VII Posiedzenie Okręgowej Rady Śląskiej PZD

VII Posiedzenie Okręgowej Rady Śląskiej PZD

W dniu 29 maja 2026 roku odbyło się VII Posiedzenie Okręgowej Rady PZD. W posiedzeniu uczestniczyło 27 członków Okręgowej Rady oraz Przewodniczący Okręgowej Komisji Rewizyjnej Pan Zenon Jabłoński.

Posiedzenie otworzył Prezes Okręgu Śląskiego PZD Pan Leszek Bucki.

Podczas posiedzenia Główna Księgowa Okręgu Śląskiego PZD Pani Katarzyna Burzawa-Skoczylas przedstawiła zbiorcze sprawozdania finansowe ROD za 2025 rok oraz zbiorcze preliminarze finansowe ROD na 2026 rok.

W wyniku przeprowadzonego badania Okręgowa Komisja Rewizyjna PZD w Katowicach stwierdziła, że zbiorcze sprawozdania finansowe ROD są prawidłowe i rzetelne pod względem merytorycznym, formalnym i rachunkowym, a zbiorcze preliminarze finansowe ROD  na 2026 rok zostały sporządzone prawidłowo i zgodnie z wytycznymi.

Następnie Dyrektor Biura Okręgu Śląskiego Pani Magdalena Madera-Kubasiak omówiła przebieg procedury uchwalania planów ogólnych w gminach oraz wdrożone przez jednostki PZD działania na rzecz zabezpieczenia istnienia ROD w planach ogólnych gmin oraz przeznaczenia w planach ogólnych terenów ROD w strefach planistycznych.

Ponadto Dyrektor Biura Okręgu Śląskiego przedstawiła informację z tegorocznej kampanii sprawozdawczej w Rodzinnych Ogrodach Działkowych.

Na podstawie zebranych danych można stwierdzić, iż walne zebrania oraz konferencje delegatów były zwoływane zgodnie z obowiązującymi przepisami statutowymi, a zebrania przebiegały sprawnie, realizowano porządek obrad oraz zadania statutowe. W większości przypadków atmosfera podczas walnych zebrań i konferencji delegatów była spokojna, a zebrania przebiegały w sposób uporządkowany i zgodny z przyjętym porządkiem obrad.

Problematyka poruszana na walnych zebraniach dotyczyła głównie podejmowanych inwestycji, opłat ogrodowych, spraw regulaminowych oraz wywozu odpadów. Zgromadzeni na zebraniach działkowcy interesowali się bezpieczeństwem terenów ROD, sprawami funkcjonowania i rozwoju ogrodów.

Następnie głos zabrał Główny Specjalista ds. Inwestycji Pan Artur Olczyk, który przedstawił informację na temat inwestycji i dotacji w ROD.

W 2026 roku w Okręgu Śląskim nadal istotnym źródłem rozwoju infrastruktury i wyposażania ROD-ów stawały się środki zewnętrzne z:

• budżetu województwa śląskiego (Urzędu Marszałkowskiego) – w ramach refundacji dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych, które można było przeznaczyć na prace budowlane związane z modernizacją alej znajdujących się na terenie ogólnym ROD.

Z powyższej formy dotacyjnej korzysta w 2026 roku 31 Ogrodów na łączną kwotę dotacji o wartości 1 498 667,29 złotych.

•  budżetów gminnych korzysta według pobranych pełnomocnictw substytucyjnych 75 ROD.

W stosunku do roku 2025 roku nastąpił wzrost dotacji Gminnych i kwotowo i pod względem liczby ROD.

Ale wiele środków przeznaczono także w ramach środków wewnętrznych zgodnie z zasadami i kryteriami. W roku 2026 jest to nadal do 20%, w odniesieniu do udziału własnego ROD w finansowaniu zadania (środków własnych, partycypacji działkowców, pożyczki z Funduszu Samopomocowego PZD), lecz nie więcej niż 20 000,00 zł.

