiego porozumienia można powołać dodatkowo niezależnego rzeczoznawcę majątkowego, który wyceni składniki majątkowe na działce, ale nie jest to konieczne jeżeli PZD i działkowiec dojdą do konsensusu w zakresie wartości tych składników majątkowych. W porozumieniu można określić zasady ponoszenia także kosztów rzeczoznawcy.

W razie braku porozumienia zaś, PZD jako stowarzyszenie ogrodowe może w trybie procesu żądać sprzedaży nasadzeń, urządzeń i obiektów w drodze licytacji, przy odpowiednim zastosowaniu przepisów ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego o uproszczonej egzekucji z nieruchomości. Postanowienie sądu o przysądzeniu własności nasadzeń, urządzeń i obiektów jest równoznaczne z ustanowieniem prawa do działki przez stowarzyszenie ogrodowe.

Mateusz Kubasiak

Radca Prawny

Okręg Śląski PZD w Katowicach