Marzec jest miesiącem, gdzie działkowcy już powoli zaczynają planować swoje prace na działce. Swój czas można jeszcze poświęcić na szkolenia czy warsztaty.

15 marca odbyły się warsztaty online „Las w słoiku” w których działkowcy oraz członkowie Społecznej Służby Instruktorskiej z Okręgu Śląskiego PZD mogli stworzyć własny ogród w szkle. Kilka dni przed warsztatami, każdy otrzymał zestaw w skład którego w wchodziły materiały do wykonania Ogrodu tj. słój z pokrywą, drenaż, podłoże w którym zostaną posadzone nasze rośliny, piasek oraz skałki do dekoracji oraz oczywiście rośliny Fitonia, bluszcz i mech Bielistka siwa.

Rośliny zamknięte w szkle znane bardziej pod nazwa las w słoiku tworzą swój specyficzny mikroklimat w którym egzystować będą rośliny przez nas posadzone. Wykonanie takiej kompozycji, pozornie patrząc na słoje w kwiaciarniach czy sklepach ogrodniczych może wydawać się to bardzo trudne.

Szkolenie prowadziła Pani Paulina Kulikowska, która na początku przybliżyła mam historię zamykania roślin w szkle. Choć wydawałoby się, że jest to nowa moda to okazuje się, że jest to idea zapoczątkowana już w czasach imperium brytyjskiego, gdzie rośliny przewożone były na statkach w specjalnych zamkniętych szczelnie szklanych skrzyniach nazwanych na cześć wynalazcy skrzynką Warda. Jego wynalazek pozwolił na przewożenie roślin czy nasion z odległych stron świata.

.

skrzynka Warda – źródło Wikipedia

Po słowie wstępu można było przystąpić do własnoręcznego wykonania ogrodu.

Całość wykonania można podzielić na 3 kluczowe etapy. Pierwszy jest to przygotowanie podłoża, drugi to posadzenie roślin oraz trzeci etap dekoracja. Po wykonaniu wszystkich etapów, możemy podlać rośliny i zamknąć. Teraz naszą kompozycję czeka kolejny etap tzw. stabilizacji. Posadzone rośliny muszą się ukorzenić i zacząć się ze sobą egzystować. Woda rozprowadzi się w całym naszym naczyniu i będzie krążyć w obiegu zamkniętym.

Jeżeli chodzi o pielęgnację roślin zamkniętych w szklanych słojach, to nie wymagają podlewana, jednak zdarzają się rzadkie przypadki kiedy jest to potrzebne. Widać to głównie po turgorze roślin oraz kolorze mchu. W pierwszych miesiącach ścianki naczynia mogą parować, wówczas naszą kompozycję należy otworzyć i przewietrzyć.

Teraz naszemu ogrodowi musimy znaleźć odpowiednie miejsce, aby mógł się rozwijać. Najlepiej, aby światło było rozproszone. Rośliny używane do kompozycji w szkle nie należy wystawiać bezpośrednio na działanie promieni słonecznych. Ponieważ energia słoneczna po dotarciu do słoja nie ma gdzie „uciec”  i tkanki naszych roślin zostaną uszkodzone. 

W ciągu całego roku ilość światła w naszych domach się zmienia, więc w okresie zimowym można przestawić słoje bliżej okna.

Wszystkim uczestnikom warsztaty się bardzo podobały. Kompozycję jakie udało się stworzyć są przepiękne. Zobaczcie sami!

Dominika Wojciechowska

Instruktor ds. ogrodniczych