Nadal zainteresowaniem cieszą się pożyczki z Funduszu Samopomocowego PZD w Warszawie. W roku 2026 wartość oprocentowania takiego rodzaju pożyczek wynosiła 2% w skali roku. Zgodnie z przepisami związkowymi, każdorazowy wniosek ROD zgłoszeniowy zadania (w tym o pożyczkę, dotację) był rozpatrywany i opiniowany przez Okręgowy Zarząd Śląski PZD w formie odpowiedniej uchwały.

Zgodnie z przyjętym porządkiem obrad Prezes Okręgu Śląskiego Pan Leszek Bucki omówił tegoroczny Jubileusz 45-lecia Polskiego Związku Działkowców, nawiązując do historii Związku i najważniejszych dat.

Na posiedzeniu zostały podjęte następujące uchwały:

  • Uchwała nr 1/VII/2026 w sprawie dokooptowania do składu Okręgowej Rady Okręgu Śląskiego PZD;
  • Uchwała nr 2/VII/2026 w sprawie zatwierdzenia rocznego zbiorczego sprawozdania finansowego ROD za rok 2025;
  • Uchwała nr 3/VII/2026 w sprawie zatwierdzenia zbiorczego preliminarza finansowego ROD na rok 2026;
  • Uchwała nr 4/VII/2026 w sprawie przebiegu procedury uchwalania planów ogólnych w gminach, wdrożenia przez jednostki PZD działań na rzecz zabezpieczenia istnienia ROD w planach ogólnych gmin oraz przeznaczenia w planach ogólnych terenów ROD w strefach planistycznych;
  • Uchwała nr 5/VII/2026 w sprawie przebiegu oraz oceny walnych zebrań sprawozdawczych ROD w Okręgu Śląskim PZD w 2026r.

Po wyczerpaniu tematyki posiedzenia Prezes Okręgu Śląskiego podziękował wszystkim uczestnikom za przybycie oraz wszystkie lata wspólnej pracy na rzecz działkowców i Związku, życząc dalszych sukcesów w działalności w Polskim Związku Działkowców.

ROD Pod Kasztanami w Żorach gościł dr Artura Zagajewskiego

ROD Pod Kasztanami w Żorach gościł dr Artura Zagajewskiego

Rodzinny Ogród Działkowy „Pod Kasztanami” w Żorach zajmuję powierzchnie ponad 10 ha, na których mieści się 273 działki rodzinne. Zarząd ROD na czele z Panią Prezes Jadwiga Janecką dba o to, aby na ogrodzie panowała ład i porządek. Zarówno Zarząd jak i działkowcy z tego ROD aktywnie uczestniczą w konkursach organizowanych przez Jednostkę Krajowa PZD jak i Okręg Śląski zajmując wysokie miejsca.  Zarząd współpracuje z samorządem lokalnym, organizuje imprezy plenerowe.

W ubiegłym tygodniu na jedną z działek zawitał niezwykły gość Pan dr Artur Zagajewski botanik, współpracownik ogrodu botanicznego PAN w Powsinie. Wraz z programem Pytanie na śniadanie zrealizował program na działce Państwa Marii i Izydora Maryńczak. O czym mówił i jakich porad udzielił naszym działkowcom ? Przekonajcie się sami! Zapraszamy do oglądania.

https://share.google/8Oz5OMuhGRoIlAAIg

Czerwcowy „Mój Ogródek” – od 20.05 w sprzedaży! Kup, przeczytaj, poleć innym działkowcom i ogrodnikom!

Czerwcowy „Mój Ogródek” – od 20.05 w sprzedaży! Kup, przeczytaj, poleć innym działkowcom i ogrodnikom!

W wydaniu czerwcowym „Mojego Ogródka” znajdziecie wiele praktycznych porad ogrodniczych i ciekawych inspiracji. Aby nie przeoczyć ważnych, terminowych zadań, warto już teraz sięgnąć po nowy numer.

