Wczesna wiosna to dla większości drzew i krzewów owocowych najważniejszy moment w całym sezonie wegetacyjnym. Rozpoczyna się gdy temperatura otoczenia wzrasta do kilku stopni powyżej 0. Wiele patogenów grzybowych, bakteryjnych oraz szkodników również zaczyna budzić się z zimowego letargu. Aby ochronić rośliny przed atakiem na ich zdrowie, trzeba być przygotowanym do działania już od pierwszych cieplejszych dni.
Jedną z ważniejszych prac, które powinniśmy wykonać w ogrodzie czy sadzie na początku nowego sezonu – gdy rośliny jeszcze nie rozwinęły pąków – jest oprysk środkami olejowymi. Do oprysku na rośliny można wykorzystać czysty olej parafinowy, czyli inaczej ciekłą parafinę, którą kupimy w aptece.
Aby przygotować ciecz
do oprysku
olej parafinowy należy rozcieńczyć z wodą.
Wg poradników
powinno stosować się proporcje: 100ml oleju parafinowego na 5-6 litrów wody. Należy to bardzo
dokładnie wymieszać, a następnie opryskać rośliny. Aby zwiększyć skuteczność oprysków zwiększyć
przyczepność, do cieczy można dodać płyn do naczyń „Ludwik” lub Szare mydło, naturalne szare mydło potasowe.
Olej parafinowy zamyka przetchlinki jaj, odcinając rozwijającym się larwom dopływ tlenu. Dzięki temu wylęgające się larwy giną, a drzewa zostają zabezpieczone przed szkodnikami.
Najkorzystniej jest wprowadzić opryski z olejem parafinowym pod koniec zimy lub w trakcie przedwiośnia, a więc od końca lutego do końca marca. Najlepiej je wykonywać przed się otwarciem pąków liściowych, a następne w fazie rozwoju liści, w bezwietrzny i suchy dzień. Należy przy tym być bardzo dokładnym, opryskując również spodnie części gałęzi i różnego rodzaju zakamarki, w których lubią ukrywać się szkodniki podczas zimowania. Ważne jest o trafienie z opryskiem w moment, kiedy to patogen wnika w tkanki drzewek lub gdy zaczynają infekować zarodniki grzybów. Dzięki pierwszym wiosennym opryskom zabezpieczymy rośliny przed groźnymi chorobami i szkodnikami na cały rok. Najbardziej „ulubione” przez szkodnika gatunki jabłoni to: Gala, Golden Delicious, Szampion, Delikates, Piros, Lobo. Szczególnie poleca się opryskiwać drzewa, które są narażone na te patogeny czyli:śliwy, jabłonie, grusze, głogi, cisy, jodły, świerki, modrzewie, sosny i trzmieliny, porzeczki, agresty.
Irena Fijałkowska