Tak wyczekiwana przez nas zima zagościła na dobre. Jednak dla ptaków dostęp do pożywienia w tym okresie jest szczególnie utrudniony, ziemia pokryta jest śniegiem a zbiorniki wodne – lodem.

W Jastrzębiu Zdroju ptaki w tym zimowym czasie nie zostały bez pomocy.

Kolejny rok Urząd Miasta w Jastrzębiu Zdroju pomaga mieszkańcom zadbać o dokarmianie ptaków.
W bieżącym roku Urząd Miasta zaprosił do współpracy 20 jastrzębskich ogrodów działkowych. Zarządy ROD z UM otrzymały ponad 200 kilogramów nasion do dokarmiana ptasich przyjaciół. Działania zarządów jastrzębskich ogrodów działkowych wpisują się w przyjęty Program „Bioróżnorodność na działkach w ROD”, ptaki są również niezwykle ważne dla utrzymania równowagi i różnorodności środowiska naturalnego.

Jak dokarmiać ptaki zimą, by im nie zaszkodzić?

Jeżeli zdecydujemy się na dokarmianie, musimy robić to bardzo regularnie do końca zimy. Ptaki przyzwyczajone do miejsca dokarmiania będą przelatywać z dużych odległości, aby dotrzeć do naszego karmnika, nieraz tracąc przy tym dużo energii. Gdy zastaną karmnik pusty mogą nie dać rady znaleźć innego pokarmu. Ptaki zapamiętają nasze miejsce, staną się stałymi domownikami naszego ogrodu. To z kolei będzie dla nas wielką korzyścią. Gdy przyjdzie lato, ptaki odwdzięczą się likwidowaniem szkodników np. owadów, które są ich wielkim przysmakiem.

Czym dokarmiać ptaki w zimie?

 

Pokarm dla ptaków powinien być odpowiednio dobrany, gdyż niewłaściwy bardziej im zaszkodzić niż pomoże.

Nie powinno się im podawać chleba, gdyż jest on mało odżywczy, a w żołądkach ptaków pęcznieje, wypełniając je bezwartościową treścią. Pieczywo zawiera też szkodliwe dla ptaków dodatki jak np. cukier i sól. W żadnym wypadku nie wolno ptakom podawać pieczywa spleśniałego!

Co może znaleźć się w karmniku dla ptaków:

  • Rozmaite ziarna zbóż (pszenica, jęczmień, owies, proso),
  • Nasiona dyni, słonecznika (najlepiej niełuskanego) oraz kukurydzy,
  • Naturalne płatki owsiane (można je przed podaniem skropić olejem),
  • Gotowane kasze i ryż (kaszę jęczmienną i gryczaną można podawać ptakom bez gotowania ale już np. pęczak i ryż wyłącznie po ugotowaniu, gdyż niegotowane nadmiernie pęcznieją w ptasich żołądkach),
  •  Gotowane i pokrojone warzywa (marchew, ziemniaki, buraki, kapusta),
  • Owoce świeże ( pokrojone jabłka i gruszki) oraz owoce suszone. Przed podaniem ptakom owoce suszone mogą wymagać namoczenia aby nie pęczniały w ptasich żołądkach. Owoce muszą być suszone bez dodatku cukru, nie mogą być to owoce kandyzowane, nie mogą zawierać dwutlenku siarki i innych konserwantów!
  • Orzechy ziemne, laskowe, włoskie, tylko naturalne, nieprażone i bez dodatku soli,
  • Słonina (koniecznie surowa i niesolona, nie może wisieć dłużej niż 2 tygodnie, skorzystają z niej sikorki, dzięcioły i kowaliki),

Kolejnym tematem jest sam karmnik. Konstrukcja karmnika powinna dawać ptakom do niego łatwy dostęp, a także osłaniać przed wiatrem.

Karmnik powinien być umieszczony na wysokości 1,5 do 2 metrów, aby ptaki miały z niego dobry punkt obserwacyjny. Karmnik umieszczony wysoko jest trudniej dostępny dla kotów i innych zwierząt zagrażających ptakom. My także musimy mieć do niego dostęp, aby uzupełnić pokarm oraz wyczyścić karmnik.

Karmnik należy regularnie sprawdzać i czyścić. Usuwamy zabrudzone i psujące się ziarno, codziennie uzupełniając świeży pokarm.

 

Lucyna Cyrek