Czerwiec to miesiąc prawdy. Wszystkie wiosenne decyzje, ujawniają się właśnie teraz. Każdy dzień bez reakcji na pierwsze objawy problemów może kosztować plon, kondycję krzewów albo cały efekt rabaty. Czerwcowy temat miesiąca poświęcamy diagnostyce ogrodu. Objawy pojawiają się często nagle i wymagają natychmiastowej reakcji. Już kilkudniowe opóźnienie może skutkować zahamowaniem wzrostu, pogorszeniem kondycji roślin, a w przypadku upraw użytkowych – utratą plonu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, aby zwiększyć skuteczność działań naprawczych w razie problemów w działkowym warzywniku, sadzie czy na rabatach ozdobnych.

W numerze czekają na Was ponadto:

  • Dobierz rośliny do stylu, cz. 1 – nowoczesny – Na nowoczesnej działce estetyka spotyka się z dyscypliną formy. Dominują tu proste linie, ograniczona paleta barw i świadomie dobrane rośliny, które pełnią funkcję niemal architektonicznych elementów kompozycji. Każdy detal ma znaczenie. Ogród nowoczesny sprawia wrażenie uporządkowanego i spokojnego, ale nie jest monotonny. Jego siła tkwi w prostocie, powtarzalności i świadomym operowaniu formą. Wyjaśniamy, jakie rośliny sprawdzą się najlepiej w takim miejscu. 

Dwuletnie od wiosny do jesieni – ogród, który dojrzewa do piękna – Rośliny dwuletnie to najprostszy sposób, by działka „zaskoczyła” wiosną bez dużych kosztów i skomplikowanej pielęgnacji.  Wysiane raz, odwdzięczają się pełnym efektem w kolejnym sezonie – bez dosadzania i bez pustych miejsc na rabacie.  Podpowiadamy, jak wydobyć ich potencjał i osiągnąć sukces w ich uprawie. Nie jest to trudne. 

Warzywnik na każdym balkonie – Warzywa i zioła można z powodzeniem uprawiać na każdym balkonie. Nieduża powierzchnia balkonu może stać się wydajnym miniogródkiem. Czerwiec to najlepszy czas na jego założenie. Z plonów będziemy korzystać nawet do jesieni. Podsuwamy pomysły na uzyskanie rekordowej wielkości plonów na każdym balkonie.

5 najczęstszych błędów pod osłonami – jak nie stracić plonów – Potknięcia w uprawie warzyw pod osłonami są szczególnie groźne, ponieważ izolacja roślin od warunków zewnętrznych przyspiesza wystąpienie ich negatywnych skutków i utrudnia naturalną regenerację roślin. Tylko właściwa pielęgnacja i szybkie naprawienie niedociągnięć mogą przynieść wysokie plony.  Wyjaśniamy, jakie działania przynoszą największe straty i jak postępować, aby uniknąć problemów. 

Owoce jagodowe z donic – które naprawdę plonują?  – Uprawa owoców jagodowych w donicach to świetny pomysł, ale ma sens tylko wtedy, gdy spełni się kilka warunków. W przeciwnym razie zamiast plonu będą słabe rośliny i rozczarowanie.  Jakie gatunki sprawdzą się na balkonie? 

Pierścień pod borówkę – prosty sposób na odpowiednią glebę – Borówka wysoka to bardzo popularny krzew na działkach, ale wymagający. Kluczowe znaczenie ma dla niej bardzo kwaśna, lekka i przepuszczalna gleba. Uzyskanie takich warunków bywa trudne, dobrym rozwiązaniem jest uprawa w pierścieniach wkopanych w ziemię, które pozwalają lepiej kontrolować podłoże i stworzyć roślinie optymalne środowisko. Wyjaśniamy, jak je stosować, by uzyskać największe korzyści. 

Kwiatowe rzeźby – Wymagające, ale spektakularne – takie są kwiatowe rzeźby. Te unikatowe, trójwymiarowe formy wprowadzą działkę na wyższy poziom. W przeciwieństwie do klasycznych topiarów, czyli formowania istniejących krzewów poprzez przycinanie, kwiatowe rzeźby powstają od podstaw – na bazie konstrukcji, które wypełnia się roślinnością.  Wyjaśniamy, jak uzyskać doskonały, trwały efekt i wyróżnić swoją działkę.  

Narada w Delegaturze Rejonowej w Bytomiu

Narada w Delegaturze Rejonowej w Bytomiu

W dniu 19.05.2026r . w Delegaturze Rejonowej w Bytomiu odbyło się spotkanie członków zarządów ROD, podsumowujące  Walne Zebrania w ogrodach. Obsługujacy Walne zebrania omówili  przygotowanie zebrań przez członków organów ROD  oraz przebieg tych zebrań.

Przewodnicząca Delegatury Rejonowej przypomniała zarządom o obowiązkach po Walnych Zebraniach m.in:

  • przekazaniu dokumentacji z Walnego zebrania  (w ciągu 14 dni),
  • przedstawieniu działkowcom informacji finansowej ROD za ubiegły rok,
  • zawiadomienie działkowców o wysokości  ustalonych opłatach.

Nastepnie głos zabrała księgowa OFK  Iwona Bienias, która zwróciła uwagę skarbnikom na terminowe i prawidłowe przekazywanie dokumentów finansowych, dziękując tym skarbnikom, którzy rzetelnie wywiązują się z tych  obowiązków. Przypomniała  również o prawidłowym opisie dokumentów finansowych co usprawnia pracę oraz prawidłowe ksiegowanie.

Bardzo dziękuje  wszystkim członkom Zarządów i Komisji Rewizyjnych ROD za zaangażowanie w przygotowanie Walnych Zebrań Sprawozdawczych  i  życzę  realizacji  planów  służących wszystkim działkowcom.

Borysowska Małgorzata   

Przewodnicząca Delegatury Rejonowej w Bytomiu

Działkowcy z Bytomia na spotkaniu w Urzędzie Miasta

Działkowcy z Bytomia na spotkaniu w Urzędzie Miasta

W dniu 20.05.2026  w Urzędzie Miasta członkowie zarządów ROD uczestniczyli w cyklicznym spotkaniu z Wiceprezydentem Miasta Michałem Bieda.

Podczas spotkania poruszono szereg spraw roboczych dotyczących poszczególnych ogrodów m.in wycinki drzew.  Na spotkanie został zaproszony również Naczelnik Wydziału  Inżynierii Środowiska  Wojciech Bryś , który udzielił przedstawicielom ogrodów stosownych wyjaśnień i odpowiedzi na pytania.

Oprócz przedstawienia spraw roboczych działkowcy podziękowali Panu Prezydentowi oraz Panu Wiceprezydentowi za poświęcony czas, otwartość na dialog oraz wsparcie udzielane ogrodom ,w tym przyznane dotacje na modernizację infrastruktury ogrodowej.

Małgorzata Borysowska

Przewodniczaca Delegatury Rejonowej w Bytomiu

IV Gala Wolontariatuw Radzionkowie

IV Gala Wolontariatuw Radzionkowie

19 maja w Centrum Kultury „Karolinka” w Radzionkowie odbyła się IV Gala Wolontariatu. Wyjątkowe spotkanie było okazją do przedstawienia i wyróżnienia organizacji pozarządowych, w tym Rodzinnych Ogrodów Działkowych z Radzionkowa. Tegoroczna gala miała szczególny charakter za sprawą obchodów jubileuszu 700-lecia pierwszej historycznej wzmianki o Radzionkowie.

Muzycznym upominkiem dla uczestników był koncert śląskiego twórcy Grzegorza Poloczka. Podczas gali nie brakowało okazji do pamiątkowych zdjęć z włodarzami miasta, z którymi ogrody utrzymują wzorowe relacje.

Zbigniew Palian

Przewodniczący Delegatury